Mówi się o tym, ogłoszono wreszcie to, na co czekał rynek. 
Dla wielu z Państwa jest zapewne powód do zadowolenia i nie ma się czemu dziwić. Zawsze mniej obowiązków, mniej kłopotów, mniej spraw do "pilnowania". Deklaracja ministerstwa jest istotną informacją, ale póki co to tylko informacja. Absolutnie nie mamy zamiaru tłumić entuzjazmu który powstał po pierwszych doniesieniach, ale tak naprawdę stanie się to "pewnikiem" gdy zostanie opublikowane rozporządzenie.

Data dodania: 2022-03-21

Wyświetleń: 464

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Odroczenie decyzji o integracji kas z terminalami

Jest zapowiedź bardzo istotnego rozporządzenia. I może nie jest to rewolucja, ale dla wielu będzie to duża ulga. Czego ma dotyczyć rozporządzenie?. Zapowiedzi odroczenia obowiązku integracji urządzeń - terminali kart płatniczych z kasami fiskalnymi. 
Jak miało być.
Obowiązek integracji został zapisany w art.19a ust. 3 prawa przedsiębiorców. Krótko mówiąc, terminal płatniczy miał być podłączony do kasy fiskalnej online na stałe. Tak miało być od 1 lipca 2022 roku, a niewypełnienie obowiązku zagrożone było  karą w wysokości 5 tys. zł. co wynikało z art. 111 ust. 6kb ustawy o VAT. Wszystkie te przepisy wynikały z z rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, co zawarte jest w Dzienniku Ustaw poz. 1759 z dnia 12 września 2021 r.
Jak będzie (czyli jak ma być).
Na dzień dzisiejszy Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniami odraczającymi obowiązek zapewnienia przez przedsiębiorców integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi, nowy termin ma zostać przesunięty na 1 stycznia 2025 r. W uzupełnieniu tej decyzji, kolejny składnik tej zmiany która ma zostać odroczona, także ma nie obowiązywać. Czyli w okresie odroczenia nie będą stosowane wobec przedsiębiorców kary pieniężne w wysokości 5 tys. zł za posiadanie niezintegrowanych urządzeń.

Można było się spodziewać takiej decyzji, która była jedynym rozsądnym rozwiązanie kilku problemów które w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wykazały że sprawa nie jest tak prosta jak się wydawało. Po pierwsze dał się we znaki zupełny brak urządzeń czyli terminali płatniczych. Czym był spowodowany? - kolejnym obowiązkiem który wszedł w życie od 1 stycznia. Jest to przepis zobowiązujący do stosowania "innego instrumentu płatniczego" oprócz gotówki. Przepis ten spowodował "szturm" na terminale płatnicze (ich zakup), gdyż większość z przedsiębiorców uznała to za najłatwiejszy sposób wypełnienia wprowadzonych przepisów. I to był pierwszy element. Po drugie, okazało się że wiele z obecnych na rynku terminali nie posiada w sobie możliwości integracji z kasami fiskalnymi online. Powód? - tak naprawdę przepisy weszły z zaskoczenia i żaden z operatorów nie posiadał odpowiednich ilości zgodnych urządzeń. Rozpoczęły się gorączkowe próby zmian w terminalach, próby zmian oprogramowania itd. Nie zawsze te działania zakończone były sukcesem. Dodatkowo zamówienia składane na terminale które umożliwiają wypełnienie obowiązku u producentów urządzeń nie mogły zostać zrealizowane w tak krótkim czasie. I tu należy upatrywać źródeł obecnie zapowiadanych zmian.

Czy to dobrze? 
Jak najbardziej, będzie po prostu czas na sprowadzenie właściwych terminali, na spokojne przeprowadzanie integracji, sprawdzenie łączenia i szkolenie. Dodatkowo operatorzy przestaną działać na "wariata" byle spełnić wymogi. Można będzie testować, sprawdzać, wprowadzać poprawki i działać w normalny sposób.

Czy będzie potwierdzenie tych zapowiedzi?
Oczywiście że tak, musi się ukazać nawet najprostsze rozporządzenie ministerstwa. Gdy tak się stanie, z całą pewnością zamieścimy aktualizację.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena