Szkolenia BHP cieszą się zasłużoną niesławą najbardziej nudnych i najmniej przydatnych kursów, jakie tylko można w firmie zorganizować. Ponieważ są konieczne, przeprowadza się je, ale nie zwracając uwagi na to, w jakiej formie kurs się odbywa.

Data dodania: 2014-10-12

Wyświetleń: 2686

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zaciekawić słuchaczy na szkoleniu BHP?

Można ciekawie

Szkolenia z zakresu BHP naprawdę nie muszą być nudne. Powodem, dla którego kurs jest interesujący, jest bowiem nie tyle sama tematyka, ile raczej sposób i forma prezentacji danego zagadnienia. Nie da się ukryć, że akurat BHP jest pod tym względem nieszczególnie obiecującym tematem szkoleń, ale da się je uatrakcyjnić na tyle, aby zainteresowały słuchaczy. Jak to zrobić? Oto kilka ciekawych patentów

Zamiast rycin lub dziecinnych animacji, można zaprezentować słuchaczom filmy lub zadania interaktywne. Obecnie, kiedy nie jest żadnym problemem zorganizowanie szkolenia nawet w formie e-learningu, możliwości techniczne są na tyle duże, że można zamienić słuchacza w czynnego uczestnika szkolenia. Jako taki na pewno bardziej zainteresuje się tematem, choćby już przez sam fakt, że do ukończenia szkolenia będzie musiał brać w nim czynny udział.

Forma wykładu towarzyszącego źle przygotowanej prezentacji multimedialnej jest najgorszą z możliwych, tym bardziej że wielu prelegentów, zamiast mówić, czyta. Czytać każdy pracownik potrafi sam, nie trzeba tego robić za niego. Do tego cytowanie przepisu za przepisem raczej nie pobudzi ciekawości słuchaczy, a też niczego nowego nie wniesie do treści szkolenia.

To dwa podstawowe sposoby – zauważ, że dotyczą przede wszystkim formy: ciekawe materiały na szkolenia BHP mogą urozmaicić każdy wykład, ważne jest zaangażowanie emocjonalne uczestników: śmiech, przerażenie, cokolwiek.

Wiele lepiej jednak będzie, jeśli poza formą, zmienione zostaną jeszcze materiały – mówienie o treści nie zawsze jest uzasadnione, ale przecież można coś zrobić. Co?

Szkolenie dla Twojej firmy

Firmy są różne, zatrudniają różnych ludzi, zajmują się czymś zupełnie innym, a mimo tego zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa zawsze prezentowane są tak samo. Nie ma semu mówienie grafikowi komputerowemu o BHP na przykładzie sekretarki, a podmienienie materiałów na takie, które są dedykowane konkretnej firmie daje dużo. Ciekawe szkolenia z BHP dotyczą zawsze konkretnego stanowiska – jeśli jestem architektem, nie zainteresuje mnie przecież BHP hydraulika, którego z kolei nie obejdzie ani trochę instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy dla kasjerki w supermarkecie. To wydaje się logiczne, a jednak wiele firm oferujących szkolenia BHP pracuje na jednakowych materiałach bez względu na to, gdzie przeprowadzane jest szkolenie i do kogo ma być adresowane.

Nie edukuj, jeśli nie umiesz.

Nie każdy z nas urodził się nauczycielem. Są takie osoby, które mimo wielkiego wysiłku nie potrafią mówić w sposób interesujący, a są tacy, który o budowie cepa będą opowiadali tak zajmująco, że słuchacze wpatrzą się w nich jak w obrazek. To po części zasługa talentu, a po części ćwiczeń. Jeśli należysz do grupy osób, którym publiczne wystąpienia jakość słabiej idą, to nie przygotowuj sam szkolenia BHP. Nie jest to duży wydatek, a biorąc pod uwagę wagę tematu chyba warto postarać się o to, aby szkolenie zostało przygotowane jako pasjonujące (przynajmniej na tyle, jak bardzo to możliwe, bo ostatecznie to kurs, a nie park rozrywki). Przedstawienie dobrych materiałów w ciekawy sposób jest naprawdę możliwe. Zgoda – nie każdy to potrafi, ale czy jest gdzieś powiedziane, że każdy z nas musi być doskonałym edukatorem? Po co więc wysilać się i próbować się stać kimś, kim nie jesteś – skoro jesteś szefem, to zajmij się szefowaniem, a nie nauczaniem BHP.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena