Kiedy podejmujemy decyzję o wynajęciu własnego mieszkania, zawsze podejmujemy pewne ryzyko. Nawet sprawdzenie wiarygodności podatnika nie da nam pewności, czy przekazujemy mieszkanie w dobre ręce i czy będziemy dostawać czynsz na czas.

Data dodania: 2014-10-10

Wyświetleń: 1574

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezpieczne wynajęcie mieszkania: krok po kroku

Dla tych, którzy chcą bezpiecznie wynająć swoje mieszkanie, przygotowaliśmy porady, które zminimalizują ryzyko:

 

  1. Zanim podpiszemy umowę z najemcą, poprośmy go o wylegitymowanie się przynajmniej 2 rodzajami dokumentów. W Polsce każdego dnia zawierane są umowy, przy których ktoś posługuje się fałszywymi danymi.

  2. Im więcej pytań zadamy tym, lepiej dla nas. Jeżeli wyczujemy, że coś jest nie tak, to lepiej nie podpisujmy z taką osobą umowy. Można również poprosić o przedstawienie zaświadczenia o wysokości zarobków. Wynajem mieszkania to biznes i nie ma co ryzykować

  3. Jeśli martwi nas, czy najemca będzie dbał o mieszkanie, można w umowie zawrzeć wpis, że możemy to sprawdzić. Niezapowiedzianych wizyt nie wolno przeprowadzać, ale można się umówić, że osobiście co miesiąc będziemy pobierać czynsz i wtedy będzie okazja.

  4. Jednym z podstawowych zabezpieczeń, które chroni właścicieli przed niewypłacalnością najemców jest kaucja. Zazwyczaj ustala się ją na poziomie miesięcznego czynszu.

  5. Podstawowym dokumentem, który służy do przekazania nieruchomości jest protokół zdawczo-odbiorczy. Opisuje się w nim wyposażenie mieszkania, jego usterki oraz ogólny stan techniczny. Dla pewności warto zrobić zdjęcia usterek.

  6. Jeśli najemca nie wydaje nam się w 100% godny zaufania, można ubezpieczyć się od zniszczeń sprzętu.

  7. Z doświadczeń najemców i wynajmujących wynika, że wielu konfliktów by nie było, gdyby więcej czasu poświęcili na sporządzenie porządnej umowy, która w jasny sposób definiowałaby obowiązki oraz prawa każdej ze stron. Jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy przy sporządzaniu dokumentów albo nie jest się pewny, czy umowa zawiera wszystkie istotne informacje, warto pójść z nią do prawnika, który rozwieje wszystkie wątpliwości.

 

Trzeba też pamiętać, że nawet mimo zerwania umowy, w kazdym innym przypadku niż wynajmu okazjonalnego, wynajmujący nie może eksmitować najemcy w zimie. W teorii znalezienie lokalu zastępczego leż po stronie gminy, jednak w praktyce prawie zawsze nie dysponują oni odpowiednimi lokalami zastępczymi. Trzeba też pamiętać o lokatorach szczególnie chronionych. Do tej grupy należą kobiety w ciąży, obłożnie chorzy, emeryci i renciści spełniający kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej, bezrobotni, niepełnoletni niepełnosprawni oraz osoby zajmujące się nimi, osoby spełniające przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena