Od dawna wiadomo, że ruch to zdrowie. Czy zatem, aby cieszyć się zdrowiem, konieczne jest uprawianie jakiegoś sportu, a w szczególności katowanie się intensywnymi treningami? Jaką formę ruchu najlepiej wybrać i jak podchodzić do treningów, aby zamiast poprawy zdrowia nie nastąpiło jego pogorszenie?

Data dodania: 2021-11-05

Wyświetleń: 1259

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy spacer może leczyć i zapewniać dobrą kondycję ciała i umysłu? Są dwa warunki!

Choć wielu z nas podchodzi do tego stwierdzenia z dużym dystansem, od dawna wiadomo, że ruch to zdrowie. Wiele badań jednoznacznie potwierdza, że przewlekły niedostatek aktywności fizycznej leży u podstaw niektórych chorób cywilizacyjnych, takich jak nabyta niewydolność serca, cukrzyca i miażdżyca.

Skoro lekarze nieustannie powtarzają licznym swoim pacjentom, że jeśli chcą być zdrowi, to powinni się więcej ruszać, czy oznacza to, że każdy kto regularnie uprawia sport, będzie cieszył się dobrą kondycją fizyczną do późnej starości?

Coraz większa ilość osób regularnie przeznacza własny czas na jakąś formę aktywności fizycznej. Głównym powodem takiego trendu jest chęć bycia zdrowym i atrakcyjnym człowiekiem. Czy zatem  wysiłek fizyczny jest kluczem do osiągnięcia tych celów? Otóż, wiele zależy zarówno od wybranej przez nas formy ruchu, jak i od intensywności ćwiczeń.  

Z jednej strony, analizy dowodzą, że osoby ćwiczące fizycznie w sposób umiarkowany - przynajmniej 3 razy w tygodniu - cieszą się lepszym zdrowiem, rzadziej zapadają na infekcję wirusowe i czują się o wiele lepiej pod względem psychicznym, niż przedstawiciele populacji prowadzącej bardziej sedentarny tryb życia.  Z drugiej zaś strony, osoby trenujące intensywnie, wręcz obsesyjnie i zbyt często, a także zawodowi sportowcy, już nie doświadczają aż tak pozytywnego efektu ćwiczeń pod kątem zdrowia fizycznego i samopoczucia psychicznego. Dzieje się tak głównie z powodu stresu,  jakiemu poddawane są osoby ćwiczące zbyt intensywnie.

Jak się ruszać, aby cieszyć się zdrowiem?

Mając na uwadze obecny stan wiedzy medycznej, można śmiało stwierdzić, że sedentarne życie może być nie tylko bardzo nudne, ale także poprzeplatane chorobami i pobytami w szpitalach. Ruch może nas w dużej mierze chronić przed wieloma problemami ze zdrowiem.

Ile ruchu jest nam potrzebne? W rzeczywistości, aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, nie musimy się katować podnosząc ciężary, biegając godzinami po mieście, czy też podskakując w rytmie muzyki na jakichś zajęciach fitness. Nie – to nie jest konieczne – chyba, że zależy nam na konkretnych celach, takich jak np. poprawa masy mięśniowej, czy też przygotowanie się do udziału w maratonie lub zawodach innej dyscypliny sportowej, która jest naszą pasją.  

Choć osobom intensywnie ćwiczącym może się to wydawać mało wiarygodne, w rzeczywistości, jeśli zależy nam głównie na dobrym samopoczuciu i zdrowiu, a także na spalaniu zbędnego tłuszczu, idealną formą ćwiczeń może być codzienny spacer. Zaczynając od 15-20 minut, czas spaceru warto stopniowo wydłużać do około godziny, a maksymalnie półtorej godziny dziennie. Przez ten czas można w umiarkowanym tempie chodu pokonać co najmniej 10 tysięcy kroków, co w przybliżeniu odpowiada odległości 5-6 kilometrów. W rzeczywistości, robiąc 10 000 kroków dziennie możesz uchronić się przed wieloma paskudnymi chorobami, takimi jak np. cukrzyca. Regularnie się ruszając spalasz nadmiar cukru we krwi, który w ten sposób nie zamienia się w tłuszcz, a jednocześnie oszczędzasz zdrowie swojej trzustki! A czy wiesz, ile kalorii spalasz robiąc 10 tysięcy kroków?

Jak spacerować, aby osiągnąć najlepsze efekty zdrowotne?

Czy zatem spacer może poprawiać nasze zdrowie? Owszem, ale pod warunkiem regularności i umiaru. Jeśli dużo przesiadujemy w pracy, to spacerować powinniśmy codziennie, docelowo przynajmniej przez 45 minut. W takich okolicznościach, weekendowe spacerki nie będą wystarczająco efektowne pod kątem zdrowotnym. Z drugiej zaś strony, kilkugodzinne i zbyt intensywne spacery - szczególnie codzienne i wymuszone - mogą z czasem pogorszyć nasze samopoczucie, prowadząc do uzależnienia od wysiłku fizycznego i wielu negatywnych skutków zdrowotnych.   

Czy miejsce spaceru ma znaczenie?

Jeśli decydujemy się regularnie spacerować, wówczas warto robić to w miejscach, gdzie powietrze jest względnie czyste. Choć najlepszym wyborem może być oddalony od miasta las, na codzienny spacer można też udać się do miejskiego parku. Ważne jest to, by w miarę możliwości unikać spacerowania w pobliżu zakorkowanych autami ulic, gdyż zanieczyszczone spalinami powietrze może skutecznie zniweczyć nasze postępy w dążeniu do poprawy zdrowia i samopoczucia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena