W Europie proces o rozwód może trwać kilka miesięcy, ale również kilka lat. Polska należy to tej grupy krajów, w których rozstanie małżonków bywa procesem bolesnym i długotrwłym. Dlaczego tak się dzieje?
Winę za długotrwałe procesy o rozwód w Polsce ponosi przede wszystkim ustawodawca. Wola małżonków, aby się rozstać, nie jest wystarczająca. Polski sąd , w przeciwieństwie do hiszpańskiego, ma obowiązek ustalenia czy rozwód jest dopusz czalny z punktu widzenia przepisów prawa.Ustawowy katalog przesłanek uniemożliwiających rozstanie małżonków jest ściśle określony. Wystąpienie choćby jednej z nich, może uniemożliwić, a conajmniej przedłużyć proces na lata.
Ogromny wpły na czas trwania procesu o rozwód mają również sami małżonkowie. Przemożna chęć wykazywania sobie winy, to gwarancja zszarpanych nerwów, zburzonych relacji rodzinnych, a przede wszystkim lat spędzonych na sali rozpraw.
Co zatem zrobić, aby proces o rozwód również w Polsce odbył się szybko?
W każdym sporze udział propfesionalnego pełnomocnika jest wskazany. Procesy o rozwód nie odbiegają od tej reguły. Pełnomocnik zapewni prawidłowe prowadzenie postępowania. Oprócz pism procesowych, profesjonalnie przygotowanych , pomoże małżonkom wypracować formułę rozstania. Podpowie jak powinien wyglądać plan wychowawczy. Będzie uczestniczył przy ustalaniu zasad rozliczeń majątkowych. Pozwoli na wyciszenie emocji, przedstawi racjonalne argumenty.
Jeżeli zatem, rozwodzący się małżonkowie potraktuja rozwód, jako sposób na zamknięcie nieudanego małżeństaw, a nie okazję do wojny totalitarnej proces może być szybki. W konsekwencji straty moralne ograniczone zostana do minimum.
" Pokojowy" sposób rozstania jest ważny dla samych małżonków, ale przede wszystkim jest nie do przecenienia z uwagi na dobro ich dzieci. Żoną lub mężem można przestać być, rodzicami pozostajemy do końca życia.