Coworking to zjawisko, które stale zdobywa coraz większą popularność na całym świecie, jak i w Polsce. W ostatnim czasie na polskim rynku nieruchomości biurowych pojawiło się wiele przestrzeni coworkingowych, które z sukcesem spełniają potrzeby różnych najemców — od freelancerów i drobnych przedsiębiorców, przez start-upy i rozwijające się firmy, po typowe korporacje. Zapraszam do zapoznania się z danymi z najnowszego raportu o coworkingu przygotowanego przez analityków finne.

Data dodania: 2023-07-03

Wyświetleń: 177

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najnowszy raport finne o coworkingu w Polsce

Według danych portalu finne.pl obecnie w naszym kraju mamy ponad 180 przestrzeni coworkingowych oraz biur serwisowanych. Zdecydowanie najwięcej z nich usytuowanych jest w największych miastach Polski, tj. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Świadczy to zatem o tym, iż coworking stał się nieodłączną częścią polskiego rynku nieruchomości komercyjnych. Przyspieszenie tempa rozwoju tej formy wynajmu biur widać zwłaszcza od 2020 roku.

Warszawa - największy rynek coworkingu w Polsce

Warszawa jest bezapelacyjnym liderem pod względem dostępnej powierzchni oraz liczby stanowisk pracy w przestrzeniach coworkingowych. Stolica dysponuje 94 lokalizacjami, zajmującymi ponad 158 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia, w których dostępnych jest około 21 tysięcy stanowisk. Zdecydowana wiekszość z nich zlokalizowana jest w centralnych dzielnicach miasta tj. Śródmieściu, na Woli, Ochocie oraz Mokotowie. Rynek coworkingu w Warszawie cechują także spore wahania w liczbie zajętych stanowisk pracy, co wynika z rosnącego popytu wśród najemców.

Kolejnymi pod względem wielkości rynkami są Kraków (ponad 37 tys. mkw. powierzchni i 4,7 tys. stanowisk pracy) oraz Wrocław (ponad 27 tys. mkw. powierzchni i 2,7 tys. stanowisk pracy). Mimo że na pozostałych rynkach biurowych w kraju liczba przestrzeni coworkingowych i biur serwisowanych jest mniejsza, zauważalne jest zwiększające się zainteresowanie rozwiązaniami powierzchniami typu "flex". Średnia powierzchnia biur serwisowanych i coworkingów przypadająca na jedno stanowisko pracy w Polsce wynosi 7,41 mkw.

Ceny biur coworkingowych

Miesięczny koszt najmu biura coworkingowego zależy przede wszystkim od liczby stanowisk pracy, typu lokalizacji, jakości oferowanej przestrzeni, dostępnych benefitów i usług, a także wielu innych czynników. Różnorodność ofert daje firmom możliwość znalezienia idealnie dopasowanej przestrzeni, która odpowiada ich potrzebom i budżetowi.

Według danych portalu finne.pl ceny biur coworkingowych wahają się od 1200 złotych miesięcznie za najprostsze pokoje do kilkudziesięciu tysięcy złotych za duże, luksusowe przestrzenie. Porównując uśrednioną cenę za jedno stanowisko pracy w prywatnym biurze, można zauważyć, że wahają się one od 439 złotych do nawet 2100 złotych miesięcznie. Średnia cena za wynajem jednego stanowiska pracy w pokoju biurowym w kraju wynosi około 1098 złotych miesięcznie. Najniższa średnia cena za jedno stanowisko pracy jest w Gdańsku i wynosi 965 złotych miesięcznie, a najwyższa 1173 złote miesięcznie w Warszawie.

Ceny stanowisk typu Hot Desk

Średnie koszty wynajmu biurka dedykowanego oraz stanowiska typu Hot Desk w przestrzeniach coworkingowych są znacząco niższe w porównaniu do ceny wynajmu tradycyjnych biur. Jednak charakter pracy w przestrzeniach wspólnych dzielonych z innymi osobami, może okazać się bardziej uciążliwy, ze względu na brak prywatności i spokoju. Często jest to odzwierciedlone właśnie w cenie.

Cena za prywatne biurko, czyli dedykowane miejsce w coworkingu, waha się w Polsce od 500 zł do 1800 zł miesięcznie za stanowisko. Średnia cena wynosi 1024 zł za stanowisko/miesiąc i jest zbliżona na wszystkich głównych rynkach biurowych. Nieco inaczej wygląda kwestia cen za stanowiska typu Hot Desk . Tutaj koszty wahają się od 250 zł do nawet 1200 zł. Średnia cena wynosi 644 zł w skali kraju, a najwyższa cena występuje w Warszawie - około 720 zł.

Z danych portalu finne, stanowiska typu Hot Desk są znacznie tańsze niż miejsca dedykowane czy prywatne biura. Ta forma pracy jest również bardziej elastyczna pod względem dostępu do miejsca pracy, gdyż wiąże się z brakiem stałego miejsca w przestrzeni coworkingowej, W przeciwieństwie do dedykowanych pokoi czy prywatnych biur, stanowiska Hot Desk są często oferowane nawet na kilka godzin lub jeden dzień (tzw. "biurka na godziny"). Daje to jeszcze większą możliwość dostosowania oferty do potrzeb użytkowników.

O finne

finne.pl to portal stworzony z myślą o każdej firmie i osobie prywatnej, która potrzebuje powierzchni dla swojego biznesu. Informacje o biurach, magazynach i coworkingach do wynajęcia dostarczają bezpośrednio i wyłącznie właściciele nieruchomości, dzięki czemu najemcy mają gwarancję rzetelności i aktualności każdej oferty. Na finne.pl można wybierać spośród 2200 budynków biurowych, 650 parków magazynowych oraz blisko 200 coworkingów w całej Polsce.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena