Z tego artykułu dowiesz się, kim jest radca prawny, a kim adwokat, czym się zajmują oraz kiedy warto skorzystać z porady prawnej i u kogo z nich. Wbrew pozorom to dwa różne zawody i różne kompetencje.

Data dodania: 2011-09-15

Wyświetleń: 1897

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W życiu każdego z nas zdarzają się mniej lub bardziej prawnie skomplikowane sytuacje. Czasami są one na tyle trudne, że wymagają uzyskania pomocy profesjonalisty. Niestety w Polsce jeszcze ciągle sądzi się, że usługi prawne są drogie. W dużej mierze jest to prawda, ale jest już wiele kancelarii, które mają przystępne ceny. Jeśli zatem stajemy przed sytuacją, gdy nasza wiedza, doświadczenie i umiejętności wydają się zbyt małe, wówczas warto sięgnąć po fachowe wsparcie. Takiego wsparcia może udzielić pobliska kancelaria prawna, która oferuje porady prawne, a nawet reprezentację klienta przed sądem lub urzędem administracji.

Kancelaria prawna, a nawet sam adwokat lub radca prawny mogą być fachowym wsparciem w trudnej dla Ciebie sytuacji. Porady prawne to dla nich chleb powszedni i to, co dla Ciebie jest "nie do przejścia" dla nich będzie czymś normalnym. W zamian za wynagrodzenie pomagają klientowi w jego sprawie, reprezentują go (po otrzymaniu odpowiedniego pełnomocnictwa), ale również sporządzają opinie prawne, umowy i pisma procesowe. Wynagrodzenie to zwykle ustalona z góry (w umowie) suma pieniędzy lub % prowizji kwoty roszczeniowej, jeśli sprawa dotyczy na przykład uzyskania odszokowania.

Pomiędzy radcą prawnym, a adwokatem różnica jest taka, że ten pierwszy nie może być obrońcą w sądzie w sprawach karnych i karnoskarbowych. Z kolei ten drugi nie może podejmować pracy w ramach stosunku pracy (tzw. praca na etat), a może podpisywać wyłącznie umowy cywilnoprawne.

Radca prawny może dawać porady prawne w ramach zatrudnienia w kancelarii prawnej lub u jakiegoś przedsiębiorcy, a także w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki (cywilnej, prawa handlowego). Jeśli nie jest zatrudniony na etacie to zawieramy z nim tzw. umowę o zastępstwo prawne. Jest ona podobna do umowy zlecenia, również zawiera zakres pracy i wynagrodzenie za pracę. Ponieważ jest zaliczany do tzw. pełnomocników profesjonalnych, może występować bez ograniczeń we wszystkich sprawach gospodarczych. Udzielne mu przez klienta pełnomocnictwo może być tylko do wykonania danej czynności, rodzajowe lub ogólne. Podsumowując, z pomocy radcy prawnego lub adwokata warto skorzystać w każdej trudnej sytuacji prawnej, jaka nas spotkała. Paradoksalnie, pomimo czasem wysokich cen usług prawnych, możemy na tym zaoszczędzić sporo pieniędzy, a na pewno czasu i nerwów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena