Kogo spotkam na Sali rozpraw.
Na Sali rozpraw można spotkać wiele osób, w zależności od ich roli w procesie, a będą to: sędziowie, protokolant, ławnicy, adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy itp. Ww. osoby najłatwiej poznać po tym, że noszą togi w różnym kolorze żabotów (żabot to ozdoba mocowana pod szyją na przedzie togi, zazwyczaj bawełniana lub aksamitna).
Sędzia – czarna toga, żabot koloru fioletowego. Dodatkowo sędzia przewodniczący składu sędziowskiego będzie miał na sobie łańcuch z wizerunkiem orła.
Prokurator – czarna toga, żabot koloru czerwonego.
Adwokat – czarna toga, żabot koloru zielonego.
Radca Prawny – czarna toga, żabot koloru niebieskiego.
Radca Prokuratorii Generalnej – czarna toga, żabot błękitno szary.
Sędziowie Trybunały Konstytucyjnego – czarna toga, żabot w kolorach flagi Państwowej.
W sądzie możliwe jest również występowanie aplikantów adwokackich i radcowskich, osoby te nie posiadają stroju urzędowego, czyli nie noszą togi, ale zobowiązane są do noszenia stroju licującego z powagą Sądu tj. stroju wyjściowego np. garnitur, garsonka.
Kiedy należy przyjąć pozycję stojącą w sądzie ?
Co do zasady pozycję stojącą w Sądzie należy przyjąć w czasie wejścia Sądu na salę rozpraw, w praktyce jednak, szczególnie w Sądzie Rejonowym Sędzia już siedzi za stołem sędziowskim, kiedy wchodzimy na salę. Następnie koniecznie jest przyjęcie pozycji stojącej w sytuacji, gdy będziesz przemawiać do Sądu, jak i gdy Sąd będzie się do Ciebie zwracał. To znaczy w każdym przypadku, gdy chcemy coś powiedzieć do Sądu należy wstać. Podobnie w sytuacji:
- ogłaszania wyroku;
- odbierania przez sąd przyrzeczenia oraz;
- opuszczania Sali rozpraw przez Sąd.
W przypadku, gdy jesteśmy osobami starszymi lub chorymi i ciężko nam jest zajmować pozycję stojącą Sąd może zezwolić nam na pozostawanie w pozycji siedzącej. Tego typu przypadłość należy zgłosić Sądowi.
Jak zwracać się do Sądu ?
Zwracając się do Sądu używamy zwrotu „Wysoki Sądzie”, „proszę Wysokiego Sądu”. Należy pamiętać, że zeznania, wyjaśnienia składa się przed sądem i to zawsze należy zwracać się do Sądu, nawet w przypadku pytań zadawanych przez pełnomocników, czy też obrońców lub prokuratora należy kierować swoją odpowiedź do Sądu ! Jest to częsty i normalny błąd, że osoby przesłuchiwane odpowiadają osobie, która zadaje im pytania, a nie do Sądu, jednakże wszystkie odpowiedzi należy kierować bezpośrednio do Wysokiego Sądu. Do Sądu należy zwracać się w sposób kulturalny nie używając słów powszechnie używanych za obraźliwe, wulgarne.
Czy w czasie rozprawy mogę rozmawiać ze swoim pełnomocnikiem?
Co do zasady w czasie rozprawy nie powinieneś rozmawiać ze swoim pełnomocnikiem celem nie przeszkadzania Sądowi, jednakże można uzgadniać istotne kwestie, który „wychodzą” podczas rozprawy. Często zdarza się, że w wyniku zeznań jakiegoś świadka strona chciałaby zadać dodatkowe pytanie, które chce uzgodnić z pełnomocnikiem. Należy jednak pamiętać, aby porozumiewać się w sposób nienaruszający powagi Sądu, ponieważ Sąd w każdym momencie może nam zwrócić uwagę. Dodatkowo celem ustalenia z pełnomocnikiem szerszej kwestii prawnej lub stanu faktycznego sprawy mamy prawo poprosić Sąd o 5 minut przerwy (prośbę o przerwę będziemy musieli uzasadnić).
W kontakcie ze swoim pełnomocnikiem podczas rozprawy należy po prostu zachować przyjęty umiar i robić to w sposób przemyślany.
Czy podczas składania zeznań mogę posiłkować się własnymi notatkami?
Oczywiście, że tak. Często procesy sądowego są bardzo złożone, jest przesłuchiwanych bardzo dużo świadków, strony zajmują wiele stanowisk również w formie pisemnej, dlatego też używanie notatek jest jak najbardziej dozwolone, a nawet często wskazane dla osiągnięcia upragnionego rezultatu.
Podsumowując należy podkreślić, że do każdej wizyty w sądzie należy się przygotować. Należy pamiętać o powadze miejsca, jakim jest Sąd oraz o zabraniu dokumentu tożsamości. Warto również zaznaczyć, że Sąd to instytucja wymyślona dla ludzi przez ludzi, dlatego też nie należy jej się obawiać.
W razie jakichkolwiek pytań odnośnie pierwszej lub kolejnej wizyty w Sądzie zapraszam do ich zadawania. Na wszystkie na pewno odpowiem.