Od początku roku z rządowego programu pomocy dla kupujących pierwsze mieszkanie skorzystało już ponad 8 tysięcy osób. Oznacza to, że mimo trudności ze znalezieniem lokum, które spełniałoby trudne warunki programu, i tak można uznać go za umiarkowany sukces.
Pierwsze półrocze działania inicjatywy zaowocowało to wypłatą 187 mln zł dla ponad 8 tysięcy osób. Wzrasta też liczba instytucji, które przyjmują wnioski. Dzisiaj wniosek kredytowy na preferencyjnych warunkach można złożyć już w 11 bankach.
Jak wygląda pomoc i dla kogo jest przeznaczona?
Dzięki programowi, beneficjent może liczyć na 10% lub 15% dopłaty do wkładu własnego. Pieniądze są wypłacane jednorazowo. Skorzystać z programu mogą zarówno osoby samotne, małżeństwa bez dzieci oraz wychowujące dzieci. Jeśli w ciągu 5 lat od momentu zaciągnięcia kredytu w rodzinie pojawi się 3 (lub kolejne) dziecko, to wtedy dostaje się dodatkowe 5%.
Warunkiem uczestnictwa w „Mieszkaniu dla Młodych” jest wiek poniżej 35 lat oraz nieposiadanie żadnych praw do jakiegokolwiek lokalu mieszkalnego. W przypadku małżeństw, wiek wyznaczany jest przez osobę młodszą w małżeństwie..
Co trzeba zrobić, aby dostać dopłatę?
Do wniosku o kredyt, który składamy w naszym banku, dodajemy dodatkowy wniosek o dofinansowanie. Lista instytucji, w których można ubiegać się o preferencyjne kredyty dostępna jest na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.