Pracodawcą chodzi przede wszystkim o to żeby firma przynosiła zyski. Pracownikom żeby dobrze zarobić i czuć się bezpiecznie w pracy. Właśnie na potrzeby bezpieczeństwa państwo wprowadziło regulację, które nakazują robić ocenę ryzyka zawodowego.

Data dodania: 2018-07-03

Wyświetleń: 1146

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ocena ryzyka zawodowego

Co to jest ocena ryzyka zawodowego?
Jest to systematyczne sprawdzanie wszystkich aspektów pracy, które mogą w przyszłości zagrozić życiu lub zdrowiu osobie zatrudnionej. Jeśli stwierdzimy jakie mamy zagrożenia to w następnym kroku należy sprawdzić czy dane ryzyko można wyeliminować w 100%, czy można je jedynie ograniczyć. Jeśli ocena ryzyka zawodowego jest przeprowadzona prawidłowo to pracownicy powinni czuć się bezpiecznie po szkoleniu BHP, które tak samo jak ocena ryzyka jest obowiązkowe w każdej firmie na terenie Polski.

Co chcemy osiągnąć przeprowadzając ocenę ryzyka zawodowego?
Celem nadrzędnym, o którym jest wspomniane wcześniej jest to żeby pracownicy mieli zapewnioną skuteczną ochronę w swoim środowisku pracy.
W celu osiągnięcia celu nadrzędnego musimy:

  • Zidentyfikować możliwe zagrożenia w pracy, które mogą doprowadzić do wypadków, a także uznać czy zdarzenie to jest dopuszczalne czy też nie i zobaczyć czy istnieje szansa wyeliminowania jego z naszego środowiska pracy
  • Sprawdzić dotychczasowo stosowane środku przeciwko danemu zagrożeniu działają poprawnie, jeśli nie to należy je zmienić, jeśli tak to ewentualnie ulepszamy obecny system
  • Ustalić priorytety w działaniach, które zmierzają do zmniejszenia występowania ryzyka zawodowego
  • Wwyposażyć odpowiednio stanowiska pracy, tak żeby nasi pracownicy czuli się bezpiecznie na swoich zmianach
  • Zapewnić każdego, że dodatkowe wyposażenie i środki bezpieczeństwa mają na celu zapewnienie lepszej ochrony naszych zatrudnionych, a także, że przeprowadzone szkolenia BHP mają na celu zabezpieczyć naszych pracowników przed zagrożeniem.

Dlaczego musimy to robić?
Pomijając kwestię tego, że jak pracownik widzi szkolenie BHP, to ma świadomość, że coś zagraża jego zdrowiu i także będzie bardziej doceniał swojego pracodawcę.

Jeśli chodzi o zapisy prawne to w kodeksie pracy Rozdział VI: Profilaktyczna ochrona zdrowia, Art. 226, możemy znaleźć informację mówiące o wymaganiach oceny ryzyka zawodowego.

Również w kodeksie pracy możemy znaleźć zapis, który informuję o tym, że wszelkie działania dotyczące bezpieczeństwa muszą być konsultowane z pracownikami.

Jak widać ocena ryzyka zawodowego to nie jest tylko wymysł związków pracy, ale także prawa. Powinniśmy się do niego stosować żeby nie wpaść w konflikt z prawem.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena