Ilekroć dochodzi do ważnych sytuacji życiowych, takich jak ślub, wystąpienie publiczne, ważny egzamin na studiach lubna prawo jazdy, nasze ciało paraliżuje stres.

Data dodania: 2013-12-09

Wyświetleń: 1032

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakby nie było, jest to całkowicie naturalna reakcja organizmu w momencie, kiedy nam bardzo na czymś zależy.

W medycynie stres określany jest jako zaburzenie homeostazy wywołane poprzez warunki fizyczne lub psychologiczne. Jest to bodziec występujący w danym otoczeniu i mający zdolność do wywoływania silnych emocji, napięcia. Jakby go nie nazwać, na co dzień przysparza nam więcej szkód niż pożytku. Należy się jednak pogodzić z jego obecnością i nauczyć żyć. Istnieje coraz więcej technik relaksacyjnych, które mają za zadanie rozładowywać silne emocje (stresory). Jednak czy aby wszystkie z nich są skuteczne?

Jeśli sam korzystałeś kiedykolwiek z takich technik, to wiesz, jak one zadziałały w Twoim przypadku. Jak radzić sobie ze stresem, żeby nie zwariować?

Przede wszystkim organizm musi być przygotowany na przyjmowanie dużej ilości stresu. Najlepszą z metod jest uzupełnianie diety o najpotrzebniejsze witaminy, a w tym przypadku będą to witaminy z grupy b. Dlaczego? Większość witamin z tej grupy ma korzystne działanie na funkcjonowanie układu nerwowego.

Znajdź chwilę na relaks. To może śmieszne, bo już na pewno słyszałeś o muzyce relaksacyjnej przy której człowiek odpręża nie tylko umysł, ale całe ciało. Przy intensywnym życiu zawodowym i rodzinnym brakuje nam czasu na odpoczynek. Znajdź w ciągu dnia przynajmniej 30 min, aby spokojnie położyć się i popracować w ten sposób na odpowiednim oddechu mając zamknięte oczy. Zwolnij oddech i popracuj trochę nad nabieraniem i wypuszczaniem powietrza.

W tym momencie dobrze jest skupić swoje myśli na czymś, co wywołuje w nas poczucie radości i szczęścia. Możesz przez chwilę zatrzymać czas i wyobrazić sobie życie bez problemów. Najlepiej wiesz, jakie masz marzenia i pragnienia. Pomyśl o nich.

Sport. Jak już pewnie słyszałeś, sport to zdrowie. Dlaczego ruch fizyczny może być relaksujący i odprężający? W momencie aktywności fizycznej nie będziesz miał czasu, żeby myśleć o problemach, ważnych wydarzeniach, które na samą myśl powodują w Tobie uczucie spięcia. Po za tym w trakcie wysiłku wydzielane są automatycznie hormony szczęścia, tzw. endorfiny. Warto więc każdego dnia postarać się o trochę więcej aktywności niż do tej pory. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena