Pojęcie ryzyka zawodowego jest ściśle związane z konkretnym stanowiskiem pracy. Do jego oceny może przystąpić pracodawca, pracownicy, bądź też zatrudnieni specjaliści z zewnątrz.

Data dodania: 2017-05-22

Wyświetleń: 1144

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ocena ryzyka zawodowego w 3 krokach

Poprawna dokumentacja ryzyka zawodowego jest niezbędna w kontekście późniejszego definiowana zakresu obowiązków pracowniczych na danym stanowisku a także - w kontekście zaznajamiania się pracownika z ryzykiem na danym stanowisku.

Ocena ryzyka zawodowego - zbieranie informacji ogólnych i identyfikacja zagrożeń.

Pierwszym krokiem niezbędnym w procesie oceny ryzyka zawodowego, jest zaznajomienie się z danym stanowiskiem pracy a następnie - z zagrożeniami na nim panującymi. Uwzględnia się tu również pracowników pracujących na danych stanowiskach a także charakter zatrudnienia, w oparciu o który pracują.

Ważne jest również ocenienie ewentualnych zagrożeń, wynikających ze specyfiki danego stanowiska pracy. Ocena ryzyka zawodowego powinna jasno określać, czy na danym stanowisku jest ślisko, zimno, gorąco i czy np. wymaga ono pracy w dużym hałasie, bądź w otoczeniu niebezpiecznych maszyn. Ocena ryzyka zawodowego musi wszystkie te czynniki ujmować w sposób wiarygodny i przejrzysty. 

Oszacowanie ryzyka zawodowego

Kolejnym krokiem jest oszacowanie ryzyka zawodowego. Czynność ta opiera się na statystykach i prawdopodobieństwie. Podstawowym kryterium jest tu liczba ewentualnych wypadków, jakie mogą nastąpić na danym stanowisku w trakcie całego życia zawodowego pracownika. Im jest ona mniejsza, tym mniejsze ryzyko zawodowe. 

Warto pamiętać, że szacunkowa ocena ryzyka zawodowego może opierać się na trzech kryteriach: małym, średnim i wysokim. Dopuszczalne są pierwsze dwa. Wysokie ryzyko zawodowe oznacza, że pracownicy nie mogą wykonywać pracy na tym stanowisku i konieczne są środki naprawcze, minimalizujące wspomniane ryzyko.

Eliminacja niebezpiecznych czynników i dokumentacja

W ocenie ryzyka zawodowego bardzo ważne jest eliminowanie czynników, zwiększających prawdopodobieństwo wypadku. Czynności te powinny mieć charakter długofalowy, aczkolwiek skutkujący szybką poprawą bezpieczeństwa pracy.

Na koniec wszystkie informacje związane z oceną ryzyka w pracy na danym stanowisku powinny być dokładnie dokumentowane i przedstawiane w jasny i czytelny sposób pracownikowi podczas etapu zatrudniania się.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena