Pasja sprawia, że konstruktywnie, satysfakcjonująco i twórczo spędzamy czas. Większość z nas jednak jest zbyt zajęta pracą zarobkową lub nie ma pomysłu na dodatkowe albo zastępujące zwykłą pracę zajęcie. Niniejszy artykuł pomoże Ci znaleźć pasję i ją rozwijać. Znajdziesz też inspirujące przykłady.

Data dodania: 2019-11-01

Wyświetleń: 892

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak odnaleźć i rozwijać swoją pasję?

Czym jest pasja?

Pasja jest czymś co kochasz. Pasjonatem jest grafik, który potrafi całą noc przesiedzieć nad projektem strony internetowej i iść spać dopiero wtedy gdy projekt będzie spełniał jego wymogi estetyczne i wywoływał satysfakcję. Pasją to radość tworzenia. Ekscytowanie się swoim rzemiosłem, jakiekolwiek ono by nie było. Pasja to chęć służenia innym. Pasja to wkładanie w swoją pracę miłości i zaangażowania.
Jeśli powyższe zdania brzmią dla Ciebie całkowicie obco, wiedz, że tylko Ty od Ciebie zależy czy będziesz tworzył rzeczy z biglem, z żarliwością służył ludziom czy zasypiał nad biurkiem w korporacji, ewentualnie przeklinał każdą minutę pracy w kieracie.

Radość z tego co robisz oraz legalne zarabianie na tym daje mnóstwo satysfakcji. Nie musisz być pracującym ciężko wyrobnikiem, zwykle osiem godzin dziennie wykonującym ciężką robotę. Możesz robić to co kochasz i czerpać z tego korzyści, nie tylko materialne. Ewentualnie, możesz robić jedno i drugie czyli połączyć przyjemne z pożytecznym.
„Spróbuj odkryć coś, co lubisz robić i znajdź kogoś, kto Ci za to zapłaci". - Katherine Whitehorn

O realizacji celów

„Czołowi psycholodzy uważają dziś mózg i układ nerwowy za bardzo złożony mechanizm automatycznego dążenia do celu. Tak więc Ty i ja, a właściwie my wszyscy, dysponujemy wyposażeniem niezbędnym do osiągania tego, czego naprawdę pragniemy, jeżeli tylko podejmiemy wysiłek jego wykorzystania.” - Richard Denny, „Motywowanie do zwycięstwa”

Wg. Roberta Kelseya (książka „Co Cię blokuje? Odzyskaj pewność siebie.”) do realizacji celów potrzebny jest:
- optymizm (ponieważ wierzymy, że osiągniemy swój cel)
- talent (ponieważ jesteśmy gotowi włożyć dużo pracy w doskonalenie naszych umiejętności i osiągnięcie wysokich kompetencji)
- własną skuteczność (ponieważ nasza kompetencja pomoże nam spojrzeć na samych siebie w lepszym świetle)
- wytrwałość (ponieważ świadomość, że jesteśmy na dobrej drodze pomoże nam pokonać wszelkie bariery)
- zaufanie (ponieważ nasza otwartość na innych ludzi jest produktem ubocznym pozytywnego myślenia o przyszłości)
- ekstrawersję (ponieważ — oczywiście — nasze postępy sprawią, że poczujemy się bardziej pewni siebie).

Gratyfikacja i uskrzydlenie

Wg. Martina Seligmana i jego książki „Prawdziwe szczęście”, gratyfikację wywołuje pogrążanie się w czymś całkowicie. Jest to też angażowanie się w wiele przedsięwzięć, które dają nam i innym satysfakcję.
Jaki to ma związek z pasja?
Jak wcześniej pisałem pasja to robienie tego co się kocha, czerpanie maksymalnej satysfakcji ze swojej pracy, zajęcia, a jest ona znacznie większa, gdy to co robimy, ma na kogoś pozytywny wpływ. Wpływ na innych nie jest warunkiem występowania pasji lecz bardzo z nią współgra, wręcz rozwija i niejako uszlachetnia. Robert Kelsey w książce „Co Cię blokuje? Odzyskaj pewność siebie” pisze:
„Praca dla ludzi, pomaganie im, wspieranie, oferowanie im czegoś koniecznie wartościowego - daje najwięcej satysfakcji”.
W książce „Prawdziwe szczęście”, Martin Seligman pisze:
„Eudajmonia, jak nazywam gratyfikację jest częścią właściwego działania. Nie można jej czerpać z przyjemności cielesnych, nie jest też stanem, który można wywołać chemicznie czy jakimikolwiek innymi sztucznymi środkami. Można ją osiągnąć jedynie poprzez działanie w szlachetnym celu.(…) Gratyfikacje zasadzają się na naszych zaletach i cnotach.”
Mówiąc najprościej, gratyfikacja to robienie czegoś zgodnego z nami, czegoś co ma także dobry wpływ dla innych. Martin Seligman w w/w książce wymienia następujące komponenty psychologiczne gratyfikacji:
- Zadanie jest wymagające i do jego wykonania potrzebne są umiejętności.
- Koncentrujemy się na nim.
- Mamy wyraźne cele.
- Otrzymujemy natychmiast potwierdzenie skuteczności naszych starań.
- Angażujemy się głęboko i przychodzi nam to łatwo.
- Mamy poczucie kontroli nad tym, co robimy.
- Znika nasze poczucie Ja.
- Czas się zatrzymuje.
Mike Csikszentmihalyi (znanym profesor nauk społecznych w Peter Drucker School of Business na Uniwersytecie Claremont) wprowadził do psychologii pojęcie uskrzydlenia. Martin Seligman w książce „Prawdziwe szczęście”, opisuje je tak:
„Kiedy przestaje dla ciebie istnieć czas? Kiedy stwierdzasz, że robisz dokładnie to, co chcesz robić i że nigdy nie chciałbyś przestać? Czy wtedy, kiedy malujesz, kochasz się, grasz
w siatkówkę, przemawiasz do grupy ludzi, wspinasz się na skałę albo słuchasz ze współczuciem, jak ktoś zwierza ci się ze swoich kłopotów?” Seligman pisze również: „Sedno uskrzydlenia polega na tym, że zatracamy wtedy świadomość, a więc nie żywimy żadnych emocji.(…) Być może uskrzydlenie jest stanem, który cechuje rozwój psychiczny. Pochłonięcie tym, co robimy, utrata świadomości i zatrzymanie się czasu to być może przykłady sposobów, za pomocą których ewolucja mówi nam, że gromadzimy zasoby psychiczne na przyszłość. W tej analogii przyjemność oznacza zaspokojenie potrzeb biologicznych, natomiast gratyfikacja osiągnięcie rozwoju psychicznego.(…) W przeciwieństwie do zwracania uwagi na swoje uczucia, definiującym kryterium gratyfikacji jest nieobecność uczuć, utrata samoświadomości i całkowite zaangażowanie. Gratyfikacja rozprasza i usuwa pochłonięcie sobą, a im częściej doznajemy uskrzydlenia, które wywołuje gratyfikacja, tym mniej jesteśmy przygnębieni.”
Przepis na uskrzydlenie wg. Martina Seligmana:
- Odkryj swoje zalety sygnaturowe (więcej o nich poniżej).
- Wybierz pracę, która pozwala ci wykorzystywać je codzien¬nie.
- Przekształć tak swoją obecną pracę, byś mógł je częściej wy¬korzystywać.
- Jeśli jesteś pracodawcą, wybieraj pracowników, których za¬lety sygnaturowe dobrze się zazębiają z zakresem ich obo¬wiązków. Jeśli jesteś dyrektorem albo kierownikiem, pozwól pracownikom ustawić sobie zajęcia w ramach wyznaczonych przez ciebie celów w sposób najbardziej dla nich odpowiedni.
Zalety sygnaturowe to mądrość i wiedza, odwaga, miłosierdzie i miłość, sprawiedliwość, wstrzemięźliwość oraz transcendencja. Dokładniejszy, szerszy opis tutaj: http://www.bognabialecka.pl/index.php/artykuly/porady-psychologiczne/45-opis-zalet-sygnaturowych-wg-martina-seligmana
Wszystko to może pomóc nam w rozpoznaniu u siebie pasji. Jeżeli czujesz to co opisywali powyżej Martin Seligman i Mike Csikszentmihalyi, możesz uważać się za szczęściarza, ponieważ wielu ludzi przebywa w takim stanie bardzo rzadko lub w ogóle, co sprawia, że są nieszczęśliwi. Pasja to błogosławieństwo, coś co utrzymuje nas przy życiu i sprawia, że jest ono barwne, niezwykłe, ciekawe i satysfakcjonujące. Jak wspomina Seligman, gratyfikacja „jest wielkim zabezpieczeniem przed depresją.”

Inspirujące przykłady

1. Walt Disney
Walt Disney jest przykładem osoby, która nie poddawała się pomimo niepowodzeń. Disney rysował od najmłodszych lat. Został zwolniony z gazety w której pracował, co jego pracodawca uzasadnił "brakiem wyobraźni". To tak jakby Albertowi Einsteinowi zarzucić niską inteligencję a Stephenowi Hawkingowi brak wiedzy z dziedziny fizyki. Disney stworzył kilka nieudanych firm animacyjnych przed pojawieniem się Myszki Miki w 1928 roku.
A oto inna inspirująca historia. Zaczerpnięta z książki Nicka Vujicica „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”:
2. Glennis Siverson
Glennis jest uznanym fotografem i kocha swoją pracę. Jej fotografie ukazują się w czasopismach i gazetach, witrynach internetowych i reklamach Glennis prawie w ogóle nie widzi ze względu na nieskutecznie przeprowadzoną operację rogówki, która przyprawiła ją o jaskrę.
Glennis nie poddała się, ale poczuła się jeszcze bardziej zmotywowana do aktywnego realizowania swych pasji. – „Nie myślę o sobie przez pryzmat niepełnosprawności. Staram się raczej skupić na tym, co mogę osiągnąć. A to, że jestem osobą niedowidzącą, pomaga mi być lepszym fotografem” – tłumaczy Glennis.
Odkąd Glennis straciła znaczną część zdolności widzenia, zdobyła dziesięć międzynarodowych nagród za fotografię portretową i krajobrazową. Jedno z jej zdjęć zostało wybrane na wystawę prezentującą zaledwie sto jedenaście fotografii spośród szesnastu tysięcy zgłoszonych do konkursu. Prace Glennis były pokazywane na czterech ekspozycjach w Centrum Fotografii Artystycznej w Fort Collins w stanie Colorado.
Kolejny przykład zaczerpnąłem z książki Alana McGinnisa, „Sztuka Motywacji”:
3. Bette Nesmith
Kiedy Bette Nesmith, samotna matka dziewięcioletniego syna, pracowała w jednym z banków w Dallas, sprawiała wrażenie osoby przeciętnej, po której nie można oczekiwać niczego nadzwyczajnego. Była zadowolona ze swojej pracy sekretarki (w roku 1951 trzysta dolarów miesięcznie było bardzo dobrą pensją), ale miała pewien kłopot: jak poprawiać błędy w maszynopisach. Nesmith była artystką, a artyści nigdy nie zdrapują błędów, lecz je po prostu zamalowują. I Nesmith przygotowała płyn do zamalowywania błędów. Od tej pory sekretarki w całym budynku używały „wywabiacza". Chociaż pewien dostawca zachęcił Bette do produkowania farbki, agencje handlowe nie okazały zainteresowania, a przedsiębiorstwa (wśród nich IBM) zwyczajnie ją zbyły. Ponieważ jednak produkt ten spodobał się innym sekretarkom, Bette zorganizowała w swojej kuchni manufakturę. Zaczęty napływać zamówienia, więc do pomocy przy sprzedaży zatrudniła studentkę. Jednak niedoświadczonym w handlu kobietom nie było łatwo. „Ludzie nie będą chcieli zamalowywać swoich błędów" - twierdził jeden z handlowców. Z archiwów firmy dowiadujemy się, że od sierpnia 1959 roku do kwietnia 1960 całkowity dochód firmy wyniósł 1142 dolary i 71 centów, a wydatki pochłonęły 1217 dolarów i 35 centów. „Nie wiem, jak tego dokonałam" - powiedziała po latach Bette Nesmith. Pracowała na pół etatu jako sekretarka, odkładając 200 dolarów na wynagrodzenie dla chemika, który pracował nad tym, by farbka szybciej schła. Udoskonaliwszy swój produkt, Nesmith zaczęła jeździć z malutkimi białymi buteleczkami po całym kraju. Zatrzymywała się w małych miejscowościach i wielkich miastach. Za każdym razem brała książkę telefoniczną i wyszukiwała nazwy firm handlowych. Odwiedzała sklepy z materiałami biurowymi i zostawiała po dwanaście buteleczek na próbę. W końcu zamówienia zaczęty napływać i Liąuid Paper Corporation zaczęła rozkwitać. Gdy w roku 1972 Nesmith sprzedała swoją firmę, buteleczki z białą farbką przynosiły 3,5 miliona dolarów zysku rocznie z obrotu sięgającego 38 milionów. Gillett Company odkupiła firmę za 47,5 miliona dolarów.

Opinie z zewnątrz

Wiele ludzi będzie krytykowało Twoje pomysły, cele i marzenia. Musisz być ponad to. Nikt nie musi wierzyć w Twoje plany, najważniejsze abyś Ty w nie wierzył i zaczął działać w ich kierunku.

Nastawienie

Jeżeli jesteś przekonany, że znalezienie pasji jest trudne bądź niemożliwe, pozostaniesz zamknięty na możliwości. Jak chcesz znaleźć satysfakcjonującą pracę, jeżeli nie wierzysz w jej istnienie?
Wybierz perspektywę, w której możesz robić to, co kochasz w swoim życiu. Jednym z najlepszych sposobów wzmocnienia tego punktu widzenia jest otoczenie się ludźmi, którzy są żywymi przykładami. Jeżeli nie znasz nikogo takiego, inspirujące przykłady wymieniłem powyżej. Oczywiście, jest ich znacznie więcej, ale w artykule mam ograniczone miejsce na umieszczanie takich historii.

Właściwe przykłady

Musisz mieć umiejętność wychodzenia ponad to co widzisz, ponad zachowanie innych ludzi - jeśli osoby z Twojego otoczenia zachowują się mało inspirująco i konstruktywnie, są demotywujący, nie bierz z nich przykładu. Takie osoby zwykle można poznać po tym, że nieustannie narzekają i są bierni.

Pytania precyzujące

Jeżeli na pytanie „co jest Twoją pasją” nic Ci nie przychodzi do głowy, z pomocą przychodzą pytania precyzujące (zaczerpnięte z książki Roberta Kelseya: „Co Cię blokuje? Odzyskaj pewność siebie.”)
1. Jakie przedmioty najbardziej lubiłeś w szkole?
2. Jakie wiadomości w telewizji czy radiu najbardziej przyciągają Twoją uwagę?
3. Kto jest Twoim bohaterem?
4. Wolisz zajęcia twórcze czy techniczne?
5. Masz umysł ścisły czy jesteś humanistą?
6. Interesują Cię ludzie czy przedmioty (a może zwierzęta lub koncepcje)?
Inne pomocne pytania:
1. Jak Twoja wymarzona praca wpłynie na Twoje życie?
2. Co się zmieni, co naprawi, co polepszy, jaki ,będziesz miał wpływ na otoczenie i innych ludzi?
3. Jak przysłużysz się innym?

Metody na znalezienie pasji

Poniższy pomysł został zaczerpnięty z serwisu Forbes.com, z artykułu pt „Finally! A Simple Formula for Finding Your Passion”. Link: https://www.forbes.com/sites/dailymuse/2017/02/13/finally-a-simple-formula-for-finding-your-passion/#62852658d4ae
Co Cię interesuje i angażuje? Oprócz tego, o czym często myślisz i jak spędzasz swój wolny czas?
Jeżeli myślisz: „oglądam dużo telewizji, głównie programy o pieczeniu i uwielbiam czekoladę”. Na pierwszy rzut oka, nie wydaje się to konstruktywne, ale…
Zadaj sobie pytanie: „dlaczego lubię te programy?” „Czy lubię patrzeć na przygotowywanie potraw?” ”Czy może lubię piec i chcę wiedzieć na ten temat więcej?” „Dlaczego jem tyle czekolady?”
W tym momencie zaczynają być widoczne trendy i schematy. Oglądanie pieczenia w telewizji + czekoladę można połączyć. Warto to też bardziej zbadać.
Wykorzystaj moc Google, aby znaleźć nowe pomysły dotyczące kariery. Na przykład w tym przypadku możesz wpisać „kariera jako profesjonalny piekarz” i „jak profesjonalnie gotować” lub „jak zostać blogerem / fotografem kulinarnym”,
Nie sugeruję, że twoją ukrytą pasją jest bycie profesjonalnym piekarzem, ale raczej, że zastanowienie się nad tym zacznie przynosić ci pomysły, idee - i to wszystko, czego potrzebujesz, aby znaleźć swoją pasję.
Jeśli poświęcisz kilka tygodni na takie badania i będziesz otwarty na to, czego się nauczysz i wyszukasz, prawdopodobnie przekonasz się, że twoja pasja była bardzo blisko Ciebie. Musisz tylko połączyć kropki.

Poniższe pomysły pochodzą z artykułu z serwisu Medium.com:”Eight ways to find the true passion in life that has eluded you”. Link: https://medium.com/the-post-grad-survival-guide/eight-ways-to-find-the-true-passion-in-life-that-has-eluded-you-dca5c7db1bcc
1. Zadaj sobie trzy proste pytania.
a) O jakim temacie mogę czytać mnóstwo książek i w ogóle mnie to nie nudzi?
b) Co mogę robić przez pięć lat, bez zarabiania na tym?
c) Co bym robił, gdybym w ogóle nie potrzebował pieniędzy?
2. Nie zakładaj, że Twoją pasją powinna być Twoja praca
„Jest wiele rzeczy wartych zrobienia, które nigdy nie przyniosą ci pieniędzy”, pisze Heather Ennis. Nie musisz być świetny w czymś, co jest Twoją pasją. Nie musi to być zarabianie pieniędzy. Zarób pieniądze w taki sposób, który da ci czas na to, co naprawdę kochasz.
3. Sprawdź, czego nie lubisz robić
Pomyśl o zadaniach, których absolutnie nie cierpisz. Po wyeliminowaniu tych opcji Twoja prawdziwa pasja może stać się wyraźniejsza.
4. Co ciekawego, wartościowego robią inni?
Komu zazdrościsz najbardziej ze względu na pracę, którą wykonuje? Wymień te osoby, a następnie spójrz na ich pracę i wypróbuj te rzeczy.
5. Znajdź rzeczy w których jesteś przeciętny
Oliver Emberton, założyciel Silktide, pisze:” jeśli połączysz swoje przeciętne umiejętności, znajdziesz swoją pasję”.
„Powiedzmy, że jesteś przeciętnym artystą o przyzwoitym poczuciu humoru. Nie możesz studiować humoru jako przedmiotu. Ale możesz być świetnym rysownikiem.
Weźmy za przykład przeciętnego studenta biznesu z pewnymi umiejętnościami programistycznymi i przyzwoitymi umiejętnościami sprzedażowymi. Ta osoba jest zaskakująco dobrze przygotowana, by zostać szefem innych, którzy są lepsi od niej w jednym z tych obszarów” - wyjaśnia.
Emberton twierdzi, że osoby odnoszące największe sukcesy, najbardziej pasjonujące się swoją pracą, prawie nigdy nie są zdefiniowane przez jedną umiejętność.
„Steve Jobs nie był największym inżynierem, sprzedawcą, projektantem ani biznesmenem na świecie. Ale był wyjątkowo dobry we wszystkich tych sprawach i połączył je w coś znacznie większego”.
6. Zapytaj rodziny i przyjaciół
Spróbuj zapytać bliskich przyjaciół i rodzinę, co według nich powinieneś robić ze swoim życiem.
7. Co lubiłeś robić jako dziecko?
Czy lubiłeś rysować lub pisać opowiadania, gdy byłeś młody? Staraj się przypomnieć sobie zajęcia, które lubiłeś w dzieciństwie, zanim zaczęła rosnąć presja na naukę odpowiednich przedmiotów w szkole a potem znalezienia dobrej pracy.
Czy podobają Ci się teraz te zajęcia? Skorzystaj z tych wspomnień, aby znaleźć prawdziwą pasję jako dorosły.
8. Co chciałbyś robić jako ktoś starszy?
Odwróć perspektywę z poprzedniego punktu. Wyobraź sobie, że jesteś bardzo stary. Co chciałbyś robić w ostatnich 20-30 latach życia? Pomyśl o tym jako o nieco mniej ponurej wersji pisania własnego nekrologu.

Strach przed sukcesem

Twój brak wiary w siebie tworzy kolejną przeszkodę – co zrobię jeśli odniosę sukces? Czy uda mi się unieść to wszystko? Czy zmiany które wejdą w życie nie będą zbyt odważne, pochopne i inwazyjne?
Jeżeli uda Ci się odnieść sukces, poradzisz sobie ze wszystkimi przeciwnościami, przeszkodami na drodze do niego, poradzisz sobie i z tym. Myślę, że nie musze Ci mówić jak ważne jest aby spróbować. Pamiętaj, że to Ty sprawujesz kontrolę na to jak reagujesz na wydarzenia czyli na ich negatywne i pozytywne reperkusje, konsekwencje. Na tym etapie będziesz dumny z siebie, że zaszedłeś tak daleko i da to Ci bardzo dużo pewności siebie i radości. Pewność siebie zwiększy efektywność i skuteczność czyli umiejętność radzenia sobie z przeszkodami z którymi wcześniej nie miałeś do czynienia. Zaufaj sobie. To Twój olbrzymi kapitał i tak naprawdę Ty definiujesz jego wielkość i wartość.

Spisz wszystko, stwórz plan działania

Do robienia notatek, w tym planów polecam program Evernote, dostępny na wszystkie platformy. Jego darmowa wersja pozwoli Ci na notowanie czego tylko zapragniesz i nieustanny dostęp do swoich zapisków. W wersji niekomercyjnej potrzebny jest dostęp do internetu, w wersji płatnej można przechowywać notatki offline. Ważne jest aby swoje plany napisać, zamiast pozostawiać je wyłącznie w wyobraźni.

„Cokolwiek umysł może wymyślić, to może osiągnąć.” - Clement Stone

W książce „Co Cię blokuje? Odzyskaj pewność siebie.”, Robert Kelsey radzi:
„Niemożliwe jest stworzenie planu działania, który od razu będzie doskonały i nie będzie wymagał żadnych poprawek na etapie konstruowania i testowania, a nawet już po jego realizacji. Wiele świetnych planów skończyło się porażką, ponieważ ich twórcy zbyt sztywno podchodzili do swoich założeń i nie chcieli zmienić swojej pierwotnej wizji. Wynalazca James Dyson stworzył ponad 5 tysięcy prototypów swojego przełomowego odkurzacza. Ty również powinieneś wykazać się dużą elastycznością. Pamiętaj, że Twój plan działania to nic innego jak pisemny dokument. Żadna z obietnic nie jest wyryta w kamieniu. W chwili, w której przechodzisz do działania (zwłaszcza gdy to oznacza pytanie innych o opinię — a jest to bardzo ważny element całego procesu), poznajesz nowe niuanse i możliwości udoskonalenia Twojego planu. To bardzo dobry znak, który świadczy o tym, że jesteś na właściwej drodze.(…) Możesz codziennie do niego zaglądać, żeby upewnić się, że jesteś na właściwym torze, a także wczytywać się w jego treść, gdy będziesz miał problemy z podjęciem decyzji i potrzebował porady. (…) pod koniec każdego roku musisz przepisać swój plan do nowego dziennika. Dzięki temu możesz śledzić swoje postępy i dokonywać niezbędnych poprawek.”

Formułowanie celów

Jest to etap konkretyzowania marzeń. Dodaje on wiary w nasze marzenia, ponieważ skonstruowane w konkretny, wymierny i mierzalny sposób cele wydają się, całkiem słusznie, bardziej realne.
W celu sprecyzowania swoich planów, możesz użyć metody osiągania celów: SMART.
Jest to akronim od ang: Specific, Measurable, Achievable, Realistic, Time-bound, po polsku:Skonkretyzowany, Mierzalny, Osiągalny, Realistyczny, Określony w czasie
Sam model i przykład jego zastosowania opisałem w moim poprzednim artykule, „Droga do marzeń”: https://januszkoch.wordpress.com/2018/09/20/droga-do-marzen/#smart

Specjalizacja

W swojej pasji nie skupiaj się na zbyt wielu rzeczach. Nie próbuj być zbytnio wszechstronny, ponieważ to droga donikąd. Nasz czas jest ograniczony i warto być dobrym w jednej dziedzinie, zamiast powierzchownie zajmować się wieloma różnymi. Wiele dziedzin jest bardzo rozległych i zdobywanie wiedzy na ich temat może zająć lata, dekady lub nawet całe życie. Andy Harrington w książce „Jak czerpać zyski z pasji” pisze:
„(…) nie próbuj być fachowcem od wszystkiego, gdyż w takiej sytuacji przyjdzie Ci działać na niezwykle zatłoczonym rynku, na którym nieprzebrane tłumy przedsiębiorców zadowalają się zbyt niskmi stawkami. Pójdź o krok dalej i zdecyduj się na konkretną specjalizację, dzięki czemu po jakimś czasie zdobędziesz renomę eksperta”.

Rozwijaj się

Czytaj dużo na temat swojej pasji i koniecznie to co o czym czytasz, wprowadzaj w życie, sprawdzaj w praktyce. Bez tego, wiedza ulotni się. Internet daje Ci nieskończone zasoby wiedzy na każdy temat, tylko korzystać.

Bądź indywidualistą

Oryginalność poglądów, wychodzenie ponad schemat – to bardzo ważne, abyś nie był kimś bezbarwnym. Andy Harrington w książce „Jak czerpać zyski z pasji” pisze:
„Najłatwiejszym sposobem na wyrobienie sobie renomy jest podważenie tego, co większość odbiorców uważa za obowiązujący stan rzeczy w dziedzinie, którą się zajmujesz”.

Zwykła praca na początek

Zwykła praca zarobkowa może przydać się na początek jako zajęcie służące m.in. do zdobycia pieniędzy na rozpoczęcie własnej działalności, a taka potrzeba, co jest wysoce prawdopodobne, pojawi się. Pasję w tym czasie traktuj jako dodatkowe zajęcie po godzinach. Aby sobie dorabiać i urozmaicać wolny czas. Chodzi o przemyślane i rozsądne, ale ambitne i odważne działanie. Środek pomiędzy ryzykiem a przygotowaniem.

Bibliografia

1. Robert Kelsey - „Co Cię blokuje? Odzyskaj pewność siebie”
2. Martin Seligman - „Prawdziwe szczęście”
3. Forbes.com - „Finally! A Simple Formula for Finding Your Passion” - https://www.forbes.com/sites/dailymuse/2017/02/13/finally-a-simple-formula-for-finding-your-passion/#62852658d4ae
4. Medium.com:”Eight ways to find the true passion in life that has eluded you” - https://medium.com/the-post-grad-survival-guide/eight-ways-to-find-the-true-passion-in-life-that-has-eluded-you-dca5c7db1bcc

Licencja: Creative Commons
0 Ocena