Borówka amerykańska to krzew dający pyszne, a zarazem posiadające wiele walorów odżywczych owoce. Uprawa tego typu krzewów jest obecnie bardzo popularna. Proces taki nie wymaga wcale specjalistycznych umiejętności, a borówka amerykańska jest naprawdę łatwa w pielęgnacji! Zakup takich krzewów do swojego ogrodu jest zatem doskonałym pomysłem.

Data dodania: 2022-04-04

Wyświetleń: 448

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Uprawa borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska - właściwości

Owoce krzewu borówki amerykańskiej odznaczają się wieloma korzystnymi właściwościami. To nieco większe niż jagody kulki, które posiadają ciemnoniebieską lub granatową barwę. Są niezwykle soczyste i zazwyczaj słodkie, zatem doskonale nadają się do bezpośredniego spożycia. Z powodzeniem można je również mrozić lub przygotowywać różnego rodzaju przetwory.

Borówki amerykańskie posiadają bardzo dużo rozmaitych witamin i minerałów. Nie bez powody owoce tego typu zyskały miano "Błękitnego skarbu" - każda pojedyncza kulka dostarcza organizmowi niezwykle korzystnych składników odżywczych. Wprowadzenie borówek do codziennej diety to znaczne spowolnienie procesów starzenia, a także skuteczna ochrona narządu wzroku! Borówki posiadają również ogromną ilość związków antyoksydacyjnych, które znane są z przeciwdziałania nowotworom. Owoce tych krzewów wpływają również pozytywnie na obniżenie cholesterolu, którego nadmiar może mieć fatalne skutki dla każdego człowieka. Oprócz tych ważnych składników mineralnych, w owocach borówki amerykańskiej znaleźć można również antocyjany obniżające ciśnienie krwi. W borówkach występują także spore ilości błonnika oraz garbników, które nie tylko wspomagają usuwanie toksyn z organizmu, ale również znacznie poprawiają pracę jelit. 

Uprawa krzewów borówki amerykańskiej jest w Polsce coraz bardziej popularna. Niestety, owoce wciąż kosztują naprawdę dużo, zatem niewiele osób jest w stanie wprowadzić tego typu owoce do swojej diety. Inwestycja w sadzonki tych roślin jest zatem doskonałym rozwiązaniem. Krzewy nie kosztują bowiem dużo, a ich pielęgnacja jest naprawdę prosta. Warto zatem pokusić się o takie rozwiązanie, by cieszyć się świeżymi owocami na co dzień.

Sadzonki borówki amerykańskiej

Krzewy borówki amerykańskiej należą do rodziny wrzosowatych. Roślina posiada silnie rozgałęzione pędy, a ich wzrost może nieco przewyższać dwa metry. Zainteresowani posiadaniem tych krzewów w swoim ogrodzie czy na działce, powinni przede wszystkim wybierać rośliny posiadające przynajmniej dwa lata. Krzewy takie mają już bowiem wykształcony system korzeniowy, dzięki czemu dobrze się przyjmują i mogą owocować już w najbliższym roku!

Borówkę amerykańską powinno sadzić się wiosną - rośliny nie są wówczas narażone na mrozy, chociaż trzeba je oczywiście odpowiednio podlewać. W przypadku posadzenia krzewów w czasie jesieni, należy je odpowiednio zabezpieczyć przed zimnem - na przykład poprzez obkładanie ziemi wokół rośliny ściółką z liści. Krzewy borówki amerykańskiej powinno sadzić się nieco głębiej, niż rosły one w szkółce. Warto również pamiętać o odpowiedniej odległości między sadzonymi roślinami. Zależy ona przede wszystkim od rodzaju gleby oraz rodzaju zakupionych sadzonek, jednak w przypadku krzewów w przydomowym ogrodzie czy na działce, odstęp powinien wynosić około 1 metra w rzędzie. Decydując się na uprawę sadzonek borówki amerykańskiej, warto pamiętać również o dobrym nasłonecznieniu miejsca, w którym będą rosły krzewy. Rzędy tych roślin powinny zatem biec w kierunku północno-południowym, co zapewni im odpowiednią ilość światła. 

Borówki amerykańskie - uprawa

Jak zostało wspomniane wcześniej, sadzonki borówki amerykańskiej uwielbiają miejsca słoneczne. Warto wspomnieć jeszcze o najbardziej odpowiedniej glebie - borówka amerykańska powinna być sadzona w podłożu kwaśnym, posiadającym najlepiej do 4,8 pH. Jeżeli nasz ogród czy działka nie posiadają odpowiedniego podłoża do uprawy tych krzaków, być może konieczne będzie zakwaszenie gleby. Taki proces dokonuje się poprzez stosowanie kwaśnego torfu bądź trocin z roślin iglastych. Wystarczy zmieszać te specyfiki z glebą w stosunku 1:1 - najlepiej do głębokości 30 cm i wyłożyć wokół roślin trociny lub liście dębowe. Tak przygotowane środowisko z pewnością będzie odpowiednie dla odpowiedniego wzrostu krzewów borówki amerykańskiej. 

Zainteresowani hodowlą krzewów dających tak pożywne owoce, mają do wyboru wiele różnych rodzajów tych roślin. Różnią się one przede wszystkim wyglądem oraz - w przypadku niektórych odmian - nawet smakiem owoców. Tak szeroki wybór gwarantuje każdemu znalezienie tej najbardziej odpowiedniej rośliny. Szczególnie duży wybór posiada sklep internetowy PodkarpackieSady.pl. Warto jeszcze raz podkreślić, jak duże korzyści wynikają z posiadania własnych krzewów borówki amerykańskiej. Owoce te są bowiem dość drogie, zatem nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup w cenie rynkowej. Krzewy borówki amerykańskiej nie kosztują wcale dużo i nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Zakup sadzonek jest zatem najlepszym rozwiązaniem dla każdego, kto chciałby delektować się tymi pysznymi owocami - i to jedynie za cenę sadzonki!

źródło: https://blogmebleogrodowe.pl/krzew-agrestu.html

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena