„Czy myślisz, że możesz, czy myślisz, że nie możesz w obu przypadkach masz rację” (Henry Ford)
Istnieją dwa głosy szepczące w ludzkim umyśle: głos rozsądku i głos zwątpienia we własne możliwości. Pierwszy, to zdrowy rozsądek, drugi natomiast oznacza, że Twoja przeszłość kieruje Twoją przyszłością.
Możesz podjąć decyzję — nie pozwalając, aby Twoja przeszłość decydowała o Twojej przyszłości. Od każdego z nas zależy, czy będziemy umieli pozbyć się wspomnień i urazów związanych z:
— ojcami, którzy nas nie wspierali,
— matkami, które wszystko krytykowały,
— przyjaciółmi, którzy wyśmiewali nasze pomysły,
— nauczycielami, którzy przypinali nam jakąś etykietkę już w pierwszych dniach szkoły.
Każdy kiedyś spotkał ludzi, którzy mieli na niego zły wpływ i z pewnością spotka ich jeszcze wielu. Każdy musi powstać po uporaniu się z trudną sytuacją — to właśnie robią ludzie sukcesu. Postanawiają zostawić swoją przeszłość za sobą — jakakolwiek by ona nie była. Dobrze jest również ją zaakceptować i wyciągnąć z niej odpowiednie wnioski. Wykorzystać to, co było dobre i uzmysłowić sobie, że złe rzeczy, popełnianie błędów, upadanie — czynią człowieka silniejszym, bardziej doświadczonym, zgodnie z zasadą: „Co nas nie złamie, to nas wzmocni”.
Aby mieć silny charakter należy szukać tej siły nie tylko we wszystkim tym, co jest dobre w naszym życiu, ale także, aby wykorzystać trudne chwile jako doświadczenia kształtujące charakter. Przecież najlepiej uczymy się na własnych błędach i porażkach, ponieważ zaostrzają one naszą czujność a traumatyczne, nieprzyjemne przeżycie porażki powoduje, że szukamy sposobów i rozwiązań, aby po raz drugi do tego nie dopuścić — następuje więc nasz rozwój.
„Pamiętaj jesteś większy niż jakikolwiek problem na świecie” (Nikodem Marszałek).