Jakie pasożyty i grzyby możemy znaleźć w naszym organizmie? Pasożytnictwo często jest niezauważalne dla człowieka i czasem ludzie dość długo żyją z pasożytem nie wiedząc o jego istnieniu. Oto przykłady kilku gatunków pasożytów, które mogą zamieszkać w człowieku.

Data dodania: 2012-11-02

Wyświetleń: 1428

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pasożyt: Glista ludzka. Dorosłe osobniki glisty są dość duże. Samica może mieć wielkość do ok. 40 cm, a samiec od 10 do ok. 30 cm. Samice glisty zagnieżdżają się zazwyczaj w jelicie cienkim, gdzie każdego dnia mnożą się (nawet do 200 tys. każdego dnia). Do zarażenia się glistą dochodzi najczęściej przez zjedzenie niemytych owoców i warzyw.

Pasożyt: Ogoniastek jelitowy (Giardia lamblia). Pierwotniak ten powoduje jedną z najczęstszych chorób pasożytniczych, która pojawia się u dzieci – czyli lamblioza. Do zarażenia lamblią dochodzi zazwyczaj przez spożycie jajeczek pierwotniaka, a te są zazwyczaj w niezbyt czystej wodzie (co ciekawe, mogą żyć również w wodzie chlorowanej i niestraszna im wysoka temperatura).

Pasożyt: Owsiki. Te niewielkie pasożyty należą do grupy nicieni. Mnożą się zazwyczaj niezwykle intensywnie, ponieważ samica, której rozmiary nie są większe niż 1 cm, produkuje nawet do 12.000 jaj, które już po paru godzinach mogą zaatakować organizm swojego żywiciela. Owsiki pasożytują zazwyczaj w ostatnim odcinku jelita cienkiego, ale również w jelicie grubym i wyrostku robaczkowym, a pożywiają się treścią jelitową. Ich pobyt w organizmie człowieka rozpoznaje się zazwyczaj po silnym swędzeniu w okolicy odbytu.

Pasożyt: Włosień kręty (Trichinella spiralis). Choroba wywoływana przez tego pasożyta to włośnica, jej przebieg może być bardzo ciężki, tak, że w niektórych przypadkach może skończyć się śmiercią. Włośnie pochodzą z grupy nicieni i mają wielką łatwość w rozmnażaniu się w organizmie swojego żywiciela. Do ciała ludzkiego przedostają się zazwyczaj przez zjedzenie zainfekowanego mięsa. Ludzie zarażają się zwykle przez zjedzenie mięsa wieprzowego oraz dziczyzny. Pasożyty te wczepiają się w ścianki jelita cienkiego, tam też się namnażają, a następnie przechodzą do mięśni i zwijają w specyficzne spirale.

To tylko nieliczne przykłady pasożytów, które mogą niespodziewanie zamieszkać w organizmie człowieka i siać spustoszenie, zagrożenie dla zdrowia. Sposobów na ich usunięcie jest kilka np. lewatywy, głodówki, napary z ziół. Dowiedz się, jak skutecznie niszczyć pasożyty i usuwać je z organizmu w bezpieczny sposób.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena