Istnieje do 60 technicznych parametrów wózków widłowych. Wybór przede wszystkim zależy od tego, do czego wózek będzie służył.

Data dodania: 2010-07-20

Wyświetleń: 2521

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przy wyborze tego rodzaju techniki należy brać pod uwagę następujące elementy:


Warunki eksploatacji. Należy zastanowić się, czy będzie wózek pracował na zewnątrz czy w pomieszczeniu, w jaką porę roku, w jakich warunkach drogowych. Od tych czynników będzie zależał typ silnika, wmontowanego do pojazdu. Wiadomo, że jest to najważniejsza część machizmu, którego charakteryzuje ciąg ważnych parametrów. Najważniejszymi są stopień szumów, ekonomiczność, ekologiczność, objętość silnika, nominalna moc i nominalny moment obrotowy.
Trasa przewozu. Uwzględniamy długość trasy, czy są ostre podjazdy, skręty, rampy, szerokość przejścia, rozmiar półek, przedmioty w przejściu (lampy, konstrukcje) i inne. Analiza trasy w połączeniu z warunkami wykonywanej pracy podpowie, czy są potrzebne inne opcje, zazwyczaj dodatkowo opłacane.
Wysokość podnoszenia ładunku. Jest to podstawowa charakterystyka podczas wyboru podnośnika.
Powierzchnia podłogi. Jeżeli podłoga jest w erozjach, nierównościach, progach najlepiej jest stosować technikę na oponach pneumatycznych - lepiej znoszą uderzenia, a do tego są dość tanie. Jeżeli wózki widłowe mają pracować w warunkach, kiedy na podłodze mogą zostać wióry metalowe, resztki metalu, druty, gwoździ, bite szkło lepiej jest zaopatrzyć się w opony elastyczne. Takie opony nie są napełnione powietrzem, a w całości wykonane z elastycznego materiału, który jest twardy, chociaż chroni przed wibracją.
Intensywność prac. Wózki można stosować w jedną, dwie albo trzy zmiany. Podczas prac intensywnych należy zwrócić uwagę na takie charakterystyki wózka, jak manewrowość (minimalny promień obrotu, gabaryty przemieszczenia (z ładunkiem i bez), szybkość podnoszenia-opuszczenia ładunku, średnia wydajność za zmianę.
Również trzeba brać pod uwagę bezpieczeństwo, wygodność, cenę i producenta.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena