W nowoczesnym budownictwie można zaobserwować z jednej strony chęć maksymalnego uproszczenia konstrukcji pod względem technicznym, a z drugiej – pewien powrót do technologii, które jakiś czas temu zostały uznane za anachroniczne i niepraktyczną. Jedną z nich jest moda na domy drewniane.

Data dodania: 2020-05-13

Wyświetleń: 710

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Domy drewniane: to, co najlepsze, z historii budownictwa

 

Tani dom z drewna?

Wbrew pozorom drewniane domy nie muszą kosztować fortuny. Owszem, na etapie prospektu czy projektu kwoty są znaczne, ale warto pamiętać, że ta technologia jest zasadniczo dość prosta. Kiedy nowoczesne budownictwo stawia na wielowarstwowe ściany, które stawia się z materiałów najnowszej generacji i jeszcze je łączy chemią niemal laboratoryjną, to domy drewniane są zdecydowanie prostsze. Oczywiście, wiele zależy od indywidualnych wymagań, ale tak naprawdę wiele projektów jest prostszych, a przez to także tańszych w wykonaniu. Potrzeba do tego niemałego doświadczenia, ale wyeliminowanie wielu dodatkowych technologii, jakie wkradły się do nowoczesnych trendów w budownictwie, przekłada się na realne oszczędności. Często podnoszony jest argument oszczędności na ogrzewaniu, ale tak naprawdę trzeba jeszcze pamiętać, że zwykle za projektem stoi grupa architektów, którzy o ekonomii myślą od samego początku i implementują inne rozwiązania, które są bardziej „eko”, a niekoniecznie wynikają już z zastosowania tego czy innego materiału.

Wyjątkowe domy z drewna 

Dawniej dom miał być praktyczny i komfortowy. Dziś ma być przede wszystkim opłacalny dla dewelopera. To sprawia, że kolejne „apartamenty” nie mają w sobie za grosz duszy. Domy drewniane, nawet gdyby stawiać je od szablonu, zawsze będą miały w sobie więcej indywidualności i pewnego specyficznego charakteru. Nie wynika on jednak z ich elitarności, ale szlachetności samego materiału, jakim je drewno. Producent domów drewnianych musi skupić się tylko na tym, żeby móc ten charakter wykorzystać. Warto też w tym miejscu dodać, że domy drewniane są wyjątkowe także pod względem użyteczności: są ciche, ciepłe i zapewniają korzystny mikroklimat wewnątrz bez konieczności stosowania dwudziestu specjalnych warstw ocieplenia, folii, chemii, farb i nie wiadomo czego jeszcze. Ich użyteczność wynika wprost z właściwości poprawnie obrobionego drewna.

Optymalizacja w każdym calu

Jedną z najwspanialszych cech domów drewnianych jest ich optymalizacja. Owszem, można zbudować 400-metrową willę z drewna. Technicznie to możliwe. Ale za domami z drewna stoi – często niewypowiedziana – idea zrównoważonego budownictwa. Dom może być wygodny i przestronny, ale nie musi być wielki. Może być praktyczny i przyjazny, ale to nie musi oznaczać wydzielenia czterech łazienek na dwóch poziomach. Nowoczesne domy z drewna wbrew pozorom całkiem sporo biorą z dawnych projektów – tych samych, które zostały odrzucone w epoce betonu, ponieważ były zbyt tradycyjne i nie przystawały do nowych idei. Dziś okazuje się – a to niespodzianka – że setki lat tradycji doprowadziły do powstania doskonałych technologii i idei, a rewolucja techniczna niekoniecznie prowadzi tylko do lepszych wyników i czasem warto odwołać się do starszych modeli.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena