Wypowiedzenie umowy o pracę
Wypowiedzenie umowy co do zasady powinno mieć formę pisemną. Jednak w przypadku nie zachowania tej formy, gdy wypowiedzenie zostanie przekazane w sposób ustny lub dorozumiały, będzie ono skuteczne nawet pomimo naruszenia przepisów kodeksu pracy.
Bardzo ważne jest to, aby pamiętać o podaniu przyczyny wypowiedzenia w przypadku umów o pracę na czas nieokreślony, ponieważ w tej sytuacji niezbędna będzie zgodna drugiej strony zawartej umowy. Wypowiedzieć można każdy rodzaj umowy: na czas nieokreślony, określony, na okres próbny, jednak w przypadku umów na wykonanie określonej czynności, wypowiedzenia nie wolno stosować.
Uzasadnienie wypowiedzenia o pracę
Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca jest zobowiązany do poinformowania o przyczynie uzasadniającej wypowiedzenie umowy w stosunku do danego pracownika. Aby było ono skuteczne należy podać je obiektywnej ocenie związków zawodowych, jakie działają w danym zakładzie pracy. Oczywiście wypowiedzenie jest sprawdzane przez sąd pracy, w przypadku, gdy dany pracownik zakwestionuje akt wypowiedzenia.
Wypowiedzenie w przypadku umów okresowych
Wypowiedzenie w przypadku umów okresowych może być stosowane tylko wtedy, gdy do umowy o pracę zostaje dodany zapis, który mówi o możliwości dokonania wypowiedzenia. Bardzo ważny jest termin na jaki zawarta jest taka umowa, minimum musi to być okres sześciu miesięcy i w takich umowach można wprowadzić klauzulę, która umożliwia rozwiązanie stosunku pracy.
W przypadku braku tego zapisu, nie będzie możliwości wypowiedzenia umów zawartych na czas określony. W przypadku umów terminowych po stronie pracodawcy niewymagane jest również podawanie uzasadnienia wypowiedzenia.