Każdemu, kto zamierza otworzyć salon fryzjerski, przed rozpoczęciem tej decyzji przychodzi do głowy myśl - specjalizować się, robiąc zabiegi fryzjerskie tylko dla kobiet, mężczyzn, a może tylko dla dzieci, czy też zostać fryzjerem „ogólnym”, świadczącym usługi dla wszystkich?

Data dodania: 2015-03-30

Wyświetleń: 1616

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Fryzjer dla dzieci, mężczyzn i kobiet czy specjalizacja?

Spróbujmy przeanalizować obie sytuacje. 

Fryzjer ogólny, bo tak roboczo (dla potrzeb tego artykułu) nazwiemy fryzjera wykonującego strzyżenie i wszystkie usługi fryzjerskie dla obu płci oraz najmłodszych, musi znać się na fryzjerstwie damskim, bo ono jest najbardziej złożone, trudne, a kobiety są zazwyczaj bardziej wymagającym konsumentem niż mężczyźni. W większości przypadków, fryzjer bądź fryzjerka damska radzi sobie bez problemu z męskimi głowami. Większy problem może być z dziećmi, do których trzeba mieć inne podejście niż do dorosłego klienta. Trzeba takiego najmłodszego klienta umieć zagadać, zabawić, a czasami zwrócić uwagę na coś innego niż strzyżenie, co nie jest łatwe vis-a-vis fryzjerskiego lustra. Fryzjer ogólny musi więc wziąć pod uwagę nie tylko talent, czy zdolności rzemieślnicze/artystyczne (w zależności od jakości świadczonych usług w swoim salonie, ale to już temat na inny artykuł), ale przede wszystkim musi mieć podejście do wszystkich klientów, głównie dzieci.

Dobry fryzjer, mający doświadczenie i fach w ręku, będzie z pewnością doskonałym fryzjerem ogólnym, mogącym obsługiwać zarówno kobiety, jak i mężczyzn oraz dzieci.

Do zalet bycia fryzjerem ogólnym należy przede wszystkim: większa łatwość w wypełnieniu czasu i różnorodność w pracy (co nie pozwala na wpadnięcie w rutynę, a także zwiększa obroty).

Fryzjer specjalizujący się w obsłudze jednej płci (lub wykonujący strzyżenie tylko dzieci) osiąga wysoki stopień wprawienia, ale często wpada w rutynę. Łatwiej jest natomiast promować marketingowo salon fryzjerski tylko dla mężczyzn, tylko dla kobiet (choć tych jest większość) lub tylko dla dzieci (te dopiero zaczynają się pojawiać w większych miastach). Poza tym, klienci płci męskiej często lepiej czują się tylko w salonie męskim, gdzie nie ma gwaru i śmiechów kobiet, natomiast kobiety wolą same ze sobą poplotkować bez obecności mężczyzn.

Osobną kwestią są salony fryzjerskie… bród. Brody stały się ostatnio bardzo popularne i w największych polskich miastach już powstały specjalistyczne salony fryzjerskie obsługujące jedynie brodaczy i ich owłosienie na twarzy. Czy osiągną sukces? O tym przekonamy się za kilka miesięcy, może roku czy dwóch.

Konsensusem jest rozwiązanie pośrednie, tj. salon fryzjerski z co najmniej dwoma fryzjerami (dwiema fryzjerkami), gdzie jedna osoba obsługuje tylko mężczyzn, a druga tylko kobiety. Wszyscy fryzjerzy powinni mieć też dobre podejście do dzieci. Aby nie wpaść w codzienność i w znudzenie, osoby te mogą się wymieniać, jeśli nie ma wysokiego stopnia specjalizacji w jednej usłudze przy słabszej znajomości „obsługi włosów” drugiej płci.

Wybór między zostaniem fryzjerem ogólnym, a specjalizacją jest trudny i zależy od predyspozycji i umiejętności przyszłego właściciela gabinetu fryzjerskiego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena