Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie nowe zasady prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej. Dokumentację pracowniczą będzie można prowadzić również w formie elektronicznej, a nie jak do tej pory wyłącznie w wersji papierowej. Ponadto skróceniu ulegnie okres przechowywania dokumentów kadrowych.

Data dodania: 2019-05-27

Wyświetleń: 921

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kodeks pracy 2019

Zmiany w zasadach prowadzenia dokumentacji pracowniczej wiążą się z licznymi dodatkowymi obowiązkami, jakie czekają pracodawców w tym zakresie m.in. dotyczącymi przejścia z formy papierowej na formę elektroniczną prowadzenia dokumentacji kadrowej.

Zmiany w urlopach

W kwestii urlopów rząd zdecydował się znieść obecnie obowiązujący podział, czyli 20 dni urlopu dla osób o stażu do 10 lat pracy i 26 dni powyżej tego okresu. Komisja proponuje, aby wymiar dni wolnych od pracy dla wszystkich był jednakowy. Głównym powodem takiej decyzji jest fakt, że umowa zlecenie nie jest zaliczana do stażu urlopowego.

Do przepracowanego urlopu zalicza się także czas nauki - za ukończenie danego rodzaju szkoły, do stażu pracy wlicza się:

  • zasadnicza lub równorzędna szkoła zawodowa - nie więcej niż 3 lata,

  • średnia szkoła zawodowa - nie więcej niż 5 lat,

  • średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych - 5 lat,

  • średnia szkoła ogólnokształcąca - 4 lata,

  • szkoła policealna - 6 lat,

  • szkoła wyższa - 8 lat.

Należy pamiętać, że okresy te nie sumują się.

Komisja postanowiła również wprowadzić czas w jakim należy dany urlop wykorzystać, dzięki czemu nie będzie już mowy o “chomikowaniu” dni wolnych, na kolejne lata, ponieważ przedsiębiorca będzie musiał wykorzystać dni w danym roku kalendarzowym. W wypadku, gdy pracownik nie wykorzysta urlopu w odpowiednim czasie, dni wolne przepadną.

Nowy Kodeks Pracy 2019 - ograniczenia

Rząd postanowił wprowadzić nowe zasady w Kodeksie Pracy, które mają na celu ograniczyć zatrudnianie osób na umowach zlecenie na rzecz umów o pracę. Nowością będzie zatrudnienie nieetatowe, czyli doraźne, kiedy pracodawca nie musi nam zapewniać pracy, ale ma nas zapisanych na liście chętnych i w momencie, gdy brakuje pracowników podpisuje z nami umowę. Pracownik będzie miał możliwość odmówienia takiej pracy, pomimo wcześniejszego zgłoszenia się.

Praca domowa 2019

Jedną z propozycji jaka została poruszona na spotkaniu jest “praca domowa”. Minister Pracy chce dać możliwość pracy zdalnej z domu, na krótko, w wyjątkowej sytuacji. Rozwiązanie to będzie dobre w przypadku, gdy pracownik źle się czuje, ale nie chce brać dnia wolnego w pracy, więc decyduje się na dokończenie wykonywanego zadania w domu.

Wynagrodzenie za nadgodziny

Wielu pracowników decyduje się na dodatkowe godziny pracy, wychodzące poza skalę obowiązujących godzin, które trzeba przepracować w danym miesiącu. Zgodnie z nowym Kodeksem Pracy środki finansowe, które należą się pracodawcy za wykonywanie dodatkowych usług będą gromadzone na specjalnym koncie i zostaną rozdysponowane w następujący sposób:

  • Pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na bezpłatny urlop.

  • Pracodawca będzie mógł obniżyć czas pracy i różnicę wypłacić ze środków zgromadzonych za nadgodziny.

  • Pracownik będzie mógł wystąpić o bezpłatny urlop, ale zgodę na to będzie musiał wyrazić pracodawca.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena