Bardzo wielu przedsiębiorców zastanawia się nad założeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Forma ta pozwala prowadzić samodzielny podmiot posiadający osobowość prawną. Wszystkie zasady prowadzenia spółki z o.o. zostały ściśle uregulowane w Kodeksie Spółek Handlowych.

Data dodania: 2016-04-20

Wyświetleń: 947

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Prowadzenie spółki z o.o.

W spółce z o.o. może występować jeden lub więcej wspólników. Warto wiedzieć, że po zarejestrowaniu spółki z o.o. nie istnieją żadne przeszkody, aby jednym z jej wspólników mogła zostać inna jednoosobowa spółka z o.o.. W praktyce coraz częściej zdarza się, iż spółki z o.o. tworzone są przez dwóch wspólników, z których jeden po przeprowadzeniu rejestracji przenosi swoje udziały na drugiego, który wówczas posiada własną jednoosobową spółkę z o.o.. Tak więc podsumowując, istnieje możliwość, aby jednym ze wspólników spółki z o.o. była inna jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Najważniejszym dokumentem występującym w przypadku spółki z o.o. jest jej umowa, która koniecznie musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Jeżeli chodzi o kapitał zakładowy, w spółce tej wynosi on 5000 złotych, który musi być wniesiony przez udziałowców w formie pieniężnej lub aportu.

Prowadzenie spółki z o.o. nie jest możliwe bez ustanowienia zarządu, który składa się z jednego lub więcej członków. W zarządzie zasiąść mogą zarówno wspólnicy, jak i osoby spoza ich grona. Członków zarządu powołuje i odwołuje się uchwałą wspólników. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy umowa spółki stanowi inaczej. Warto pamiętać, iż członkowie należący do zarządu spółki, nie mają obowiązku przebywania na terytorium kraju.

Ze względu na to, iż spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną, jest zobowiązana do opłacania podatku dochodowego od osób prawnych. W konsekwencji tego przepisu, mamy do czynienia z sytuacją podwójnego opodatkowania dochodów osiąganych przez wspólników. Mianowicie podatek płacony jest przez spółkę z o.o. na podstawie osiągniętych przychodów, a następnie przez wspólników, którzy są zobowiązani do opłacania podatku z tytułu wypłacanych im dywidend. Zarówno pierwszy, jak i drugi podatek płacony przez wspólników spółki z o.o. wyliczany jest w oparciu o stawkę 19%. Niestety wiąże się to z wyższym opodatkowaniem przychodów osiąganych przez wspólników. Bez wątpienia to właśnie kwestia opodatkowania stanowi najistotniejszą wadę spółki z o.o..


Prócz powyższego, spółka z o.o. jako spółka kapitałowa, zobowiązana jest do prowadzenia księgowości w formie pełnej. Zadanie to nie należy do najłatwiejszych, ale w zamian wiążę się z licznymi korzyściami, które będzie mógł dostrzec przedsiębiorca. Między innymi pełna księgowość przedstawi mu precyzyjny i bardzo szczegółowy obraz przedsiębiorstwa. Będzie to również bardzo korzystne w przypadku kontrolowania sytuacji finansowej. Wadą pełnej księgowości jest konieczność bycia na bieżąco z wszelkimi bardzo często zmieniającymi się przepisami prawa, co jest w większości przypadków bardzo trudne dla przedsiębiorców, którzy muszą skupić się na realizacji celów obranych przez firmę. Aby obowiązek ten mógł być realizowany prawidłowo, na najwyższym poziomie, zaleca się skorzystanie z usług biur księgowych, które pozwalają nie tylko zaoszczędzić czas, ale także znacznie obniżyć wydatki firmy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena