Planujesz duży remont albo długie wakacje? Możesz wystąpić do pracodawcy o udzielenie urlopu bezpłatnego. Wniosku nie musisz uzasadniać. Kodeks pracy nie mówi ile taki urlop może trwać. Może więc to być zarówno kilka dni, jak i kilka lat.

Data dodania: 2018-06-08

Wyświetleń: 944

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uwaga! Pracodawca nie ma obowiązku udzielenia urlopu bezpłatnego (choć istnieją wyjątki od tej zasady, o których później). Może też zgodzić się, ale na krótszy okres. Jeżeli pracodawca Ci odmówi nie musi tego uzasadniać. Nie możesz się odwołać od takiej decyzji. Zgoda lub odmowa udzielenia urlopu bezpłatnego - dla celów praktycznych i dowodowych - powinna być wyrażona w formie pisemnej.

Pracownik na urlopie bezpłatnym


Gdy pracodawca uwzględni Twój wniosek pozytywnie, jesteś pod ochroną.

Uwaga! Podczas urlopu bezpłatnego nie można Cię zwolnić. Wyjątkami od tej zasady są: upadłość firmy lub jej likwidacją. Gdy urlop będzie dłuższy niż trzy miesiące, pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę tylko w ramach zwolnień grupowych.
 

Urlop bezpłatny krótszy niż trzy miesiące


Gdy urlop bezpłatny jest krótszy niż trzy miesiące, nie może być odgórnie przerwany, a to oznacza, że pracodawca nie ma prawa wezwać Cię do pracy bez Twojej zgody.

Uwaga! Przy dłuższym urlopie jest to możliwe, ale jedynie wówczas, gdy w decyzji o udzieleniu urlopu bezpłatnego jest klauzula o możliwości odwołania z niego i są ważne powody, by to zrobić.
 

Urlop bezpłatny a wynagrodzenie


Podczas urlopu bezpłatnego (jak sama nazwa wskazuje) nie otrzymasz wynagrodzenia. Tracisz także prawo do premii regulaminowych. Pracodawca nie odprowadza wówczas składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalno-rentowych, wypadkowej i chorobowej) oraz zdrowotne.

Uwaga! Dlatego czas ten nie będzie Ci się liczył do stażu pracy wyliczanego dla świadczeń emerytalno-rentowych - ZUS nie uznaje go ani za okres składkowy, a ni za nieskładkowy.
 

Urlop bezpłatny a ubezpieczenie zdrowotne


Ubezpieczenie zdrowotne (prawo do bezpłatnej opieki medycznej) działa tylko przez 30 dni i będzie to dotyczyło zarówno Ciebie, jak i osób z Twojej rodziny, które są dopisane do Twojego pracowniczego ubezpieczenia.

Uwaga! Urlop bezpłatnie nie jest także wliczany do stażu pracy, od którego zależą uprawienia wynikające z kodeksu pracy - np. długość okresu wypowiedzenia czy wysokość odprawy.
 

Urlop bezpłatny a uprawnienia związane z macierzyństwem


Jeśli kobieta w ciąży jest na urlopie bezpłatnym, nie otrzyma pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego. Nie może również skorzystać z płatnego urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Uwaga! W czasie kiedy jesteś na urlopie bezpłatnym nie nabywasz prawa do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu wypoczynkowego zostanie obniżony o 1/12 za każdy miesiąc, w którym przebywasz na urlopie bezpłatnym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy jest on krótszy niż 30 dni).
 

Kiedy pracodawca musi wyrazić zgodę na urlop bezpłatny?


Pracodawca może, ale nie musi udzielić Ci zgody na urlop bezpłatny. Są jednak sytuacje, gdy nie będzie miał prawa Ci odmówić.

Ma to miejsce m.in. gdy:
 

  • jesteś pracownikiem młodocianym uczęszczającym do szkoły i zwrócisz się o udzielenie urlopu bezpłatnego w okresie ferii szkolnych;
  • wystąpisz o urlop wychowawczy (jeśli spełniasz warunki do jego otrzymania);
  • organizacja związkowa wystąpi do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie Ci urlopu, jako pracownikowi pełniącemu funkcje z wyboru w związkach zawodowych.


Uwaga! Możesz skrócić urlop bezpłatny, ale na wcześniejszy powrót do pracy musisz uzyskać zgodę pracodawcy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena