Zbliżające się święta zawsze wprawiają nas w niecodzienny nastrój. Wydaje się, że wszystko musi zostać zmienione, a więc dom wysprzątany, a nawet odpowiednio udekorowany, a kuchenne specjały wyjątkowe i zaskakujące nie tylko w swoim smaku, ale też i wyglądzie.

Data dodania: 2018-02-11

Wyświetleń: 527

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Perfekcyjna Wielkanoc - mazurek i inne sprawy

 Bywa, że zanim dobrniemy do świąt na koncie mamy już kilka nieudanych wypieków, stres i kompletnie niepotrzebne nikomu nerwy.

Podpowiemy, jak przygotować święta wielkanocne i jak zrobić mazurek wielkanocny, który zachwyci nawet wymagającą teściową.

Mądre planowanie — spokojne święta

Zanim wpadniemy w wir zakupów i szał sprzątania zastanówmy się, czy rzeczywiście te dwa dni wymagają przewracania wszystkiego do góry nogami. Sprzątanie mieszkania możemy podzielić na mniejsze części i zająć się nim wcześniej, na kilka tygodni przed świątecznym śniadaniem.

Zaczynamy od pozbycia się nieużytecznych rzeczy i porządków w szafie. Wielkanoc to także nadejście wiosny, więc zmiana garderoby jest naturalną częścią tej pory roku. Kolejno zajmujemy się wszystkimi pomieszczeniami, pozostawiając na sam koniec mycie okien.

Zakupy i gotowanie

Przed wybraniem się na przedświąteczne zakupu powinniśmy określić, w jaki sposób spędzamy święta. Jeśli zapraszamy gości, zakupy będą oczywiście większe, jeśli to my zostaliśmy zaproszeni, w zasadzie skupiamy się wyłącznie na tych posiłkach, które będziemy spożywali w domu.

Zróbmy menu, które nie będzie takim na wyrost — marnowanie jedzenia to w istocie także stracony czas na jego przygotowaniu i wyrzucone pieniądze. Na stole wielkanocnym powinny znaleźć się jajka, pieczeń, wędliny, mazurek, babka wielkanocna oraz żurek lub rosół.

Jak zrobić mazurek wielkanocny?

Bezspornie jedną z rzeczy, która spędza sen z powiek niejednej osobie, jest właśnie mazurek. Szkoda z niego rezygnować, bo jest on ciastem, które swoją tradycją sięga aż do XIX wieku. Z pozoru trudny do wykonania, może okazać się najprostszym ciastem o spektakularnym efekcie.

Podstawą mazurka jest jego spód i tutaj do wyboru mamy spody z wafli, kruchego lub drożdżowego ciasta. Chcąc oszczędzić sobie czasu, możemy wybrać gotowe wafle lub zrobić kruche ciasto. Do przygotowania tego drugiego potrzebujemy 300 g mąki, 200 g zimnego i posiekanego masła oraz 100 g cukru i 1 żółtko. Wszystkie składniki siekamy na „drobny maczek” i szybko łączymy ze sobą, a następnie schładzamy w lodówce przez pół godziny. Następnie całość rozwałkowujemy na grubość 5 mm, a po bokach formujemy wałeczek. Ciasto nakłuwamy widelcem i pieczemy w temp. 200 st. C przez 10- 12 minut bez termoobiegu.

Każdy mazurek potrzebuje także drugiej części, a więc masy, którą nakłada się na uprzednio upieczone i wystudzone ciasto. Możemy wykorzystać gotową masę kajmakową, dobrej klasy powidła oraz bakalie. Ciasto smarujemy powidłami, następnie polewamy masą kajmakową i po chwili — gdy masa zastygnie — dekorujemy bakaliami.

Licencja: Creative Commons