Kompaktowe i szybkie wózki widłowe są niezdębnymi pomocnikami człowieka w budownictwie i pracy magazynowej. Na co warto zwracać uwagę przy wyborze?

Data dodania: 2010-07-16

Wyświetleń: 2632

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Charakterystyki techniczne wózka widłowego
Wózek widłowe charakteryzuje się nie tylko ładownością, lecz również wysokością i typem masztu, maksymalnym rozmiarem podnoszonego ładunku. Maszty mogą być kilku typów:
• Duplex z dwoma sekcjami
• Duplex ze swobodnym wejściem. Dzięki dodatkowej trzeciej cylindrze powiększa się wysokość podnoszenia ładunku
• Triplex - maszt z trzema sekcjami
Najwyżej można podnieść ładunek za pomocą maszty typu triplex. Chociaż trzeba liczyć się z wagą ładunku: im cięższy ładunek, tym na mniejszą wysokość może go podnieść wózek. Dla każdego podnośnika istnieje swoja zależność wagi od długości maszt.
Rozmieszczenie centrum wagi ładunku na widłach
Przy zakupie techniki również trzeba brać pod uwagę rozmiary podnoszonego ładunku: gdzie konkretnie znajduje się centrum ciężkości (dystans do karetki). Im dalej znajduje się centrum, tym jest mniejsza ładowność wózku.
Opony dla wózka widłowego


Przy wynajęciu lub kupnie podnośnika warto zwrócić szczególną uwagę na opony. Istnieje dwa podstawowych rodzaje opon:
• super elastyczne
• pneumatyczne
Super elastyczne opony są jednorodne, stałe. Pneumatyczne są odpowiednikiem opon samochodowych. Pierwszy rodzaj jest droższy, za to służy o wiele dłużej, niż pneumatyczne. Przy stosunku ceny i jakości większość nabywców wolą opony super elastyczne. Te opony są idealne do powierzchni równych (asfalt, pomieszczenie), z kolei pneumatyczne opony są stosowane na nierównych powierzchni (na ulicach). Specjalnie dla prac magazynowych istnieją białe opony, które nie zostawiają po sobie śladów na podłodze.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena