Co robić gdy alkoholik sam nie chce dobrowolnie poddać się terapii? Okazuje się, że są odpowiednie instytucje, które mogą pomóc rodzinie osoby uzależnionej.

Data dodania: 2018-09-12

Wyświetleń: 456

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena
Pobierz artykul

Licencja: Creative Commons

Dobrowolna terapia uzależnień w ośrodku odwykowym to ostatnia rzecz jaką chciałby zrobić alkoholik. Większość osób uzależnionych od alkoholu zupełnie nie widzi swojego problemu. Szczególnie jednostki, które są w zaawansowanym stadium alkoholizmu, gdzie również w domu pojawia się przemoc - takie osoby najtrudniej jest nakłonić do leczenia pod specjalistyczną opieką w ośrodku terapii uzależnień. Osoba uzależniona odpiera zarzuty bliskich jej osób. Nie dopuszcza nawet do siebie myśli, że alkohol może dyktować jej warunki. Myśli, że skoro nie wygląda jak bezdomna osoba, brudna, w podartych ciuchach, zataczająca się na ulicy, to jej ten problem nie obejmuje. Prawda okazuje się jednak bardzo bolesna. Dłuższy czas spożywania nawet małych ilości alkoholu w krótkich odstępach czasu zwiększa ryzyko choroby alkoholowej.

Jeśli jednostka uzależniona od alkoholu nie rozumie potrzeby terapii swojego nałogu, wtedy warto aby taka osoba dołączyła do grupy uznania własnej bezsilności wobec alkoholu. Takie warsztaty są prowadzone przez różne ośrodki terapii uzależnień w całej Polsce. Uczestnictwo w wykładach i zajęcia praktyczne często kończą się sukcesem i uzależniony człowiek powoli zaczyna się orientować w jakim życiowym dołku się znalazł. Jeśli tak sprawy się potoczą, to jest to bardzo dobra oznaka i istnieje ogromne prawdopodobieństwo, iż cała terapia odwykowa zakończy się pomyślnie i pacjent przestanie w końcu sięgać po alkohol.

Co jednak stanie się gdy zawiodą wszystkie środki perswazji? Trzeba również jak najszybciej reagować i nie wolno pozostawić alkoholika w samotnośći w jego stanie świadomośći. Szczególnie ważna jest interwencja odpowiednich instytucji powołanych do walki z nałogiem, kiedy stadium uzależnienia jest bardzo zaawansowane. W ten sposób możemy uratować czyjeś życie.W takiej sytuacji trzeba złożyć wniosek do gminnej lub miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych o leczenie odwykowe. Trzeba wypełnić odpowiedni druk, który można znaleźć na stronie internetowej komisji. Następnie druk można wysłać lub doręczyć do siedziby komisji. Komisja ta ma możliwość skierowania sprawy do sądu lub samodzielnej interwencji.

Licencja: Creative Commons