Jezli mysliasz o własnym domu to ten artykuł może być dla Ciebie. Przeczytasz w nim o kilku ważnych aspektach zwiazanych z budowaniem domów drewnianych szkieletowych.

Data dodania: 2011-10-26

Wyświetleń: 1228

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wielu z nas myśli o własnym kącie. Niektórzy chcą by było to mieszkanie nad morzem, inni w  górach lub na wsi. Coraz częściej uciekamy z miast na rzecz spokojnego miejsca i coraz popularniejsze, również w Polsce, stają się domy drewniane szkieletowe. Mimo, że jeszcze do niedawna raczej unikano ich budowy z różnych względów, teraz cieszą sporym zainteresowaniem. Wynika to głównie z tego, że ich technologia rozwinęła się na tyle, iż wady zaczęły znikać. Na co zwracać uwagę decydując się na dom oparty o drewniany szkielet? O tym przeczytasz w tym artykule.

Pierwsza z ważnych kwestii to dostępność projektu. Dzięki temu, że ta technologia nie jest jeszcze bardzo popularna  w Polsce, to o odpowiedni projekt jest dość trudno. Przeważa typowa murarka, a nie domy drewniane szkieletowe. Zatem, jeśli chcemy mieć dokładnie taki dom, jak sobie wymarzyliśmy, niezbędne może być zlecenie indywidualnego projektu, a to niestety kosztuje. Zatem warto poświecić nieco więcej czasu na znalezienie odpowiedniego projektu, by potem nie musieć przepłacać.

Kolejna kwestia to możliwości projektowe. Niewątpliwą zaletą takich domów jest to, że ściany nie muszą być zbyt grube (zyskujemy dodatkowy metraż), a mimo to zachowują podobne lub lepsze parametry cieplne niż domy murowane. Powodem jest drewno - ma ono lepszy współczynnik przenikania ciepła.

Dalej, należy przemyśleć wybór wykonawcy. A ten niestety zbyt szeroki nie jest. Stąd ważne jest by zlecać budowę firmie, która sie w tym specjalizuje - bo ona będzie wiedziała lepiej, jak taki budynek postawić niż firma robiąca to “od święta” lub wcale. Tutaj też ważny jest  czas budowy. Jest on niezwykle krótki. Często wystarczy tylko kilka miesięcy (3-6), aby taki dom powstał. Dzięki temu w ciągu 1 sezonu można już zamieszkać. Wynika to z innej technologii budowy, zastosowanych materiałów i braku prac dodatkowych.


Licencja: Creative Commons