Alkomat to bardzo przydatne urządzenie dla każdego kierowcy. Jednocześnie, jak każde urządzenie, które ma służyć nam najdłużej i rzetelnie podawać wyniki (czy to chodzi o termometr kuchenny, czy zaawansowane sprzęty dla geeków), należy do odpowiednio użytkować. Odpowiednio, czyli jak?

Data dodania: 2017-03-09

Wyświetleń: 16989

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Alkomat w Twoich rękach – nie tylko nietrzeźwy wymaga opieki

Czego nie robić z alkomatem?

Pierwsza zasada, o której warto pamiętać, dotyczy sensoru alkomatu. Jest on na tyle czuły, że nie powinno się go używać bezpośrednio po wypiciu alkoholu. Warto zatem od czekać co najmniej kilkanaście minut (producenci zwykle wskazują, że jest to pół godziny), aby dokonać pomiaru. Poza tym - alkomatowi niespecjalnie służy również dym papierosowy, więc i w przypadku palenia papierosów warto chwilę poczekać, zanim sięgnie się po urządzenie.

Właściwa eksploatacja alkomatu powinna się więc przede wszystkim opierać na ostrożnym i przemyślanym korzystaniu z testera. Jeśli rzeczywiście ma on służyć rzeczywistym pomiarom, nie zaś stanowić zabawkę na mniej lub bardziej zakrapiane przyjęcia.

W jakich warunkach przechowywać alkomaty?

Skoro wiadomo już, jak nie korzystać z alkomatu, warto odpowiedzieć na pytanie, w jakich warunkach go przechowywać? Alkomat ma bardzo czuły detektor, dlatego nie można umieszczać go w tym samym miejscu, w którym przechowujemy alkohol. Po prostu jego opary mogą doprowadzić do rozregulowania całego urządzenia.

Jeśli chodzi o temperaturę przechowywania, to optymalna mieści się między 15 a 25°C. Jest to przede wszystkim wskazówka do tego aby, zwłaszcza zimą nie zostawiać alkomatu w samochodzie. Wystarczy wspomnieć, że trakcie zimowych miesięcy temperatura wewnątrz auta może spaść nawet do -20°C, zaś latem sięgnąć 60°C.

Widać zatem, że przechowywanie testera w takich warunkach w naszym pojeździe nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli nie będziemy przestrzegać tego rodzaju zaleceń, to tester może nie wskazywać zgodnych z rzeczywistością pomiarów, a przecież taki jest podstawowy cel ich użytkowania. Kolejną, może dość oczywistą i błahą, ale mimo to wartą przypomnienia kwestią jest jeszcze wymiana baterii. Dbanie o tę niepozorną kwestię również może zapewnić nam gwarancję jak najbardziej wiarygodnego pomiaru.

Kalibracja alkomatów

Nawet jeśli alkomat jest użytkowany poprawnie, i tak raz na jakiś czas zaleca się jego kalibrację. Jak często? Tutaj sprawa zależy od rodzaju testera, jaki posiadamy. Alkomaty z sensorem półprzewodnikowym powinny być kalibrowane po 100-300 pomiarach.

Alkomaty wyposażone w sensor elektromechaniczny mają trochę dłuższą żywotność, która starcza na około 500 pomiarów. Jednak i w tym drugim przypadku kalibracja nie powinna być przeprowadzana rzadziej niż raz w roku. Kiedy wiadomo, że na pewno trzeba koniecznie oddać sprzęt do kalibracji? Przede wszystkim, jeśli nie piliśmy wcale alkoholu, a nasz pomiar jest inny niż zero. A także w sytuacji, gdy alkomat wskazuje 0 po odliczonym czasie potrzebnym do wykonania pomiaru – kiedy wcześniej piliśmy alkohol.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena