Szkolenia BHP są obowiązkowe dla wszystkich pracowników. Należy przy tym pamiętać, że pracodawca skądinąd też jest pracownikiem. Jest przez przepisy traktowany tak samo, jak osoby pracujące na kierowniczych stanowiskach, a więc zarządzające personelem.

Data dodania: 2014-12-01

Wyświetleń: 3517

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szkolenie BHP dla kierownika

Co mówią przepisy?

Szkolenia okresowe BHP dla kadry kierowniczej

Przepisy dotyczące szkoleń BHP jasno precyzują, że obowiązek okresowego szkolenia dotyczy pracodawców i innych osób kierujących pracownikami. Obejmuje to więc mistrzów, brygadzistów i kierowników, niezależnie od tego, jak nazywa się ich stanowisko w nomenklaturze wewnętrznej lub księdze zawodów. Takiemu okresowemu szkoleniu podlega każdy, kto zarządza personelem, bez znaczenia jest tutaj miejsce w hierarchii czy fakt okresowego zarządzania personelem. Dla wszystkich tych osób przewiduje się, że szkolenia BHP powinny być organizowane nie rzadziej niż raz na pięć lat. Jest od tej zasady jednak pewne odstępstwo: pierwsze szkolenie nie może się odbyć później niż 6 miesięcy od chwili objęcia stanowiska.

Jak szkolić?

Szkolenie okresowe BHP dla kadry zarządzającej ma określoną formułę. Powinno ono mieć formę samokształcenia kierowanego, kursu lub seminarium. Wydaje się, że najbardziej perspektywiczne są formy kursu i samokształcenia, natomiast seminarium jest problematyczne przede wszystkim ze względu na wymogi techniczne tej formy – trudno jest zorganizować interesujące seminarium, a kurs już dużo łatwiej. Nie jest powiedziane, gdzie takie szkolenie powinno się odbywać, ani kto powinien je przeprowadzać. Na tym poziomie zwykle wykorzystuje się zewnętrzny podmiot. Aby dowiedzieć się, gdzie w opolskim odbywają się szkolenia BHP dla kierowników, wystarczy poświęcić kilka chwil na sprawdzenie ofert firm zajmujących się takimi szkoleniami. Zwykle przedsiębiorca ma do wyboru albo kurs w siedzibie firmy, albo w lokalu podmiotu organizującego szkolenie.

O czym mówić?

W teorii wszystko jest proste. Szkolenie okresowe ma stanowić przypomnienie i aktualizację wiedzy z zakresu oceny zagrożeń i związanego z nimi ryzyka w miejscu pracy, kształtowania warunków pracy w zgodzie z normami BHP i ochrony pracowników przed zagrożeniami. Oczywiście, gdyby przyjrzeć się tym wymogom bliżej, okaże się, że temat jest rozległy, tym bardziej że okres 5 lat to wystarczająco długo, aby zaszły pewne zmiany nie tylko w regulacjach wewnętrznych, ale także aktach normatywnych. Z tego zresztą powodu szkolenia BHP dla kierowników organizowane są zazwyczaj nieco częściej, niż wymagają tego przepisy, a to również dlatego, że w ten sposób zawsze pozostaje bezpieczny margines czasu na wypadek, gdyby dana osoba w konkretnym terminie z różnych względów nie mogła wziąć udziału w szkoleniu.

Warto podkreślić, że profesjonalne szkolenia obejmują zagadnienia, które nie tylko wypełniają trzy podstawowe bloki tematyczne, ale wykraczają poza nie, w tym np. wpływ zachowania BHP lub zignorowania przepisów na sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa, a coraz częściej rozbudowuje się także blok poświęcony oddziaływaniu na środowisko. BHP jest więc rozumiane nieco szerzej, a to prawidłowa postawa między innymi dlatego, że osoby piastujące stanowiska kierownicze często w realny sposób mają wpływ na kształtowanie nie tylko polityki zakładu w obszarze BHP i ekologii, ale także na zachowania i normy wśród pracowników. To właśnie jest ważne, ponieważ normy są tylko dokumentami, a to, co dzieje się każdego dnia, a nie zawsze idzie w parze z zapisem norm, kształtuje realne otoczenie przedsiębiorstwa, i to otoczenie pojmowane bardzo szeroko.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena