Polski publiczny system opieki zdrowotnej opiera się na modelu ubezpieczeniowym. Świadczenia medyczne finansowane są z obowiązkowego ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia. 

Data dodania: 2014-03-21

Wyświetleń: 1339

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Finansowanie procedur medycznych ma miejsce do momenty wyczerpania się przekazanych na ten cel środków. Następnym krokiem jest ocena stopnia zagrożenia życia i decyzja o przyjęciu najcięższych przypadków poza kolejką.

Według analiz fundacji Watch Health Care w Polsce pacjenci czekają na świadczenia zdrowotne, które im się teoretycznie należą, średnio 2,5 miesiąca. Do największych utrudnień w dostępie do lekarzy specjalistów są właśnie odległe terminy wizyt, długie kolejki w przychodniach, jak i długie oczekiwanie na wykonanie diagnostyki, która jest warunkiem właściwego rozpoznania schorzenia i rozpoczęcia leczenia. Takie funkcjonowanie służby zdrowia może skutkować nawet utratą możliwości wyleczenia, gdyż będzie już za późno.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Rozwiązaniem, które przypadło im do gustu jest ubezpieczenie zdrowotne. Możliwość ta oferowana jest przez prywatne placówki medyczne, banki oraz firmy ubezpieczeniowe. Daje ona szybki i sprawny dostęp do lekarzy różnych profesji i pozwala uniknąć powikłań, jakie wyniknąć mogą ze zbyt długiego oczekiwania na konsultacje lekarskie i odwlekającą się w czasie diagnostykę. Polisa zdrowotna, zależnie od wybranego przez pacjenta pakietu pozwala pokryć koszty specjalistycznych wizyt lekarskich i badań w całości lub części oraz jest zabezpieczeniem finansowym w przypadku możliwych skutków choroby.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie może być jednak alternatywą dla publicznej służby zdrowia. Może być jedynie polisą dodatkową, gdyż nie mamy możliwości wypisania się z systemu państwowego. Składki do NFZ są bowiem obowiązkowe, a prawo w Polsce nie pozwala na korzystanie tylko i wyłącznie z niepublicznej służby zdrowia. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest produktem, który możemy wybrać dobrowolnie.

Zainteresowanie produktem, jakim jest ubezpieczenie zdrowotne, stale rośnie. W odpowiedzi na nie rynek polis medycznych stale rośnie. Placówki przygotowujące polisy medyczne systematycznie zwiększają swoją ofertę o kolejne pakiety oraz rozszerzają wachlarz możliwości i proponują większy zakres pokrywania ryzyk zdrowotnych. Gwarantują przy tym coraz wyższą jakość usług oraz zróżnicowane oferty, z których każdy może wybrać odpowiednią dla siebie, dopasowaną do własnych potrzeb i możliwości.

Świadomość zdrowotna społeczeństwa rośnie, a wraz z nią niezadowolenie z usług świadczonych przez państwową służbę zdrowia. Świadomi swoich potrzeb związanych z zabezpieczeniem zdrowia Polacy stali się w tej kwestii bardziej wymagający. Prywatne placówki medyczne i ubezpieczyciele wychodzą tym oczekiwaniom naprzeciw. Ich klienci zyskują coraz to nowsze możliwości, jakich państwowa służba zdrowia nie może im zapewnić. Na wyciągnięcie ręki mają diagnozę, dostęp do lekarzy wszystkich specjalizacji oraz możliwość natychmiastowego rozpoczęcia leczenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena