Czy młody wiek, a dokładnie niepełnoletność, sprawia, że sprawy spadkowe kogoś nie dotyczą? Czy podział majątku dokonuje się tylko między osobami dorosłymi?  Warto przyjrzeć się temu bliżej i znać swoje prawa jeśli chodzi o sprawy spadkowe.

Data dodania: 2012-03-07

Wyświetleń: 1586

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

prawnik poznańKażdy prawnik, czy to radca prawny czy adwokat, przyzna, że wiek nie jest czynnikiem, który wyklucza z dziedziczenia. Podział majątku po zmarłym członku rodziny dokonuje się pomiędzy wszystkimi uprawnionymi, bez pytania o ich wiek. Z łatwością można wyobrazić sobie smutną sytuację, gdy nieoczekiwanie umiera młody mężczyzna, pozostawiając żonę z dwójką małych dzieci. Czy te dzieci z racji swojego wieku są wyłączone z dziedziczenia? Oczywiście, że nie! Podział majątku po zmarłym ojcu jest dokonywany z ich  uwzględnieniem. Ze względu na ich wiek osobą, która zarządza ich częścią majątku, zostaje zazwyczaj ich matka, ale to nie oznacza, że on przechodzi na jej własność. Sprawy spadkowe jak najbardziej dotyczą dzieci.

Oczywiście matka nie musi być osobą, która zawsze zarządza ich częścią majątku. Sąd może wyznaczyć innego opiekuna w sytuacji, gdy istnieją uzasadnione obawy, że matka może nim źle zarządzać i doprowadzić do utraty majątku przez dzieci. Może być to inny dorosły członek rodziny albo wyznaczony przez sąd opiekun, który nie jest z nimi spokrewniony. Tym, czym należy się tu kierować, jest dobro dzieci. Podział majątku po zmarłym ojcu ma być ich zabezpieczeniem na przyszłość.

Czy każdemu z dzieci należy się taka sama część spadku po rodzicu czy może osiągnięcie jakiegoś wieku sprawia, że nabywa się większych praw do spadku niż młodsze rodzeństwo? Czy podział majątku jest najbardziej korzystny dla najstarszego potomka? Takie rozwiązania na szczęście odeszły w niepamięć. Współcześnie każde z dzieci dziedziczy tyle samo. Na podział majątku nie może wpływać też wiek. W przypadku niepełnoletnich wyznaczany jest opiekun odziedziczonej części majątku.

Sprawy spadkowe nigdy nie należą do najłatwiejszych, niejeden prawnik, radca prawny albo adwokat, był świadkiem zażartych walk w łonie rodziny o podział majątku. Batalia o podział majątku wcale nie musi oznaczać, że jest to duży majątek. Czasem relatywnie nieduży spadek wywołuje tak żywe emocje wśród członków rodziny, których nawet żałoba po niedawnej śmierci bliskiej osoby nie jest w stanie pohamować od kłótni o podział majątku. Dlatego dobrze jest spisać wcześniej testament, w czym pomoże nam prawnik, by uniknąć podziałów wśród członków rodziny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena