Aby przecinarki plazmowe były stosowane w należyty sposób, dobrze jest zaznajomić się z podstawowymi zasadami odnośnie bezpieczeństwa. Nie ma co ukrywać, że nowoczesne przecinarki są wysoce skuteczne, ale co za tym idzie, jeśli tylko wpadną w niepowołane ręce, mogą wywołać niemałe szkody.

Data dodania: 2012-07-10

Wyświetleń: 1676

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nieprawidłowo obsługiwane przecinarki plazmowe stanowią ryzyko zarówno dla samego użytkownika, jak i jego otoczenia, niekiedy może dojść nawet do nieodwracalnej utraty wzroku lub bardzo ciężkich poparzeń ciała. Bezpiecznie użytkowane przecinarki plazmowe muszą być w pierwszej kolejności podłączone do stabilnego źródła prądu. Pominięcie tego elementu sprawiłoby, że przecinarki, na skutek wahań zasilania uległyby awarii. I to w najlepszym wypadku, ponieważ mogłyby również porazić prądem użytkownika. Jeśli na dodatek nie zastosował się on do podstawowych zasad bezpieczeństwa, obejmujących zastosowanie odzieży ochronnej i masek, przecinarki plazmowe mogą również doprowadzić do utraty wzroku i głębokiego poparzenia.

Po tym, jak użytkownik zadbał już, aby przecinarki plazmowe zostały zasilone stabilną energią elektryczną, należy przejść do kolejnego etapu. Zakończenie pierwszej części przygotowań oznacza to, że należy połączyć przecinarki ze źródłem sprężonego powietrza – przyda się sprężarka. Jednakże cały czas postępujemy zgodnie z tym, co nasze przecinarki plazmowe miały zawarte w instrukcji obsługi!

W dalszej kolejności regulujemy dostęp powietrza tak, aby nie miały go ani za dużo, ani tez oczywiście za mało. Po wykonaniu tej czynności mocno zaciskamy na wybranej powierzchni przewód masowy, jaki standardowo posiadają przecinarki plazmowe. W międzyczasie należy zadbać również o własną osobę: warto pamiętać, że to przyłbice spawalnicze są w stanie ochronić wzrok przed jasnym światłem, a mocna odzież ochronna osłania skórę przed ciepłem. Ze względu na to, że pracujące przecinarki plazmowe wytwarzają znaczny hałas, należy również zasłonić uszy.

Niezależnie od tego, czy możemy się pochwalić dyplomem profesjonalnego spawacza, czy też amatorsko zajmujemy się pracami spawalniczymi, przed każdym przystąpieniem do pracy trzeba upewnić się, że są w pełni wyposażone. Należy sprawdzić, czy wszystkie elementy zapasowe, jakie posiadają, są na swoim miejscu, a żaden ich fragment nie budzi podejrzeń.

Po wykonaniu powyższych czynności ponownie upewniamy się, czy natężenie prądu, jakie generuje przecinarka jest adekwatne do rodzaju powierzchni, jej grubości oraz materiału, z jakiego jest wykonana. Jeśli wymienione tu podstawowe warunki bezpiecznej pracy zostały zapewnione, przecinarka plazmowa może rozpocząć swoje działanie. Całość przeprowadzamy ostrożnie, bez nadmiernego pośpiechu, z troską o jakość efektów naszej ciężkiej pracy.

Bezpieczeństwo to podstawa sprawnego działania w warsztacie: czy to profesjonalnym, czy też amatorskim. Jest również niezależne od stosowanych urządzeń: droga przecinarka może być równie niebezpieczna, co jej nieco tańszy odpowiednik.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena