Na przeziębienie jesteśmy szczególnie narażeni jesienią i zimą. Chociaż sama infekcja nie stanowi poważniejszego zagrożenia dla naszego zdrowia, to jej objawy są dość dokuczliwe. Katar i zatkany nos czy ból gardła przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, dlatego warto wiedzieć co brać na przeziębienie, aby szybko pozbyć się tego typu dolegliwości.

Data dodania: 2020-12-31

Wyświetleń: 473

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak szybko poradzić sobie z przeziębieniem?

Co na przeziębienie? Zacznij od domowych sposobów

Przeziębienie wywołują wirusy, dlatego antybiotyk w tego typu infekcjach będzie nieskuteczny. Wiele osób zastanawiając się, co na przeziębienie najlepiej wziąć, w pierwszej kolejności sięga po sposoby domowe. Mają one na celu głównie łagodzenie charakterystycznych dolegliwości, do których należy katar, ból gardła i towarzysząca mu niekiedy chrypka, a także ból głowy, bóle mięśniowe i podwyższona temperatura. Jeśli zauważymy u siebie tego typu objawy, powinniśmy jak najwięcej wypoczywać – osłabiony organizm łatwiej poradzi sobie z infekcją, jeśli nie będziemy go dodatkowo obciążać.

Korzystnie zadziała też przyjmowanie dużej ilości płynów, co pozwoli utrzymać nawilżenie śluzówki nosa i gardła na odpowiednim poziomie. Dobrym wyborem będą rozgrzewające herbatki, np. z lipy lub z dodatkiem soku malinowego. Oprócz tego możemy pić ciepłe mleko z miodem i czosnkiem, które nie tylko zadziała rozgrzewająco, ale też złagodzi ból gardła. Na zatkany nos pomogą zaś inhalacje z dodatkiem olejku eukaliptusowego, miętowego lub jałowcowego. Warto też przez cały rok dbać o swoją odporność, a więc zdrowo się odżywiać, regularnie ćwiczyć, unikać stresu oraz używek i dobrze się wysypiać.

Leki bez recepty na przeziębienie

W walce z infekcjami górnych dróg oddechowych pomogą też leki dostępne bez recepty. Co będzie najskuteczniejsze na przeziębienie? Ulgę przyniosą z pewnością leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Preparaty na przeziębienie i grypę mają zazwyczaj w składzie paracetamol bądź kwas acetylosalicylowy, a także inne składniki łagodzące charakterystyczne dla przeziębienia dolegliwości. Decydując się na zażywanie leków złożonych nie powinniśmy więc sięgać po inne specyfiki zawierające te same substancje. Co jeszcze pomoże na przeziębienie? W domowej apteczce powinny znaleźć się również tabletki do ssania łagodzące ból gardła, a także krople do nosa lub woda morska na katar. Pamiętajmy, żeby leki na przeziębienie przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta na dołączonej do preparatu ulotce.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Przeziębienie w zdecydowanej większości przypadków nie jest groźne dla zdrowia. Spokojnie możemy więc leczyć je w domu dużo odpoczywając i stosując domowe sposoby na walkę z infekcją oraz wspomagając się preparatami z apteki. Jeśli jednak dolegliwości związane z przeziębieniem utrzymują się przez ponad tydzień i nie słabną, nasila się gorączka, mamy trudności z oddychaniem lub świszczący oddech, warto skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy, że chociaż przeziębienie nie jest groźne, to podobna do niego pod względem objawów grypa może w konsekwencji doprowadzić do niebezpiecznych powikłań.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena