Kukurydza może być uprawiana na skalę przemysłową, jako roślina paszowa dla wielu gatunków zwierząt, jak i na kiszonkę. Jej odmiana cukrowa, ze względu na smaczne kolby, sprawdza się także w uprawie w przydomowych ogródkach oraz na działkach. Warto wiedzieć, jakie wymagania ma kukurydza i co warto zrobić, aby cieszyć się jej plonami.

Data dodania: 2016-09-05

Wyświetleń: 2836

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak uprawiać kukurydzę?

Gdzie i kiedy warto uprawiać kukurydzę?

Kukurydzę najlepiej sadzić na glebie próchniczej, przepuszczalnej, której pH ma wartość w granicach 6-6,5. Nadaje się do uprawy także na glebach stosunkowo ubogich w składniki mineralne, jednak planując uprawę na tego typu glebach musimy liczyć się z koniecznością ich nawożenia na ok. 2 tygodnie przed planowanym wysiewem. Zastosowanie nawozu mineralnego bogatego w fosfor, magnez oraz azot pozwoli nam cieszyć się znacznie bardziej obfitymi plonami. Podczas wysiewania kukurydzy do gruntu należy umieszczać nasiona około 4 centymetrów pod ziemią, najlepiej w po kilkanaście sztuk, zachowując rozstaw około 30 centymetrów, co zapewni prawidłowy rozwój roślin. Kukurydzę pękającą należy wysiewać bezpośrednio do gruntu w pierwszej połowie maja, z kolei odmianę cukrową możemy wysiewać także w drugiej połowie tego miesiąca.

Niezależnie od odmiany kukurydza osiąga dość dużą wysokość, która może wynosić od 100 do nawet 200 centymetrów. Sadząc ja w ogrodzie należy więc pamiętać o wyborze takiego miejsca, z którego wysokie rośliny nie będą przesłaniały pozostałych grządek. Warto pamiętać także, że kukurydza jest rośliną ciepłolubną i należy wybrać dla niej stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru. W przeciwnym razie rośliny będą słabo się rozwijać, a plony będą niezbyt obfite.

Jak nawozić kukurydzę?

Okres zbierania kolb kukurydzy przypada na wrzesień i październik, po upływie ok. 3 tygodni od pojawienia się pierwszych nitek na szczycie pojedynczych kolb. Aby jednak móc cieszyć się obfitymi zbiorami, warto zadbać o odpowiednie nawożenie, wykorzystując produkowane przez firmę Arkop nawozy sadownicze. Proponowana do uprawy kukurydzy seria Activ to wieloskładnikowe nawozy mineralne do stosowania dolistnego, które gwarantują szybkie uzupełnianie składników w sytuacji niedoborów minerałów w glebie, ale także w sytuacji, kiedy ich pobieranie jest utrudnione, na przykład ze względu na zbyt suchą ziemię i dużą ilość chwastów. Nawozy Arkop dostarczają składników mineralnych oraz niezbędnych aminokwasów biogennych, a ich przyswajalność w porównaniu z nawozami stosowanymi do gleby jest nawet do 30 razy wyższa. Opracowana przez Arkop metoda dokarmiania roślin przez liście jest bardziej ekonomiczna, ponieważ zapewnia większą przyswajalność składników niezbędnych do zdrowego rozwoju roślin i obfitych plonów. Warto postawić na nawozy bogate w azot, potas, fosfor, wapń oraz magnez, które zapobiegają chlorozie i żółknięciu liści, stymulują wzrost i wpływają na prawidłowe ukorzenienie się roślin. Nawozy Arkop mają dodatkowo wysoką zawartość składników takich jak siarka, cynk, miedź, bor oraz żelazo, która chroni przed chorobami liści, osłabieniem kwitnienia oraz zapobiega powstawaniu pustych kolb z małą ilością ziaren.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena