Wiele osób uważa, że zdrowy styl życia to jakieś ekstremalne posunięcia i radykalne ograniczenia, wieczne zakazy, niesmaczne jedzenie i życie w ciągłym ruchu. Myślą, że to trudna droga, skomplikowana i czasochłonna, nie dla każdego, bo kto ma w sobie tyle samozaparcia, chęci, determinacji, konsekwencji, no i jeszcze niby te wysokie koszty?

Data dodania: 2013-06-22

Wyświetleń: 1874

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oczywiście, ludzie ci troszeczkę się zagalopowali, poniosła ich wyobraźnia, no i nie chcą brać odpowiedzialności za swoje zdrowie i życie, z góry zakładając, że to nie dla nich lub że im się to nie uda. Ale tak naprawdę to boimy się zmian, czegoś nowego, z czym nie jesteśmy oswojeni i brak nam w związku z tym doświadczenia. Wystarczy coś poznać i oswoić się z tym, by się przekonać, że trudności to tylko pozory. A gdy zasłona pozorów opadnie, okaże się, że wszystko jest banalnie proste, przyjemne i efektywne.

Jak już wspomniałem na początku, zdrowy styl życia tylko pozornie wydaje się trudny i skomplikowany. Tak naprawdę nie jest to nic nadzwyczajnego, choćby dlatego, że wystarczy zastosować się do tych 5 punktów:

  1. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, gdyż ludzki organizm w ~ 2/3 składa się z wody. Warto więc pić płyny najwyższej jakości, aby zapewnić sobie zdrowie, młodość, sprawne i szczupłe ciało. Pij więc czystą wodę źródlaną/mineralną, herbatki ziołowe np. miętę, melisę, pokrzywę, herbatę zieloną, owocową. Staraj się pić przynajmniej raz dziennie świeżo przygotowany sok z cytrusów czy wyciśnięty z warzyw. Zaczynaj dzień od odpowiedniego nawodnienia organizmu (1-3 szklanki wody/herbaty/soku), nie pij na siłę, ale rozłóż to w czasie i nie czekaj też na silne pragnienie. Unikaj wypijania sporej ilości płynów podczas posiłków, bo to niekorzystnie wpływa na procesy trawienia. Pij więc z rana, a dopiero po 90 minutach zjedz śniadanie, gdy poczujesz głód, a nie powinność, która jest nawykiem. Pij między posiłkami umiarkowanie i pamiętaj, że bardzo ważne jest także, aby odpowiednio się nawodnić przed wysiłkiem fizycznym, bo wpłynie to zdecydowanie na lepszą wydajność podczas ćwiczeń. Dostarczysz sobie odpowiednich ilości witamin, soli mineralnych i antyutleniaczy, które to są sprzymierzeńcami zdrowia, odchudzania i sprawności.

  2. Kolejna istotna rzecz to stronienie od używek. Palenie czynne i bierne, spora ilość wypijanej w ciągu dnia mocnej kawy, nadużywanie alkoholu nie mają nic wspólnego ze zdrowym stylem życia. Niepotrzebnie obciążają narządy wewnętrzne, wpływają na pogorszenie się zdrowia i ogólnej kondycję organizmu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku spożywania przetworzonego jedzenia, które ma długi okres przydatności do spożycia i zawiera wiele syntetycznych dodatków i pustych kalorii. Jedzenie takie doprowadza do strat składników mineralnych z organizmu, powoduje problemy z układem trawiennym i przeenergetyzowanie organizmu, czego efektem jest nadwaga i później otyłość.

  3. Odpoczynek. Chcąc prowadzić zdrowy styl życia, nie tylko trzeba coś zmieniać i robić, ale także więcej „nie robić”.  Niezmiernie istotne jest codzienne wysypianie się, umiejętność relaksu i odnowa biologiczna. Dlatego też śpij każdego dnia wystarczającą ilość czasu, aby się po prostu wyspać, a będziesz mieć mnóstwo energii i chęci do działania. Kiedy jesteś zmęczony po pracy, to zamiast wypijać kolejną szklankę kawy, zdrzemnij się chociaż 30 minut, a gwarantuję, że efekt będzie znacznie lepszy. Jeżeli masz możliwość, to chodź na masaże, saunę, basen – to wspaniała forma relaksu, wpływająca na lepszą kondycję i regenerację organizmu.
  4. Przyszedł też czas na zdrowe odżywianie. W obecnych czasach trzeba tej kwestii poświęcić dużo uwagi i być konsekwentnym, bo to bardzo ważny element zdrowego stylu życia. Bardzo łatwo tutaj bowiem o niewłaściwe posunięcie, zwłaszcza przy wszechobecnym niezdrowym jedzeniu, słodkich przekąskach, fast foodach i kolorowych smacznych (nie mających nic wspólnego ze zdrowiem), przetworzonych produktach. Tak więc dbaj, aby zjadać codziennie do każdego posiłku porcję warzyw, najlepiej w postaci surowej  (surówki, sałatki), ale także gotowane oraz 1-2 porcje świeżych owoców, najlepiej przed posiłkiem lub jako przekąska. Dostarczysz dzięki temu odpowiednich ilości składników odżywczych m.in. witamin, składników mineralnych, a także błonnika, który jest sprzymierzeńcem zdrowego i szczupłego ciała. Zamiast frytek czy zwykłego makaronu sięgaj po gruboziarniste kasze, ryż naturalny, płatki owsiane, pieczywo razowe z nasionami. Schabowego w panierce, smażonego w głębokim tłuszczu, zastąp gotowaną rybą, jajkami na miękko czy roślinami strączkowymi. Częściej sięgaj po tłuszcze roślinne, takie jak oliwa czy olej lniany, spożywane na zimno jako dodatek do surówek, sałatek czy kasz. Jako przekąskę między posiłkami wybieraj surowe chrupkie warzywa, np. marchew, szparagi lub suszone owoce czy chociażby garść orzeszków. Wprowadzaj zmiany stopniowo, ale konsekwentnie, a będzie tylko lepiej i skutecznie wejdzie Ci to w nawyk.

  5. Ludzki organizm jest stworzony do ruchu. Tylko wówczas, gdy jesteśmy w stanie mu go zapewnić w odpowiedniej ilości wszystko funkcjonuje prawidłowo, jesteśmy w formie, czujemy się zdrowo i skutecznie spalamy ewentualną nadwyżkę zjedzonych kalorii. Problemy przeważnie pojawiają się wtedy, gdy nie potrafimy sobie zapewnić ruchu i nie uprawiamy regularnie żadnego sportu. Dlatego też zacznij się ruszać najlepiej już od dzisiaj. Wyjdź na 30-minutowy spacer, potrenuj na rowerku, przejdź się na basen, zrób kilka serii przysiadów, pompek czy spięć brzucha. Trenuj na początku 3 razy w tygodniu, co drugi dzień, po 30-40 minut i stopniowo wydłużaj zarówno czas trwania, jak i intensywność treningu, aby poprzez wysiłek robić ciągły postęp. Jeżeli dzisiaj byłeś potruchtać, to za dwa dni idź na basen, jeżeli trenowałeś w domu mięśnie, robiąc podstawowe ćwiczenia siłowe z wykorzystanie własnego ciała (pompki, przysiady), to za dwa dni idź na rowerek. Trenuj wszechstronnie, regularnie i z głową, a poczujesz się świetnie, jak nigdy wcześniej.

Jak widzisz, to naprawdę bardzo proste czynności, które możesz wprowadzić stopniowo, w formie kroków. Pamiętaj, aby nie szokować organizmu nagłymi zmianami. Zacznij powoli, ale konsekwentnie i z wiarą we własne możliwości. Najważniejsze jest zrobienie czegoś w kierunku naszego celu, bo wówczas przełamujemy wewnętrzne bariery i odblokowujemy się na zmiany, dzięki czemu później będzie już tylko lepiej. Nie ma sensu odwlekać w nieskończoność zmiany stylu życia, tylko ze względu na niedostateczną wiedzę czy wrażenie nieporadności. Potrzeba naprawdę niewiele, gdy dołożysz do tego odrobinę wiary we własną intuicję i ukryte pokłady możliwości, nagle okaże się, że wszystko jest do zrobienia, że cały świat stoi otworem i z niecierpliwością czeka na Twój sukces.

Licencja: Creative Commons