Dlaczego w ogóle poruszam kwestię pokrzywdzonego? Dlatego, że jak się okaże po w rozwinięciu definicji pokrzywdzonego, pokrzywdzonym może być nie tylko sam pokrzywdzony, a tym bardziej w sprawie pokrzywdzonego nie musi występować sam pokrzywdzony.

Data dodania: 2011-11-28

Wyświetleń: 1995

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wątpliwości związane z tym czy jesteśmy pokrzywdzonymi czy nie może rozwiązać w wielu przypadkach kancelaria adwokacka, bądź po prostu adwokat.
Pierwsze zapisy dotyczące definicji pokrzywdzonego w polskim postępowaniu karnym pojawiły się w kodeksie prawa karnego w 1928 roku, który stanowił, iż "za pokrzywdzonego uważa się osobę, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone".

Niestety powyższe określenie pokrzywdzonego spotkało się z krytyką w środowisku prawniczym. Niestety uregulowaną ją dopiero w 1997 roku i obowiązuje ona do dnia dzisiejszego.
Definicja ta, brzmi następująco:
§ 1 "pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo", § 2 "pokrzywdzonym może być także instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna, choćby nie miała osobowości prawnej".

Z powyższych definicji wynika, że pokrzywdzonym możemy również uznać zakład ubezpieczeń w zakresie w jakim pokrył szkodę wyrządzoną pokrzywdzonemu przez przestępstwo lub jest zobowiązany do jej pokrycia, tak więc sama perspektywa pokrycia szkody nadaje zakładowi ubezpieczeń status pokrzywdzonego chociaż pokrzywdzonym nie jest.

Co jeśli pokrzywdzony umarł?
Wówczas prawa, które przysługują pokrzywdzonemu, mogą wykonywać osoby najbliższe jakimi są: małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu. W razie braku lub nieujawnienia osoby najbliższej – prokurator działając z urzędu.

Trzeba uznać, że określenie pokrzywdzonego w polskim procesie karnym uregulowane w k.p.k. z 1997 roku ujęte jest bardzo szeroko i swym zasięgiem obejmuje znaczny krąg podmiotów mogących wystąpić w roli pokrzywdzonego.
Jak już wspominałem we wstępie, gdy nie jesteśmy pewni czy zostaliśmy pokrzywdzeni udajmy się do kancelarii prawnej by zaczerpnąć języka.


Licencja: Creative Commons
0 Ocena