Duży gabinet
Posiadanie dużego pomieszczenia na gabinet stwarza wiele opcji umeblowania oraz wyposażenia. W takim pokoju ważne są przede wszystkim meble gabinetowe utrzymane w jednym, konsekwentnym stylu, eleganckie, ponadczasowe, ale modne oraz praktyczne. Warto kupić wygodne biurko i porządny, profilowany fotel, pojemne regały i szafki, stolik do kawy wraz z niedużym kompletem wypoczynkowym. Gabinety w biurze mogą posiadać kilkuosobowy stół konferencyjny z krzesłami, ale wskazany jest tez kącik, w którym można komfortowo napisać się kawy z kontrahentem lub przełożonym. Staraj się, aby nie zagracić dużego gabinetu – teraz w modzie są uniwersalne, jasne i przestrzenne wnętrza, w których dobrze się pracuje i myśli.
Meble gabinetowe do domowego gabinetu mogą być mniej oficjalne, niż do biura – zainwestuj jednak w proste, zawsze modne formy, może antyki lub meble stylizowane na nie. Ważne jest, aby domowy gabinet był przytulny, nie surowy – często będziesz w nim czytał, odpoczywał, czy słuchał muzyki a więc powinno być to dość ciepłe wnętrze.
Mały gabinet
Małe pomieszczenia biurowe czy pokoje w domu wymagają dużo kreatywności, gdyż muszą pełnić swoje funkcje a są nieduże. W pracy można zaaranżować mały gabinet bez kłopotu – wystarczą odpowiednie meble gabinetowe (biurko, krzesło, półka, szafka) i niewiele więcej. Do dekoracji wystarczy jeden obraz lub grafika, ewentualnie roślina – najważniejsze jest, aby nie zagracić małego gabinetu.
W domu można urządzić przyjemny buduar, bardziej ciepły oraz przytulny. Ważne jest, aby i tu nie przeładować pokoju, bo zamieni się w graciarnię, w której trudno będzie się skupić. Postaw więc na łagodne linie, jasne kolory i oszczędność ozdób – to zawsze się sprawdza.
Reasumując – postaraj się, aby Twój gabinet był atrakcyjny, elegancki i praktyczny, ale z nutą Twojej osobowości. Możesz nadać mu własny klimat, dzięki meblom czy dekoracjom. Uważaj jednak na ozdoby – wystarczy jedna bądź dwie, ponieważ więcej może sprawić, iż zapanuje bałagan. W gabinecie potrzeba jest także cisza, atmosfera skupienia – wygłusz ściany lub zaplanuj gabinet w ustronnej części domu czy biura.
Biurko kolbuszowskie to prawdziwa perełka polskiego meblarstwa, której korzenie sięgają XVIII wieku. Swoją nazwę zawdzięcza Kolbuszowej – miejscowości, która była centrum wybitnego rzemiosła meblarskiego w czasach baroku. Dziś biurka te są uznawane za jedne z najcenniejszych przykładów rękodzieła, zachwycające zarówno funkcjonalnością, jak i wyszukaną estetyką.