Art.29 Kodeksu pracy zawiera katalog elementów, które pracodawca powinien zamieścić w umowie o pracę.
Ustawodawca określił, że każda umowa o pracę musi określić:
* strony umowy
* rodzaj umowy
* datę zawarcia umowy
* warunki pracy i płacy
W szczególności pracodawca wskazuje w umowie o pracę, rodzaj pracy, miejsce wykonania pracy, wynagrodzenie za pracę, które odpowiada rodzajowi pracy ze wskazaniem składników wynagrodzenia za pracę, wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy.
Istotnymi przedmiotowo elementami umowy o pracę jest rodzaj pracy, wynagrodzenie, które odpowiada rodzajowi wykonywanej pracy oraz miejsce jej wykonania.
Brak któregokolwiek z tych elementów będzie powodem, że dany dokument nie będzie mógł być uznany za umowę o pracę. Określenie w umowie o pracę rodzaju wykonywanej przez pracownika pracy, jest dla pracodawcy ważną informacją , na podstawie której pracodawca ma prawo wymagać od pracownika wykonywania ściśle określonych czynności.
Pracownik natomiast w momencie, gdy zawiera umowę o pracę, ma jasno sprecyzowane wymagania i oczekiwania swojego pracodawcy, które dotyczą jego pracy.
A więc brak tego elementu dla obu stron stosunku pracy, spowoduje, że będą znajdować się w bardzo niekorzystnej sytuacji. Pracownik nie wiedziałby jaką pracę ma wykonać i za co jest odpowiedzialny, a pracodawca nie miałby podstaw, aby wymagać od pracownika wykonywania określonych obowiązków.
Pracodawca określając rodzaj pracy w umowie o pracę może to zrobić nie tylko przez określenie stanowiska pracy.
Może wskazać w umowie o pracę:
* zawód
* funkcje
* specjalność
* charakter pracy
* czynności, które będzie wykonywał pracownik.
Zakres zadań pracownika, które wynikają z określonego stanowiska umowie o pracę, może być konkretyzowany pracownikowi nie tylko przez przedstawienie pisemnego zakresu czynności, ale także jako polecenia pracodawcy.
Polecenia pracodawcy muszą się jednak mieścić w granicach określonych rodzajem pracy. Jeżeli pracownik nie będzie stosował się do poleceń pracodawcy, które dotyczą pracy, narusza w ten sposób obowiązki pracownika i jest to uzasadniona podstawa do wypowiedzenia umowy o pracę.
Pracodawca już na początku pracy przydziela pracownikowi określone do wykonania zadania. Pracodawca ma prawo w trakcie zawierania z pracownikiem umowy o pracę włączyć do niej zakres obowiązków pracownika.
Stanowią one wówczas doprecyzowanie rodzaju wykonywanej przez pracownika pracy. Taki rodzaj pracy wiąże pracodawcę i wyznacza jednocześnie granicę podporządkowania pracownika.
Pracownik więc nie musi wykonywać wszystkich poleceń pracodawcy, a jedynie te, które ma określone w umowie o pracę.
Zmiana rodzaju pracy, która została określona w ten sposób, będzie potrzebowała porozumienia stron stosunku pracy.