10 najbardziej skutecznych porad, jak dobrze dokonać wyboru urządzenia fiskalnego na miarę swoich potrzeb, finansów i oczekiwań. Każdy właściciel firmy zaczynający swoją działalność w sektorze handlu detalicznego wcześniej, bądź później zostaje postawiony przed dylematem zakupu urządzenia fiskalnego.

Data dodania: 2009-08-31

Wyświetleń: 7780

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

 

10 najskuteczniejszych porad, jak dobrze wybrać urządzenie fiskalne na miarę swoich potrzeb, finansów i oczekiwań. 

                                                                                         - część 2 -

6. Bądź myśliwym, zapoluj!
Właśnie tak! W gąszczu ofert, które są obecnie na polskim rynku musisz wyszukać te najlepsze. Ty musisz zapolować! Odsiać ziarna od plew. A uwierz mi, takich firm "krzaki" jest wiele. Musisz wybrać najlepszą dla Ciebie firmę, w której kupisz kasy fiskalne (kasę), czy drukarki fiskalne (drukarkę). I wybrać najlepsze dla Ciebie urządzenie fiskalne. Z tego zakupu musisz być w pełni zadowolony. To urządzenie musi spełnić większość Twoich założeń ( większość, bo nie ma nic idealnego). Z tego też powodu najbardziej przypomina mi ten proces polowanie na zwierzynę. Taką zwierzyną w tym przypadku jest kasa fiskalna, czy drukarka. Przy okazji możesz upolować sobie dobrą firmę serwisującą! A to jest dla Ciebie bardzo ważne w przyszłości. Nie pozwól by to firma sprzedająca upolowała Ciebie! Na obiecanki-cacanki! Wtedy już na początku będziesz przegranym, inaczej mówiąc "jeleniem". To nie droga dla Ciebie. Ty musisz być MYŚLIWYM! Czy jest to bardzo czasochłonne? Nie. Sam sprawdzałem. Zajęło mi to 50 minut. Pamiętaj, Ty masz być i Klientem i Myśliwym!. Jakieś porady względem polowania. Wydaje mi się, że każdy z Was ma swój styl polowania. Swój sposób. Ja w takim wypadku wyobrażam sobie, że szukam wymarzony samochód. Czyli wiem o nim już wcześniej wiele. Dokładnie sprawdzam oferty wielu dealerów. sprawdzam sam samochód. sprawdzam opinie o nim w internecie. Itd. Itp.

7. Wykorzystaj w pełni, to co za darmo daje Ci Ministerstwo Finansów
Jest to bardzo istotny element zakupu kasy, czy też drukarki fiskalnej. Jeżeli jest to Twój pierwszy zakup, to przysługuje Ci pewien zwrot pieniędzy, które wydałeś na kupno urządzenia fiskalnego. Obecnie jest to 90% wartości netto urządzenia, ale nie więcej niż 700 zł.
Ważne! Pamiętaj jednak, że odpis przysługuje tylko i wyłącznie przy pierwszej instalacji urządzeń fiskalnych!
I gdy spełnisz określone warunki (co jest najważniejsze!).
Co tak naprawdę znaczy dla Ciebie ten odpis?
Jeśli kupujesz kasę fiskalną, której koszt zakupu brutto nie przekroczy 1000 zł, wówczas będziesz mógł odliczyć pełne 90% wartości netto kasy. Jest to obecnie coś fenomenalnego!
Ważne! Pamiętaj, że w tym wypadku ważna jest granica zakupu. Po prostu nie warto kupować z niewiadomego pochodzenia, taniej kasy. I tak będziesz miał pelny odpis 90%. Takie przysłowiowe oszczędzanie bardzo szybko się mści. Każdy chce zarobić. Nikt nie prowadzi interesu GRATISOWEGO! Jeśli firma "krzaki" nie zarobi na urządzenie, zawsze znajdzie sposób by zarobić, gdzieś indziej, w inny sposób, ale swoje wyciągnie. Jest jeszcze jeden ważny aspekt, firma "krzaki" może za pół roku upaść, zniknąć z rynku ( nabrała, co się dało i znikła), a wtedy to TY PODATNIKU masz problem - jaki - brak serwisu. A to potrafi być bardzo odczuwalny problem!
Kiedy Urząd Skarbowy zwraca nam takie pieniądze? Nigdy! Raczej zabiera. Sprawa dużo gorzej wygląda przy droższych urządzeniach ( drukarkach fiskalnych, systemowych kasach fiskalnych). Wówczas możesz liczyć jedynie na 700 zł zwrotu. Ale zawsze jest to 700 zł! O tym też należy pamiętać!
Jeżeli jesteś dodatkowo VAT-owcem, to odliczasz sobie jeszcze VAT. Jest to 22% wartości brutto urządzenia. Teraz to już są konkretniejsze pieniądze.
Jest jeszcze jeden malutki szczegół. Jako, że nie jest to urządzenie, które wymaga amortyzacji, masz jeszcze prawo do potraktowania takiego urządzenia, jako jednorazowy koszt! To dodatkowo 18%!
Teraz weź sobie kalkulator do ręki i policz, ile wydasz na kasę fiskalną, czy też drukarkę, a ile będziesz mógł odliczyć ( inaczej mówiąc, ile będziesz miał zwrócone).
Zrób sobie taką kalkulację z urządzeniem do 1000 zł brutto, do 1500 i do 2000.
Zobacz sam, co się dzieje, jeśli kasa fiskalna, nie przekracza kwoty 1000 zł brutto (drukarki fiskalne są z natury już droższe) i masz prawo skorzystać ze wszystkich warunków, które wymieniłem powyżej.
To, co zobaczysz może być nierealne. Ale jest prawdziwe! To jest dopiero prawdziwy raj!
Ważne! Urząd Skarbowy te pieniądze bez żadnego problemu Ci zwraca! Bez żadnych kontroli! Czyż to nie idealne rozwiązanie?

8. Chcesz Zwrot - Sam dopilnuj warunków!
Teraz przejdźmy do warunków, których musisz bezwzględnie dopełnić, aby skorzystać z tak fantastycznego odpisu. Nie jest to coś skomplikowanego, ale jeśli tego nie dopilnujesz ( pamiętaj to są Twoje pieniądze), to odpis przepadnie.
a. Po pierwsze i najważniejsze. Musisz poinformować właściwy Tobie Urząd Skarbowy o tym, że będziesz posiadał urządzenie fiskalne. Inaczej mówiąc piszesz do Urzędu Skarbowego pismo, w którym informujesz (tu możesz pobrać taki dokument), iż od danego dnia będziesz miał kasę fiskalną , czy też drukarkę (jest to data zawiadamiająca US, że od tego dnia możesz już wystawiać paragony klientom detalicznym). Podajesz w tym piśmie jeszcze ilość stanowisk sprzedaży ( znaczy to, ile urządzeń zamierzasz zainstalować w swojej firmie) oraz dokładnie miejsca instalacji, tzn., podasz miejsca, gdzie będą znajdowały się Twoje kasy fiskalne ( kasa) lub drukarki fiskalne (drukarka). I takie pismo należy złożyć do Urzędu Skarbowego najpóźniej dzień przed datą, którą podałeś w tym piśmie.
b. Po drugie. Firma, która Ci to urządzenie fiskalne wdraża i fiskalizuje ma obowiązek uaktywnić moduł fiskalny nie później niż w dniu, w którym ma ono być fiskalne (punkt a), przed pierwszą sprzedażą dokonaną na rzecz klienta detalicznego!
Ważna uwaga! Firma może nie przeprowadzić fiskalizacji, jeśli nie zapłaciłeś za urządzenie. Mają do tego pełne prawo.
c. Po trzecie. Zarówno Ty, jak i firma, która uaktywniła Ci moduł fiskalny macie obowiązek złożyć do właściwego Tobie Urzędu Skarbowego dokumenty pofiskalne ( podające szczegółowe dane o Tobie, jako podatniku i o urządzeniu, które masz u siebie już fiskalne). Dokumenty takie należy złożyć do 7 dni od daty uaktywnienia modułu fiskalnego przez serwis.
Ważne!. Nie mylić z datą wpisaną we wcześniejszym piśmie - punkt a - te daty mogą być różne!

9. Inwestycja na długie lata
Urządzenie fiskalne, które kupujesz jest prawdziwą inwestycją. To urządzenie musi u Ciebie pracować minimum 3 lata! Tak mówi prawo. Inaczej będziesz musiał zwrócić odpis, który uzyskałeś w związku z zakupem kasy fiskalne, czy też drukarki ( cóż, zakładam, że otwierając działalność chcesz ją prowadzić, jak najdłuższy okres czasu). Jeśli kupisz markowe urządzenie fiskalne masz jednocześnie pewność, że będzie się psuło bardzo mało. Od razu bądźmy realistami! Nie ma rzeczy, które się nie psują. Ważne jednak, by awarie było znikome! Wiadomo, koszty napraw, to nie parę złotych, często jest to kilkaset złotych minumum.
Dlatego dobry wybór urządzenia i firmy, w której zakupisz kasę, czy drukarkę fiskalną, to jest Twoja inwestycja na długie lata.

10. Rozwijaj swoją firmę i pomnażaj swoje pieniądze!
Właśnie! Ty masz się zajmować tylko i wyłącznie swoją firmą. Bieżącymi sprawami. Planowaniem jej dalszego rozwoju. Wdrażaniem swoich planów w życie. Przecież zaczynając działalność gospodarczą z pewnością miałeś, jakieś plany, czy też marzenia. To na bazie tych marzeń otworzyłeś swoją firmę! Dlatego podczas prowadzenia i zarządzania firmą, coś takiego, jak kasy fiskalna, czy drukarki powinno zajmować, jak najmniej Twojego bezcennego czasu (najlepiej wcale)! Jeśli już na początku dokonasz w pełni właściwego wyboru, to rzeczywiście tak będzie.
Wiadomo, że materialnym efektem dobrze prowadzonej i prosperującej firmy są pieniądze. Pieniądze, które zapewnią Ci spokój, stabilność, lepsze perspektywy i wszystko co sobie w związku z posiadaniem większej ilości gotówki możesz wymarzyć (oj ja mam w tym wypadku bardzo "bogatą" wyobraźnię). Nie mając na głowie dodatkowych problemów ( w tym wypadku z urządzeniami fiskalnymi) możesz swobodnie pomnażać swoje środki finansowe.
Tego i rozwoju Twojej firmy życzę Ci na koniec z całego serca.

R.D.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena