O popularności worków typu BIG BAG decyduje nie tylko ich trwałość, ale także - możliwość szerokiego zastosowania praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu. To doskonałe rozwiązanie w tych magazynach i obiektach, w których składuje się i przewozi substancje sypkie, niezależnie od tego czy mowa o branży spożywczej, budowlanej, chemicznej czy innej. Typów takich toreb transportowych jest tak samo wiele jak celów i przeznaczeń, do których mogą służyć podmiotom gospodarczym. Wspólnym mianownikiem jest na pewno ich szeroka funkcjonalność mierzona prostotą załadunku i rozładunku, przenoszenia, a także wiążącymi się oszczędnościami ekonomicznymi, zdecydowanie wyższymi niż w przypadku stosowania innych opakowań wykorzystywanych w przemyśle. Istotną kwestią jest także pomoc i umiejętność dobrania odpowiedniego worka BIG BAG do potrzeb danego przedsiębiorcy oraz jego działalności.
WAŻNE! Worki BIG BAG zastosujemy do magazynowania i przewożenia dużych ilości towarów, np. granulatów, żwiru, piasku, resztek poprodukcyjnych, materiałów budowlanych, chemikaliów i innych towarów, zarówno standardowych, jak i niebezpiecznych.
Najpopularniejszymi workami BIG BAG są tzw. „tonówki” oraz „pięćsetki”. Pierwsze z nich to wersje czterouchwytowe, które wykonywane są z tkanin ażurowych, powlekanych oraz niepowlekanych. Ze względu na właściwości oddychające, worki z tkanin niepowlekanych stosuje się do bardzo drobnych materiałów sypkich wymagających odpowiedniej wentylacji i cyrkulacji powietrza (np. zbóż). Inne zastosowanie będą miały „tonówki” z tkanin powlekanych – przechowamy w nich materiały, które ze względu na swoją specyfikę mogłyby wydostać się z worka niepowlekanego, a które jednocześnie nie mogą posiadać kontaktu z wkładką PE (np. materiały spożywcze, mleko w proszku). Takie worki chronią towar przed wilgocią z zewnątrz oraz posiadają dodatkowe uszczelnienia szwów, dając ok. 97-98% szczelności. Ostatnim typem „tonówek” są worki ażurowe posiadające przeszycia pozwalające na swobodną wentylację. Ze względu na ażurową strukturę nie zastosujemy ich do materiałów sypkich, natomiast doskonale sprawdzą się przy towarach parujących, jak np. świeże warzywa.
Warto wiedzieć, że wszystkie „tonówki” można wyposażyć w funkcjonalne dodatki, ułatwiające załadunek, rozładunek towarów oraz przenoszenie worków. Wśród nich można znaleźć m.in. fartuchy, leje oraz klapy.
Innym typem worków BIG BAG są tzw. „pięćsetki”, czyli worki jedno i dwuuchwytowe, stosowane zazwyczaj przez producentów wszelkiego rodzaju nawozów. Tego typu opakowania szyte są z tkaniny niepowlekanej oraz wyposażane w folię PE zwykłą lub butelkową. To, czym różnią się od „tonówek” jest trwałość – „pięćsetki” zwykle są workami jednorazowymi, i mimo że możne je wyposażyć w dodatki, np. leje wysypowe, jest to rzadko stosowana praktyka.
Dobór odpowiedniego worka BIG BAG zależy przede wszystkim od typu materiału, który ma się w nim znaleźć oraz sposobu jego załadunku i rozładunku. Na pewno to pojemniki, które cechują się nie tylko różnorodnością w zakresie zastosowanych do produkcji materiałów, ale przede wszystkim dużą elastycznością pozwalającą na korzystanie z takich rozwiązań bez względu na dostępną przestrzeń przewozową i magazynową. Za pomocą worków BIG BAG możemy transportować szereg substancji niezależnie od ilości oraz warunków pogodowych. To powoduje, że z tego typu rozwiązań korzysta coraz więcej polskich przedsiębiorców.