Budowanie zespołu to ciągły proces w wyniku którego nieustannie pogłębiają się relacje w przedsiębiorstwie, a w konsekwencji poprawia się efektywność zespołu. Dlatego też skuteczny team building wymaga czasu, zaplanowanych rozwiązań i dokładności w realizowaniu zaplanowanych efektów.

Data dodania: 2010-03-13

Wyświetleń: 2444

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podczas organizacji team buildingów czy imprez motywacyjnych podstawowym pytaniem, które nasuwa się pracodawcom czy przedstawicielom działów szkoleń i marketingu to kwestie związane z zainteresowaniem kadry Top Management potencjalnym uczestnictwem w projekcie. Zważywszy, że event tego typu ma być nagrodą i dodatkową motywacją do pracy a nie przykrym obowiązkiem, warto zasięgnąć opinii pracowników, do których oferta ma być skierowana, poprzez na przykład rozesłanie anonimowej ankiety, w której menadżer wyrazi swój pogląd odnośnie tego typu szkolenia.

Team building jest jedną z najnowszych metod szkoleniowych, ukierunkowaną przede wszystkim na skuteczne budowanie efektywne kształtowanie stosunków międzyludzkich, integrowanie grupy a tym samym efektywne podnoszenie jego efektywności połączone z elementami zdrowej rywalizacji, która zwiększa świadomość członków zespołupracowników w kwestiach mocnych i słabych stron swoich i zawodowych współtowarzyszy. Skuteczność team buildingu, inaczej niż przy okazji organizacji imprez integracyjnych, jest związana z uświadomieniem pracownikom rzeczywistych problemów, z którymi borykają się uczestnicy w codziennej pracy. Mogłoby się wydawać, że udział w zaaranżowanych konkurencjach typu przeciąganie liny czy budowanie tratwy nie mają nic wspólnego z pracą codzienną na przykład w instytucjach finansowych, jednak zajęcia te uczą w rzeczywistości pracy w zespole, podejmowania decyzji, zmagania się ze stresem czy wreszcie poprawiają wzajemną komunikację w zespole.

W związku z transformacjami na rynku pracy, które nastąpiły w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat oraz coraz większych problemów w znalezieniu profesjonalnej kadry menadżerskiej, zmienił się znacznie stosunek pracodawców do pozyskanych już pracowników. Duży nacisk został położony już nie tyle na rekrutację kadry ale również, albo przede wszystkim na utrzymanie lojalnego pracownika. Dlatego też bardzo rozwinął się w ostatnim okresie rynek szkoleń, które z nudnych posiedzeń przeobraziły się w team building, doskonałe narzędzie motywowania pracownika.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena