Jedyne, czego potrzeba, by zacząć biegać są – dobre chęci, odrobina miejsca (las, park miejski, mniej uczęszczana ścieżka), lekki strój i dobre buty. W niniejszym artykule zwrócimy uwagę na to, jak wybrać obuwie właściwe do biegania.
Specjalizacja – odpowiednie buty do odpowiednich warunków.
Do codziennego biegania najlepsze będą buty treningowe – przeznaczone do regularnego używania. Od butów, w których wyczynowcy startują w zawodach odróżnia je wyższa i sztywniejsza podeszwa, zazwyczaj większy ciężar oraz trwałość – powinny bez zużycia wytrzymać większy „przebieg”. Buty treningowe różnią się także specyfiką nawierzchni, na jakiej mają „pracować”. Obuwie szosowe ma płytszy bieżnik, jest delikatniejszej budowy, równocześnie zapewnia dobre tłumienie kroków na twardym asfalcie. Buty terenowe są mocniejsze a ich bieżnik zapewnia przyczepność na luźnym podłożu. Ponadto, ze względu na rodzaj tworzywa, z jakiego wykonuje się podeszwy i wentylacji stopy, wyróżniamy buty letnie i całoroczne.
Siedmiomilowe? Zawsze dopasowane!
Buty muszą być konstrukcyjnie dopasowane do stopy – nie mogą być za luźne ani za ciasne, powinny dobrze „leżeć” na stopie już w sklepie. Myli się ten, kto uważa, że „rozchodzi” swoje buty sportowe - solidne obuwie nie rozciąga się. Oprócz właściwego dopasowania rozmiaru i tęgości (szerokości) stopy, zwróćmy uwagę na wysokość podbicia i zachowanie samej stopy. Charakterystyka chodu jest pojęciem ważnym, a jednak mało znanym. Każdy człowiek stawia kroki nieco inaczej – za normalne uznaje się stawianie stóp równolegle do kierunku marszu lub biegu, z zachowaniem równomiernego rozkładu masy po całej stopie i w taki sposób, że każda część podeszwy buta dotyka podłoża. Wielu ludzi ma chód pronowany. Pronacja stóp, często związana z płaskostopiem polega na stawianiu stóp „pod kątem” do kierunku ruchu, z przeniesieniem ciężaru ciała przede wszystkim na wewnętrzną część stopy. Skrajna forma pronacji potocznie nazywana jest „kaczym chodem”. Trzecim zachowaniem stopy jest spinowanie, czyli rzadziej spotykane przenoszenie ciężaru ciała na zewnątrz stopy. Osoby spinujące i poruszające się krokiem normalnym powinny wybierać buty z oznaczeniem „cushion”, zaś pronujące – „control”, „stability” lub „structured cushion”. Najsilniej pronujący powinni rozejrzeć się za butami „motion control” lub „maximum support”. Zapewniają one dobre utrzymanie stopy, przeciwdziałając niebezpiecznym kontuzjom i szybszemu zużyciu obuwia.