Maszyny rolnicze to maszyny używane w organizacji i funkcjonowaniu gospodarstwa rolnego. Aby zrozumieć znaczenie maszyn w gospodarswie w dzisiejszych czasach, warto zwrócić się do historii.

Data dodania: 2010-04-23

Wyświetleń: 6211

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rewolucja przemysowa

Z wybuchem rewolucji przemysłowej i rozwojem bardziej skomplikowanych technologii, metody uprawy rolniczej dokonały wielkiego kroku naprzód. Zamiast ręcznego zbioru zboża za pomocą noży zaczęto stosować kołowe traktory. Zamiast młócenia zboża drogą kruszenia go kijami, teraz maszyny omłotowe oddzielają ziarna od śmieci.
Maszyny parowe
Moc maszyn rolniczych pierwotnie dostarczano przez konie lub inne zwierzęta udomowione. Z wynalazkiem siły pary przyszedł przenośny silnik, a następnie silnik trakcyjny - uniwersalne, przenośne źródło energii, które stanowiło podstawę ruchu lokomotywy parowej. Rolnicze silniki parowe przejęły pracę koni, a wyposażone w koła pasowe mogły napędzać maszyny stacjonarne za pomocą długiej taśmy. Na dzisiejsze standardy pierwsze maszyny parowe były słabo napędzane, ale ze względu na ich rozmiar i niskie przełożenia mogły prowadzić dobre ciągnięcie. Ich wolność doprowadziła do tego, że ówcześni rolnicy komentowali prędkość ciągników na dwa sposoby: „wolno i cholernie wolno".

Silniki spalinowe

Silnik spalinowy, pierwszy silnik benzynowy, a później silnik Diesla stały się głównym źródłem energii dla nowej generacji ciągników. Silniki te przyczyniły się również do rozwoju kombajnów i młocarni własnego napędu. Zamiast cięcia łodyg zboża i ich transportu do stacjonarnych maszyn do młocenia nowe maszyny wykonywały te pracy już podczas ruchu przez pole.


Rodzaje


Kombajny mogłyby zastąpić traktory w pracy po zbieraniu plonów, jednak większość prac w polu jednak należą do tych drugich maszyn. Są one wykorzystywane do ciągnięcia dodatków - maszyn, które zasiewają ziemię, obrabiają glebę, sprzątają oraz wykonują inne zadania.
Orka przygotowuje glebę do sadzenia, luzując glebę i zabijając chwastów lub roślin konkurencyjnych. Najbardziej znanym urządzeniem jest pług, starożytny wynalazek, udoskonalony w 1838 roku przez kompanię John Deere.
Najbardziej popularnym typem siewnika jest plantator, który rozprowadza nasiona równomiernie po rzędach.
Sadzarka automatyzuje zadanie przesadzania rozsady w pole. Z rozpowszechnieniem nawozów sztucznych, mierzwy, przesadzania, siewników, plony zaczęły być częstsze oraz bardziej obfite.
Oprócz traktorów, również inne pojazdy zostały wykorzystywane w rolnictwie, takie jak samochody ciężarowe, helikoptery, różny sprzęt do przewozu nasion, nawodnienia i innych prac. Podobne rodzaje techniki używa się do rozpylania oraz zarządzania stadami bydła.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena