Życie wymusiło potrzebę uregulowania w wyroku o rozwód sposobu kontaktowania się małoletnich dzieci z rodzicami. Rozwód kończy spory byłych małżonków, nie zawsze jednak zamyka konflikty pomiędzy ojcem i matką. Zmiany wprowadzone do kodeksu rodzinnego, obowiązujące od 13 czerwca 2009 roku, mają temu zapobiec.
Jak było dotychczas? Praktyka sądów rozwodowych była różna. Część z nich odmawiała uregulowania kontaktów z dziećmi w wyroku o rozwód. W przypadku konfliktu między rodzicami, po zakończeniu sprawy o rozwód toczyła się sprawa opiekuńcza.
Co się, zatem zmieniło? Sąd w wyroku rozwodowym, w sprawach wniesionych po 13 czerwca 2009 roku, musi rozstrzygnąć o kontaktach z dziećmi. Jest to obowiązkowy element orzeczenia, podobnie jak alimenty czy władza rodzicielska. Rozstrzygając o kontaktach sąd uwzględnia ustalenia poczynione przez rodziców, o ile są one zgodne z dobrem dziecka.
Zasady kontaktowania się z dzieckiem mogą zostać ustalone w planie wychowawczym przygotowanym przez rodziców. Plan wychowawczy nie stanowi jednak części wyroku o rozwód, nie jest również umową. Zamieszczenie w treści wyroku, ustalonych w planie zasad kontaktowania się z dziećmi, umożliwi ich egzekwowanie.
W dniu 27 kwietnia 2010 roku został zaakceptowany przez Radę Ministrów projekt zmian kodeksu postępowania cywilnego, dotyczący sposobu karania rodzica utrudniającego lub łamiącego reguły ustalonych kontaktów. Zgodnie z jego treścią, zagrożenie nakazania zapłaty z powodu nieprzestrzegania kontaktów może być zamieszczone w orzeczeniu, w którym kontakty zostały ustalone. Uregulowanie kontaktów, w treści wyroku o rozwód, będzie istotne również z innego powodu. Zamieszczenie w wyroku o rozwód, obok ustalonych w nim kontaktów, zagrożenia za ich łamanie znacznie przyspieszy ukaranie niesolidnego rodzica.