Szkolenia BHP zwykle są nudne – na to w wielu firmach nie znaleziono sposobu, natomiast wcale nie jest to problem do przeskoczenia. Po prostu filozofia cięcia kosztów tam, gdzie robić tego należy, nie pozwala na zainteresowanie szkoleniami BHP.

Data dodania: 2014-12-01

Wyświetleń: 5096

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szkolenia BHP nie są przykrym obowiązkiem

Temat poważny, ale czy tylko?

Ciekawe szkolenia BHP są możliwe | P.W. LJM Leszek Maruszczyk

Bezpieczeństwo i higiena pracy to z pewnością tematy ważne, które w zasadzie do śmiechu nie pobudzają, bo wszak chodzi o zdrowie i życie. To jednak nie oznacza, że nie można się śmiać na szkoleniach. Zgoda – na takich tradycyjnych, prowadzonych w formie szczytowo nudnego wykładu, jedynym powodem do śmiechu może być jakiś sen, który akurat przyśnił się słuchaczom, natomiast szkolenia wcale nie muszą w takiej formie być organizowane. Dla większości szkoleń obowiązuje dosyć duża dowolność. Kurs BHP jest zasadniczo ogólnie dopuszczalną metodą nauczania, a takie szkolenia BHP mogą też bawić.

Nauka przez zabawę

Mówi się, że zabawa jest najlepszym sposobem na naukę. Na tej zasadzie można przeprowadzić wiele szkoleń, a przynajmniej niektóre zagadnienia mogą być prezentowane w formie „zabaw” - oczywiście nie takich, jakie znane są z gier dla dzieci, ale już samo postępowanie w razie wypadku można z powodzeniem zamknąć zgrabnym konkursem. To podniosłoby koszt szkolenia, ale na pewno byłoby też bodźcem mobilizującym do aktywnego słuchania i tym samym nauki.

Memy w BHP

Jedną z ostatnich rzeczy, którą spodziewasz się zobaczyć na szkoleniu BHP, są zapewne memy. Oczywiście, zanim jakiś żartobliwy rysunek stanie się memem, mija bardzo wiele czasu i nazwa ta jest trochę nietrafiona, niemniej jednak nie zmienia to faktu, że ludzie są w zdecydowanej większości wzrokowcami – zapamiętują to, co widzą. Nie o nazwę więc tu chodzi, ale o przekazywaną treść – tę można natomiast przedstawić w różnej formie i memo-podobna też jest jak najbardziej na miejscu. Rzecz jasna, gdyby się to udało, memy mogą być sposobem na zaciekawienie szkoleniem BHP.

Czasem pracodawcy uciekają od tego rodzaju propozycji, uznając, że jest to zbyt mało „biznesowe”, a za bardzo rozrywkowe i lekkie omówienie problemu. Może, ale BHP, jeśli w ogóle może być sprawą wizerunkową, to raczej chodzi przy tym o Bhp widziane przez pryzmat statystyk, a nie formy szkoleń i kursów. Żeby natomiast statystyki były korzystniejsze, trzeba zainwestować w szkolenia i to zainwestować nie tylko pieniądze, ale tez czas i energię, żeby znane, dość mało fascynujące tematy, przedstawić w sposób pobudzający ciekawość.

Samokształcenie

Jedną z form szkoleń BHP, zarezerwowaną dla kadry kierowniczej, jest samokształcenie kierowane. Tak naprawdę jednak tę formę kształcenia może wybrać każdy, kto zainteresuje się danym tematem i postanowi dowiedzieć się czegoś więcej. Zapewne nie znasz zbyt wielu osób, które zafascynowane są tematyką BHP, ale uwierz – to jest możliwe, ponieważ wiele zasad BHP ma też sens, jeśli zastosować je w codziennym życiu. Aby jednak czymkolwiek się zainteresować, trzeba to najpierw poznać, a nie da się niczego poznać, drzemiąc na nudnym wykładzie.

Szkolenia, które powodują rozwój samokształcenia, są dla pracodawcy wyjątkowo cenne, ponieważ dzięki nim pracownik nie tylko poznaje aktualne zasady BHP, ale także uczy się odpowiedzialności i jest gotowy do aktywnego współtworzenia zasad bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. Dzięki temu przedsiębiorstwo może stać się lepszym miejscem do pracy, zatrudniającym pracowników zawsze osiągających maksymalną efektywność i przynoszących tym samym maksymalne zyski, a wszystko to w następstwie jednego tylko dobrze zorganizowanego szkolenia BHP. Nie jest to na pewno wygórowana cena i warto rozważyć zmianę formy szkoleń na bardziej nowoczesne, skuteczniejsze i, krótko mówiąc, lepsze.

Licencja: Creative Commons