10 najbardziej skutecznych porad, jak dobrze dokonać wyboru urządzenia fiskalnego na miarę swoich potrzeb, finansów i oczekiwań. Każdy właściciel firmy zaczynający swoją działalność w sektorze handlu detalicznego wcześniej, bądź później zostaje postawiony przed dylematem zakupu urządzenia fiskalnego.


Data dodania: 2009-08-12

Wyświetleń: 4687

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

10 najskuteczniejszych porad, jak dobrze dokonać wyboru urządzenia fiskalnego na miarę swoich potrzeb, finansów i oczekiwań.

                                                                           -- część 1 -- 

Każdy właściciel firmy zaczynający swoją działalność w sektorze handlu detalicznego wcześniej, bądź później zostaje postawiony przed dylematem zakupu urządzenia fiskalnego.
Jest to szczególnie ważny moment. Od prawidłowo zrealizowanego wyboru uzależniona jest dalsza prawidłowa skuteczność prowadzonej sprzedaży detalicznej.
Jednak nie jest to wszystko. Jeśli dokonamy błędnego wyboru w prosty sposób zmarnujemy swoje własne pieniądze, a ponadto jest to powodem niepotrzebnych nerwów(problemów).

Dlatego też, przed zakupem urządzenia fiskalnego, polecam zapoznanie się z poniższymi bezcennymi poradami, dzięki którym uważam, że trafnie dokonasz swojego wyboru i z całą pewnością będziesz zadowolony z zakupu.

Na wstępie podajmy kilka czytelnych definicji urządzeń fiskalnych dostępnych na naszym rynku:

Kasy fiskalne- służą do rejestracji sprzedaż detalicznej, funkcjonujące samodzielnie lub też
w systemach kasowych. Współpracują z komputerem i programem na zasadzie „off-line".  
Przekładając to na prosty język:

1. Nie mamy dostępy do aktualnych stanów magazynowych
2. Komunikacja kasy fiskalne (kasa) - komputer zawsze realizowana jest na żądanie ( trzeba odpowiednio nastawić kasę (kasy) i program w komputerze, by wykonać transmisję do kasy fiskalnej ( lub z kasy ).
3. Na kasie fiskalnej operator może sprzedać większą ( czy też mniejszą) ilość danego towaru ( pomylić towary - jednego sprzedać więcej, drugiego mniej), aniżeli aktualnie znajduje się go w magazynie
4. Nieścisłości należy następnie korygować w programie

Drukarki fiskalne- służą do rejestrowania sprzedaży detalicznej, współpracują tylko i wyłącznie
z programem i komputerem.
Ważne! Drukarki fiskalne nie pracują samodzielnie!. Współpracuje z komputerem na zasadzie
„on-line".
Przekładając to na prosty język:

1. Sprzedaż realizujemy przy pomocy programu
2. Urządzenie tylko prowadzi ewidencję sprzedaży w formie paragonu fiskalnego
3. Dzięki sprzedaży przy pomocy programu posiadamy aktualne stany magazynowe produktów
4. Drukarka fiskalna nie ma żadnej możliwości sprzedać więcej, albo wprost przeciwnie mniej danego towaru, niż realnie pokazuje to stan magazynowy programu.
Ważne! Chyba, że ustawiony będzie w programie parametr umożliwiający sprzedaż przy stanach magazynowych - ujemnych ( jeśli program udostępnia taką możliwość).Z tego też powodu taką opcję należy wykorzystywać bardzo rozważnie!

Mam nadzieję, że podane powyżej definicje w precyzyjny sposób zawężają już nasze poszukiwania.


1. Dokonaj wyboru urządzenia fiskalnego, które naprawdę będziesz potrzebować!

Zrealizowany wybór precyzyjnie determinuje późniejsze nasze działania.
Jest to szczególnie ważne, ponieważ Twoim głównym problemem winno być tylko i wyłącznie dbanie
o firmę, jej rozwój i pomnażanie pieniędzy!
Im bardziej uprościsz sobie życie w firmie, tym więcej czasu poświęcisz na sprawy naprawdę istotne dla Twojej firmy!
Wiesz, jaką działalność prowadzisz.
Wszędzie tam, gdzie wykonujesz autonomiczną i samodzielną sprzedaż pomyśl o kasie fiskalnej.
Jeżeli ważne jednak jest dla Ciebie posiadać aktualne w każdej chwili stany magazynowe produktów, powinieneś zamontować drukarkę fiskalną.
Ważne! Pamiętaj urządzenie fiskalne musi pracować minimum 3 lata! Dlaczego?
Jeżeli starałeś się o zwrot poniesionych kosztów kupna kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalnej, a zakończona zostanie prowadzona przez Ciebie działalność ( czego Ci oczywiście w żadnym wypadku nie życzę ) przed upływem 3 lat od momentu zamontowania urządzenia fiskalnego, będzie konieczne ten odpis oddać do US!

2. Dokonaj najtrafniejszego wyboru urządzenia fiskalnego.
Prawdziwy Sekret tkwi w prowadzonej przez Ciebie branży.
a. Jeśli sprzedajesz lody, masz kiosk, mały sklepik spożywczy, sprzedajesz towary na targu, masz firmę transportową, posiadasz parking, itp., to jest to jednoznaczne z faktem, że urządzenie fiskalne będzie pracowało samodzielnie, czyli powinieneś wybrać i kupić w tym przypadku kasę fiskalną
b. Jeżeli masz sklep z częściami elektronicznymi, samochodowymi, komputerowymi, hurtownię, sklep z farbami, ze sprzętem elektronicznym, mechanicznym, itp., dla zachowania płynnego prowadzenia stanów magazynowych w Twojej firmie śmiało możesz zakupić drukarkę fiskalną.
Faktem jest, iż w każdym wypadku zdarzają się odchyłki, tzn. że w sklepie z częściami elektronicznymi widzimy kasę fiskalną, a w kiosku Ruch pracuje drukarka fiskalna. Są to indywidualne rozwiązania. Natomiast bardzo często wskazuję nam, że albo urządzenie nie spełnia naszych późniejszych oczekiwać, albo przerasta je.
Odpowiedź na tak postawione pytanie zawiera branża, w której działa Twoja firma.

3.  Swoje pieniądze na zakup urządzenia fiskalnego wydaj bardzo mądrze.
Jeżeli posiadasz już pojęcie, jaki typ urządzenia fiskalnego potrzebujesz, to powinno się teraz pomyśleć, jakiej marki urządzenie fiskalne zakupić i jaki model.
ZAWSZE dokonuj zakupu urządzenia fiskalnego markowego! Dlaczego?
a. Są wykonane z firmowych i bardzo sumiennie przetestowanych komponentów
b. Są nad wyraz wytrzymałe, a co z tego wynika,  dużo mniej awaryjne
c. Masz gwarancję, iż w wypadku awarii urządzenie będzie naprawione, ponieważ Producenci markowych urządzeń gwarantują dostępność części zamiennych u swoich partnerów, czy też w serwisie centralnym.
Szczegółowy model danej marki (odpowiedni do Twoich potrzeb) doradzi Ci z pewnością pracownik firmy, która prowadzi  sprzedaż i serwis urządzeń fiskalnych.

4. Promocje!
Uwielbiam to słowo! Jest obietnicą czegoś, co jak każdy bardzo lubię, niższych cen (ale nie zawsze niższa cena znaczy dobrą jakość)!
Wyszukaj promocje markowych kas, czy też drukarek fiskalnych.
W internecie po wprowadzeniu słów „kasy fiskalne", czy też „drukarki fiskalne" zobaczysz imponującą listę odwołań do wpisanych słów. Pośród nich bez większego problemu odnajdziesz oferty wielu firm, które prowadzą sprzedaż urządzeń fiskalnych. Wiele takich firm w swojej ofercie posiada markowe urządzenia fiskalne. I co najważniejsze wiele z nich oferuje potencjalnym klientom  różnego rodzaju promocje.
Ważne! Nie rób zakupu w pierwszej firmie, na jaką trafiłeś i z której ofertą się zapoznałeś. Pamiętaj! Jakiekolwiek oferty należy porównać. Porównaj oferty przynajmniej kilku firmach. Dopiero wówczas możesz być  pewny, że wybór, którego dokonasz będzie najlepszy.
Najpierw z kilku (kilkunastu) firm wyselekcjonuj minimum 3 (te najlepsze)!
Szczegółowo porównaj ich Promocje.
Ważne! Promocja promocji nie jest równa.
Sprawdź uważnie, czy pod daną promocją nie są schowane jakieś dodatkowe koszty, które musiałbyś ponieść.
Rzetelna firma udostępnia wszystkie koszty na stronie. Jeżeli jest to tylko strona informacyjna, nie sklep, to wówczas podczas wstępnej rozmowy telefonicznej, od razu od razu powinni poinformować o wszystkich kosztach połączonych z zakupem u nich urządzenia fiskalnego.
Jeśli tylko wyczujesz, że coś przed Tobą ukrywają Uciekaj!. Jest wówczas pewne, że będą chcieli na Tobie zarobić ile się tylko da!
W końcu wybierz tę jedną, która według Ciebie będzie najlepsza (ale zawsze zostaw sobie
w rezerwie jeszcze przynajmniej jedną firmę)!

5. Bardzo uważnie i dokładnie sprawdź firmę, w której dokonasz zakupu kasy, czy też drukarki fiskalnej
a. czy firma ma stałą siedzibę ( nie w domu - to firma krzaki!! ), czyli czy można kupić stacjonarnie?
b. czy poza kontaktem na telefon komórkowy posiada też przynajmniej 1 telefon stacjonarny?
c. Jak długo firma istnieje na polskim rynku i ile czasu prowadzi sprzedaż i serwis urządzeń fiskalnych?
d. Czy urządzenia fiskalne, są ich podstawową ( a może jedyna ) działalnością, czy może posiadają ich więcej (wiadomo, że im większe rozdrobnienie prowadzonych działalności, tym słabsi specjaliści w danej dziedzinie - za wyjątkiem urządzeń powiązanych z urządzeniami fiskalnymi)? Unikaj jak ognia firm, które oferują  wszystko, a jako dodatek mają kasy fiskalne. Jeśli oczywiście zamierzasz w przyszłości spać spokojnie.
e. Profesjonalna firma daje dostęp klientom do opinii o sobie! Wręcz tych nie boi się! Jeśli zauważysz na ich stronie www dział z opiniami - powinieneś zacząć od ich sprawdzenia. Będziesz wtedy o wiele więcej wiedział o takiej firmie.
Jednak pod żadnym pozorem nie ufaj w ciemno takim opiniom. Różnie to bywa.
Przedzwoń i poproś o udostępnienie danych kontaktowych do minimum 10 różnych klientów, do których chciałbyś przedzwonić i uzyskać opinię o firmie, w której masz zamiar dokonać zakupu urządzenie fiskalne.
Ważne! Jeżeli czas oczekiwania na te dane będzie dłuższy niż 30 do 60 minut ( wiadomo, że trochę czasu potrwa przygotowanie ich dla Ciebie ), powinieneś zdawać w tym momencie sobie sprawę, że firma już na początku ma zamiar Cię oszukać. Uciekaj!
f. Jeżeli masz taką możliwość, to sam sprawdź naocznie siedzibę firmy. Lustracja bardzo dużo Ci powie o takiej firmie.
g. Rozmowa z Tobą od początku powinna być rzeczowa, fachowa i konkretna
( no i oczywiście miłą - przecież jesteś Klientem ). Jeśli czujesz nosem wodolejstwo, puste slogany, lanie wody, itp. - Uciekaj! Żadni z nich specjaliści!
Jeszcze jedna szczególnie istotna uwaga - w żądnym wypadku nie rób zakupu urządzenia w firmie, która prowadzi jedynie sprzedaż, natomiast nie udostępnia serwisu. Firma  ta zainteresowana jest  tylko i wyłącznie zarobieniem na Tobie pieniędzy, a potem sam się martw, co dalej! Obieca Ci złote góry, które zamienią się w piryt (fałszywe złoto), na którym wiadomo - tylko się traci!
Profesjonalny i rzetelny sprzedawca zawsze w swojej ofercie posiada usługi serwisowe. Możesz z nich nie skorzystać, wybrać inny serwis (tak- oczywiście, że posiadasz takie prawo), ale powinien to być tylko i wyłącznie w takim przypadku Twój wybór!

R.D.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena