Marzena była bardzo zdolną dziewczynką, dobrze się uczyła, była dla rodziców prawdziwą chlubą. Jednakże wszystko zmieniło się w piątej klasie. Dziewczynka stała się nieobecna, nic ją nie interesowało, przestała przynosić ze szkoły dobre noty.

Data dodania: 2011-09-23

Wyświetleń: 2227

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwsze zmiany zostały zauważone przez wychowawczynię dziewczynki, która stwierdziła, że musi porozmawiać o tym z rodzicami. Oni jednak bardzo szybko ucięli rozmowę i stwierdzili, że nauczycielka traktuje na wyrost humory małej. Na szczęście wychowawczyni postanowiła tak łatwo nie odpuścić. Wkrótce okazało się, że powodem zmartwień Marzeny były kłótnie rodziców, którzy w końcu postanowili się rozwieść.

Gdyby nie Psycholog depresja dziewczynki trwałaby może po dziś dzień. Psycholog pomógł zrozumieć Marzenie, że rodzice rozstali się, ale nadal będą ją kochać. Wysłuchał obaw dziecka, które obwiniało się za taki stan rzeczy. Kolejnym dzieckiem, któremu pomógł psycholog był Krzyś. Bardzo energiczny chłopiec ciągle zbierał nagany w szkole i bury od rodziców. Gdyby nie pomoc psychologa jego sytuacja prawdopodobnie uległaby znacznemu pogorszeniu. Psychologiczne testy wykazały, że Krzyś przejawia symptomy nadpobudliwości ruchowej. Kolejne badania tylko potwierdziły postawioną przez specjalistę diagnozę.

Psycholog nie był także obojętny na problem Oli. Odkąd dziewczyna dostała się do wymarzonego liceum zaczęła się dziwnie zachowywać. Rodziców zaniepokoiły przede wszystkim ciągłe bóle głowy i osłabienie dziecka, dlatego w pierwszej kolejności udali się do lekarza rodzinnego. Pani doktor stwierdziła, że na pierwszy rzut oka faktycznie dziewczyna wygląda na zmęczoną, ale uznała, że przyczyną tego może być zmiana szkoły, niemożność odnalezienia się w nowym środowisku.

Badania pokazały, że Ola ma lekką niedowagę oraz anemię. Wkrótce matka zauważyła, że dziewczyna je coraz mniej i chudnie w oczach. Zrozpaczona kobieta zaczęła szukać wsparcia na forach internetowych. Wszystko wskazywało na to, że Ola popadła w anoreksję. Na szczęście dzięki wczesnej interwencji rodziców i psychologa, do którego dziewczyna chodziła na regularne seanse udało się szybko wyciągnąć ją z choroby. Rozmowa z psychologiem pomogła Oli, która miała bardzo poważne problemy z akceptacją siebie. Dziewczyna czuła się gorzej pośród wywyższających się koleżanek. Psycholog sprawił, że Ola uwierzyła w swoje piękno, zrozumiała też, że każdy jest inny. Najważniejsze było jednak pokazanie dziewczynie, że uroda to nie wszystko. Drodzy rodzice, to przede wszystkim wy powinniście zainteresować się pomocą psychologiczną.

Wszyscy doskonale wiemy, że brak czasu zabija prawidłowe relacje międzyludzkie, tak ważne dla kształtujących się dopiero charakterów naszych pociech. Przede wszystkim starajmy się rozmawiać z dziećmi, ale jeżeli mamy z tym problem lub brakuje nam czasu, to skorzystajmy z pomocy psychologa. Ciekawą opcją są również porady przez Internet, które zaoszczędzą nasz czas, a przy tym niewiele kosztują. Wystarczy wpłacić na podane konto kilka złotych, bardzo często jest to mniej niż 50 złotych oraz wysłać list do konkretnego psychologa, który postara się wczuć w naszą sytuację i doradzić nam jak najlepiej. Dodatkowym plusem jest to, że każdy pacjent pozostaje anonimowym, dlatego nie musimy się bać kontaktu z psychologiem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena