Nieznajomość prawa nie chroni przed jego konsekwencjami. Jednak jeśli się zastanowić nad tym, jak obszerną dziedziną jest prawo oraz jak szybko potrafi się zmieniać, wcale się nie dziwię, że obywatele naszego kraju, nie mają choćby ochoty bliżej się z nim zapoznawać. Z roku na rok, ustawa goni ustawę, a rząd ściga się, w coraz to lepszych pomysłach, nowelizacjach pod tytułem: jak utrudnić jeszcze bardziej życie. 

Data dodania: 2022-04-04

Wyświetleń: 568

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Nie taki radca prawny straszny jak go malują — czyli kiedy sięgnąć po pomoc prawnika.

Wyobraźmy sobie, że bohaterem naszej opowieści jest osoba taka sama jak Ty, czy ja. Rodzina, dom, kredyt, własna działalność gospodarcza. W celach zarobkowych spędza w pracy minimum osiem godzin dziennie, jednak prowadzenie interesu wymaga od niego większego zaangażowania, dlatego podany czas nie jest do końca miarodajny.
Ten człowiek jest wybitny w tym, co robi. Klienci walą drzwiami i oknami, a on wykonuje swoją pracę, najlepiej jak potrafi. Jednak rok w rok ten gość nie ma pojęcia, jakie zmiany dotyczą jego przedsiębiorstwa, kiedy w pełni poświęca się pracy, a nasz rząd poświęca się w jej utrudnianiu.
Proszę Państwa Nowy Ład. Polski Ład. Program społeczno-gospodarczy, który po raz kolejny zmienia przepisy.

Ach, gdzie moje maniery! Grzegorz Kubiak – Radca Prawny Gdańsk.

Zanim przejdę do konkretnej listy zagadnień w poruszanym temacie, powiem tylko, że jako radca prawny jestem naprawdę zdziwiony, że komuś chce się poświęcać tyle czasu na „lepsze” przepisy. 

Pochodzę z Gdańska i drodzy Państwo, kto był w tym mieście dłużej niż tydzień, ten wie, że jego charakterem wcale nie jest pośpiech. 

Jest nim wolność. Uwielbiam Gdańsk pod tym kątem. Jedyne miasto w Polsce dla ludzi, którzy mają czas się nie spieszyć! To właśnie w tym mieście prowadzę własną kancelarię prawną GK-Legal, o której więcej informacji znajdziecie na stronie: https://gk-legal.pl.

Wróćmy jednak do tematu…

Nowy Polski Ład to program, który dotyczy wielu sektorów gospodarki i licznych grup społecznych. Jest to największa reforma podatkowa od niemalże 30 lat. Jednak to, co chciałbym zaznaczyć, to fakt, że tak naprawdę obejmuje przedsiębiorców. 

Pierwsza zmiana, o której warto wspomnieć, dotyczy składki zdrowotnej. Od tego roku składka zdrowotna ustalana będzie od dochodu w przypadku opodatkowania na zasadach skali podatkowej bądź podatku liniowego lub od przychodu w przypadku ryczałtowców.

Kolejna zmiana odnosi się do opodatkowania skalą podatkową. Przedsiębiorcy w tym wypadku skorzystają z wyższej kwoty wolnej od podatku. 

Jakby zmian było mało, to jeszcze podniesiony został drugi próg podatkowy do kwoty 120 000 zł. 

Tych modyfikacji jest znacznie więcej. Cały Nowy Polski Ład jest obszerną lekturą. Ilość informacji do przyswojenia dla przedsiębiorców jest po prostu zbyt wielka. Oczywiście kancelarie prawne zrobią to za Ciebie, ale czy naprawdę wszystko musi być tak utrudniane?

Nie jesteśmy od tego, żeby Klienta osądzać. Naszym zadaniem jest mu pomagać.

Wizyta u dentysty. Dwóch panów udaje się do stomatologa w tym samym celu – zadbać o własne zdrowie. Pierwszy z nich ma niewielki problem, dlatego w trakcie trwania wizyty udaje się wyleczyć niedogodności. Dziękuje stomatologowi za pomoc, ten uśmiecha się do niego, mówiąc, że to nic wielkiego. Pacjent wychodzi zadowolony i szczęśliwy. 

Drugi Pan, cóż, w trakcie badania okazuje się, że wymaga kilku wizyt, a warto zaznaczyć, że nie jest to nic złego, a problem, który dotknął jego zdrowia, jest poważny. I tutaj postać naszego lekarza popełnia błąd. Ocenia pacjenta, nie wiedząc, skąd właściwie ten problem się wziął. Z góry zakłada, że ma do czynienia z człowiekiem, który nie dba o własne zdrowie. Kategoryzacja sprawia, że pacjent czuje się bardzo niekomfortowo. Może to spowodować, że pacjent więcej nie skorzysta z usług i zrazi się do całego zawodu. Przykre. Nie tak powinniśmy zachowywać się wobec siebie. 

Kiedy przychodzi klient, należy pamiętać, że jest człowiekiem. Nie powinniśmy go oceniać, ponieważ naszym zadaniem jest mu pomóc. Etyka zawodowa to nie tylko regulacja, w jaki sposób nie sprawić przykrości drugiemu człowiekowi, etyka zawodowa powinna naszego klienta objąć skrzydłami bezpieczeństwa, tak by poczuł się komfortowo i obdarzył nas zaufaniem. Przecież chcemy wyciągnąć go z opresji, a nie karać za jego błędy lub niewiedzę.

Inny przykład.

Co obieca duża czcionka, to odbierze mała. Na szczęście Szanowni Państwo jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak ważne jest czytanie umów szczególnie napisanych drobnym drukiem. To naprawdę dobra wiadomość! 

W mojej pracy spotkałem już wiele przypadków gdzie przedsiębiorca „dowiaduje się” o pewnych kwestiach po czasie. No tak, dokładne przestudiowanie umowy mogłoby zapobiec tego typu sytuacji, ale drobny druk spełnił swoją funkcję. Cieszę się, kiedy przedsiębiorcy przychodzą do nas radców prawnych, zanim cokolwiek podpiszą.   

Radca prawny, adwokat, prawnik, kancelaria prawna – na każdą szkodę znajdzie się odpowiednia osoba.

Jak rozróżnić czyjej pomocy potrzebujemy w danym momencie? Do kogo zgłosić się o poradę lub kogo zaangażować w sprawę?

Otóż zacznijmy od kancelarii prawnych. Kancelarie prawne zatrudniają przede wszystkim prawników. Oczywiście instytucja zatrudniająca adwokatów, czy radców prawnych dalej może nazywać się kancelarią prawną, jednak decyzja o zmianie nazwy na kancelarię adwokacką pozwoli zdefiniować zakres usług już na samym początku.

Wróćmy do prawników. Prawnikiem staje się każda osoba po ukończeniu studiów prawniczych. I tyle albo aż tyle – studia naprawdę są wymagające! Oznacza to, że taka osoba uzyskała wiedzę z zakresu prawa, ale nie odbyła tzw. aplikacji. Co powoduje, że nie ma możliwości reprezentowania klientów przed sądami i urzędami jako pełnomocnik.

Zatem do prawnika przedsiębiorca może zwrócić się po poradę prawną, natomiast nie może liczyć na udział prawnika np. w procesie.

Adwokat oraz radca prawny to tytuły zdobyte po odbyciu aplikacji i zdaniu egzaminu zawodowego. Określa się je mianem profesjonalnych pełnomocników. Aktualnie radcy prawni oraz adwokaci posiadają prawie takie same uprawnienia i w wielu przypadkach wybór pomiędzy jednym a drugim nie ma wielkiego znaczenia. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać się zarówno po porady prawne, jak i zlecać tworzenie pism, czy dokumentów oraz co ważniejsze mogą liczyć na reprezentację adwokata lub radcy prawnego w imieniu firmy w sądzie.   

Różnice między radcą prawnym a adwokatem.

Główną różnicą między tymi zawodami definiuje tak naprawdę charakter zatrudnienia, więc aktualne na rok 2022 różnice są po prostu symboliczne. Często wyobrażamy sobie sytuację rodem z filmu, kiedy to właśnie adwokat broni oskarżonego. Słusznie domeną adwokatów faktycznie jest znajomość prawa karnego, jednak nie wyklucza to radców prawnych. Radca prawny również może występować w roli obrońcy. 

Najpewniej w społeczeństwie utarło się, że radca prawny świadczy usługi głównie dotyczące porad prawnych, ale istnieje również zawód doradcy prawnego. Sytuacja podobna jak z definicją prawnika. Porady są udzielane, aczkolwiek brak tytułu zawodowego i możliwości reprezentowania klientów rozwiewa wątpliwości.

Jako ciekawostkę wskazać można, że Polska jest jednym z niewielu państw, w którym występują oba zawody. W innych krajach jest to po prostu jeden zawód.

W związku z powyższym gdańska kancelaria prawna, którą prowadzę, zawiera w nazwie mój tytuł zawodowy, co nie zmienia to faktu, że w zespole kancelarii znajdą Państwo również adwokatów.

Więcej informacji na temat mojego zespołu znajdą Państwo na stronie: https://gk-legal.pl/

Modele rozliczeń.

Zanim jednak przedsiębiorca podejmie się współpracy z  kancelarią prawną, jest kwestia prawdopodobnie najistotniejsza. Kwota i sposób rozliczania się za nasze prawnicze usługi. 

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, dobrze wiesz, o czym piszę. Decyzje, które podejmują prowadzący firmę, są w dużej mierze uzależnione od wydatków.

Nie podam cen, ponieważ nie sposób przewidzieć rodzaj sprawy oraz formy współpracy, czy mówimy o długo, czy krótko terminowej. Za to tym, czym mogę się podzielić jako radca prawny to modele rozliczeń.

Formy rozliczeń z klientami kancelarii prawnej określają nie tylko wysokość wynagrodzenia, ale również najkorzystniejszy sposób, w jaki klient rozliczy się za usługę. W mojej kancelarii dopuszczamy cztery modele i z doświadczenia wiem, że są one stosowane również w innych kancelariach. Modele rozliczeń:

  • Wynagrodzenie ryczałtowe.
  • Wynagrodzenie godzinowe. 
  • System mieszany. 
  • System uwzględniający końcowy rezultat.

Obsługa prawna spółek i przedsiębiorców.

Jednak przejdźmy do rzeczy, które mam nadzieję, przydadzą się przedsiębiorcom. Obsługa prawna firmy przez kancelarię prawną to nic innego jak pomoc w rozwiązywaniu wszystkich kwestii prawnych w przedsiębiorstwie. Analiza umów, ich sporządzanie, przekształcenie firmy i tym podobne.

Współpraca z gdańskimi kancelariami prawnymi rozwieje wszelkie wątpliwości związane z najczęstszym pytaniem: „jak założyć firmę?”. Pozwala przedsiębiorcom zakładać spółki, oddziały, a także stowarzyszenia i fundacje. Prawnik dla firmy jest także wsparciem w sprawach windykacyjnych i egzekucyjnych. W tej materii Nowy Polski Ład zaznaczył swoją obecność nie bezpośrednio, a pośrednio. Mowa o likwidacji możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego od osób fizycznych. 

Likwidacja tej możliwości może spowodować, że pracownicy będą oczekiwać wyrównania strat właśnie od pracodawców. 

Więcej na stronie: https://gk-legal.pl/uslugi-prawne/obsluga-prawna-przedsiebiorstwa-gdansk/

Podatki.

Zobowiązania podatkowe dotyczą dosłownie wszystkich. Chyba nie ma osoby w Polsce, która nie zastanawia się jak płacić mniejsze podatki. Tym bardziej w panującym obecnie Nowym Polskim Ładzie. 

Zmora przedsiębiorców. Problemy podatkowe wynikają niestety ze zbyt dużej ingerencji władz w system podatkowy. W skrócie, zamiast upraszczać, ciągłe zmiany. 

Nowy Polski Ład tutaj namieszał najwięcej. Gdybym miał opisać wszystkie modyfikacje prawne, ten artykuł ciągnąłby się przez następne kilkanaście stron. Powiem tylko tyle. Przedsiębiorcy nie lubią podatków i nic nie wskazuje na to, by miało się coś zmienić. 

Więcej na stronie: https://gk-legal.pl/uslugi-prawne/optymalizacja-podatkowa-doradztwo-podatkowe-gdansk/

Rozwiązywanie sporów.

Reprezentacja przed sądem w trakcie rozstrzygania sporów to również zadanie dla kancelarii prawnej. Ryzyko prawne jest zbyt wysokie, żeby nieść je na własnych barkach, więc zarządzanie ryzykiem lepiej przekazać w ręce ekspertów. Wezwanie przed sądowe nie jest powodem do obaw, jednak wsparcie prawne pozwoli korzystnie rozwiązać spór. 

Więcej na stronie: https://gk-legal.pl/uslugi-prawne/optymalizacja-podatkowa-doradztwo-podatkowe-gdansk/

Urządzenia przesyłowe.

Urządzenia przesyłowe to urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania energii. Linie energetyczne, wodociągowe, gazowe, ciepłownicze. Na co dzień swoje zastosowanie znajdują w wielu różnych gałęziach przemysłu.

Właściciele nieruchomości potrzebują wsparcia prawnego w negocjacjach z przedsiębiorstwami przesyłowymi. Jednak warto zauważyć, że Nowy Ład, delikatnie zaznaczył swoją obecność właśnie w temacie nieruchomości.

Tymczasowe zajęcie nieruchomości podmiotom, którym grozi administracyjna egzekucja. Niby nic, a w odpowiedniej konfiguracji sprawy, swoje piętno odciśnie.

Więcej na stronie: https://gk-legal.pl/uslugi-prawne/urzadzenia-przesylowe-gdansk/

E-commerce.

Zgodność jest wszystkim. Gdańska kancelaria prawna może zagwarantować, że prowadzenie biznesu on-line nigdy nie zawiedzie z powodu kwestii formalnych i prawnych. Prawnik e-commerce zadba o to, aby nowy lub istniejący sklep internetowy spełniał wszystkie jego wymogi.

Branża e-commerce to oczywiście ogrom podatków, umów i rozliczeń. Jest to również miejsce, gdzie osoby łączyły etat z firmą i korzystały z karty podatkowej. Cóż takie rozwiązanie nie jest już opłacalne.

Więcej na stronie: https://gk-legal.pl/uslugi-prawne/prawo-e-commerce-gdansk/

Ochrona danych osobowych (RODO).

Niezależnie od tego, czy jesteś firmą, czy osobą fizyczną, gdański prawnik RODO pomoże Ci chronić dane osobowe, które posiadasz. 

Kancelaria prawna RODO w Gdańsku pomoże ustalić, jakie podmioty powinny podlegać przepisom prawa oraz jakie mają obowiązki w zakresie ochrony danych osobowych. Ponadto możliwe jest przeprowadzenie szkolenia RODO z nałożonych obowiązków i wymagań.

Więcej na stronie: https://gk-legal.pl/uslugi-prawne/ochrona-danych-osobowych-rodo-gdansk/

Obsługa transakcji międzynarodowych.

Prowadzenie biznesu w Polsce powinno być jak najprostsze. Przeprowadzanie transakcji międzynarodowych to mnogość formalności i dokumentów, które należy skompletować i zweryfikować. W ramach ekspansji międzynarodowej potrzebne jest doradztwo i obsługa w tematyce prawa celnego oraz prawa handlowego.

Polski Ład jest Polski, więc unikanie podwójnego opodatkowania w praktyce cóż… zobaczymy.

Więcej na stronie:

https://gk-legal.pl/uslugi-prawne/obsluga-transakcji-miedzynarodowych-gdansk/

Własność intelektualna.

Doradztwo patentowe zapewni ochronę wizerunku, ochronę wzorów przemysłowych, ochronę praw autorskich, ochronę znaków towarowych, ochronę oznaczeń geograficznych, ochronę dóbr osobistych oraz uchroni nasze przedsiębiorstwo przed nieuczciwą konkurencją, która sięgnęła po równie nieuczciwą reklamę. Tajemnice przedsiębiorstwa nie wpadną w niepowołane ręce. 

Mówi się, że Nowy Ład stawia na innowacje. Jak tak patrzę na podatki to chyba wolę brak ingerencji w moje pomysły.

Więcej na stronie: https://gk-legal.pl/uslugi-prawne/wlasnosc-intelektualna-gdansk/ 

Ochrona środowiska.

Do tego dołóżmy obowiązki przedsiębiorców. Opłaty emisyjne, opłaty środowiskowe, zarządzanie odpadami. Kancelaria prawna z pewnością i w tych kwestiach okaże się pomocna. Jednak zobaczcie drodzy Państwo, jak prowadzenie firmy wykracza poza proste kup–sprzedaj–zarób. Niestety, o wyżej wymienionych punktach prawnych we wcześniejszych akapitach, przedsiębiorca musi myśleć. 

Więcej na stronie: https://gk-legal.pl/uslugi-prawne/ochrona-srodowiska-regulacje-prawne-o-ochronie-srodowiska-gdansk/

Podsumowanie.

Każdy przedsiębiorca zasługuje na uwagę. Każdy przedsiębiorca potrzebuje porad prawnych, nie dlatego, że wiedza prawnicza to wiedza tajemna, tylko dlatego, że walutą przedsiębiorców jest czas. Czas, którego niestety często brakuje, a który z łatwością może zaoferować nam ktoś inny.

Każdy ma prawo do szczęścia, ale nie każdy ma szczęście do prawa.

Na każdą szkodę znajdzie się prawnik, jednak wybór kancelarii prawnej w Gdańsku przez przedsiębiorców uzależniony jest od wielu czynników. Moja etyka pracy polega na odpowiedzialności i zaufaniu. Ta koncepcja sprawiła, że jestem szczęśliwy, wykonując własny zawód.  

Powolutku kończę, więc bardzo dziękuję za przeczytanie artykułu i poświęcony czas.

Ogromnie się cieszę, że udało się Państwu dotrzeć do tego miejsca. Rozumiem, że dla wielu czytelników ten artykuł jest zbyt obszerny i nie każdy dotrze do jego końca. Jako radca prawny sporządzający codziennie całkiem pokaźną ilość pism i dokumentów, czuje się w swoim żywiole. 

Artykuł, który Państwo przeczytaliście, dotyka kwestii przepisów prawnych aktualnych na marzec 2022 roku. Wiele kwestii w następnych miesiącach może się zmienić. Rolą kancelarii prawnych jest obserwacja i przygotowanie odpowiednich działań dla Klientów.  

Na sam koniec powiem tylko tyle.

Nazywam się Grzegorz Kubiak i prowadzę kancelarię prawną w Gdańsku. Jeśli po przeczytaniu artykułu pojawiły się jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem. Wystarczy wysłać zapytanie przez formularz kontaktowy na stronie mojej kancelarii link do strony: https://gk-legal.pl.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena