Miskant olbrzymi (łac. Miscanthus giganteus) to okazała trawa kępowa. Jej naturalnym środowiskiem są rejony Azji Południowo-Wschodniej. Na terenie Europy  występuje już od 50 lat. W Europie miskant olbrzymi początkowo był uprawiany jako roślina ozdobna, lecz od kilkunastu lat nasila się tendencja do wykorzystywania miskanta jako rośliny energetycznej.

Data dodania: 2014-03-05

Wyświetleń: 2069

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co nieco o samym miskancie

Sama roślina powstała bez ingerencji człowieka – miskant jest naturalnym mieszańcem. Miskant olbrzymi:

  • powstał z krzyżówki miskanta chińskiego i miskanta cukrowego,
  • posiada grube i sztywne źdźbła, które są wypełnione gąbczastą tkanką,
  • potrafi urosnąć na wysokość od dwóch do trzech metrów,
  • jest blisko spokrewniony z kukurydzą,
  • jest rośliną długoletnią, której żywotność wynosi do 15 lat.

Zaletą miskanta olbrzymiego podczas uprawy jest jego szybki wzrost i wysoki plon biomasy.

Mimo tego, że sama roślina jest odporna na niskie temperatury, to trzeba zachować szczególną uwagę przy sadzonkach w pierwszym roku uprawy. Należy również pamiętać o starannym przygotowaniu gleby pod uprawę.

Problem również stanowią koszty związane z uprawą miskanta olbrzymiego. Wynika to z tego, że roślina samoistnie się nie rozsiewa, a nowe sadzonki powstają jedynie przez kłącza lub za pomocą metody invitro. Sadzonki sadzi się w rozstawie 1x1 metr i 10 tysięcy sadzonek wystarcza na 1 ha. Zbiór biomasy miskanta olbrzymiego odbywa się zimą. Zimowe zbiory i zamarznięta ziemia pozwalają chronić delikatne kłącza przed uszkodzeniem.

Sam zbiór biomasy jest dwuetapowy. Pierwszym etapem jest skoszenie źdźbeł na pokosy. Drugi etap polega na zebraniu i sprasowaniu ciętej biomasy w bele – forma ta pozwala na obniżenie kosztów transportu i składowania.  Do koszenia używa się kombajnu do kukurydzy. Zaleca się również łamanie źdźbeł miskanta podczas koszenia, ponieważ dzięki temu zabieg ten znacznie obniża wilgotność słomy.

Miskant cieszy się dużym zainteresowaniem w budownictwie i przemyśle. Z jego biomasy produkuje się:

  • materiały izolacyjne,
  • lekkie płytki ścienne,
  • nieszkodliwy zamiennik azbestu,
  • tekturowe opakowania
  • doniczki ulegające biodegradacji.

Miskant olbrzymi zaczyna odgrywać coraz większą rolę na europejskim rynku rolno-przemysłowym i prawdopodobnie w najbliższej przyszłości zastąpi produkty z trocin drzewnych.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena