Od stycznia 2012 mamy możliwość zarejestrowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za pośrednictwem internetu. Zmiany dotychczasowej formy zakładania spółki wprowadzono dzięki nowelizacji kodeksu spółek handlowych. Procedura ta wiąże się z oczywistymi zaletami: oszczędność czasu, mniej formalności, wygoda i elastyczność.

Data dodania: 2012-08-06

Wyświetleń: 1078

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Założenie spółki z o.o. przebiega w całości online, a rozpoczyna się od rejestracji w systemie dostarczanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Osobne konto założyć musi każdy ze wspólników, podając przy tym dane osobowe (imię i nazwisko, adres, pesel, e-mail), a w przypadku firmy - nazwę, REGON, NIP i adres siedziby.

Po założeniu konta należy uzupełnić formularz będący wnioskiem o zarejestrowanie spółki. Tam właśnie podaje się informacje dotyczące listy wspólników, umowy spółki, udziałów etc. Pod wypełnionym wnioskiem wszyscy wspólnicy składają podpis elektroniczny, po czym należy uiścić opłatę. Później można już przesłać gotowy formularz, który trafi do właściwego sądu. Jeżeli tylko wniosek wypełniony został poprawnie, spółka zarejestrowana zostanie w ciągu 24 godzin.

Rejestracja spółki z o.o. przez internet ma jednak pewne ograniczenia, o których warto wspomnieć. Po pierwsze kapitał początkowy musi zostać wniesiony w całości w gotówce. W przypadku zakładania spółki tradycyjnie u notariusza kapitał może składać się z wkładów niepieniężnych. Nie zmienia się natomiast wysokość wpłaty - jest to 5 tys. zł.

Drugim utrudnieniem skróconej procedury jest nieważność zasady tzw. jednego okienka. Oznacza to, że zarząd spółki musi samodzielnie załatwić wszystkie sprawy z urzędem skarbowym,  urzędem statystycznym oraz zakładem ubezpieczeń społecznych.

Kolejnym ograniczeniem, choć już łatwym do obejścia, jest niewłaściwe funkcjonowanie systemu MS w przeglądarce Microsoft Internet Explorer. Dlatego zaleca się korzystanie z innych dostępnych przeglądarek.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena